Stát Michigan zakázal lidem přiblížit se k volebním místům se zbraní

Michigan vydal pokyny pro nositele zbraní pokud jde o listopadové prezidentské a další volby. V den hlasování se nesmějí se střelnou zbraní přiblížit k volebním místnostem ani k místům kde se budou sčítat hlasy. Rozhodla o tom v pátek třetí nejvýše postavená představitelka Michiganu, státní tajemnice Jocelyn Bensonová.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle listu The Detroit News ovšem Bensonová zřejmě překročila své pravomoci dané ústavou. Michiganské zákony podle tohoto zdroje nevymezují místa, kde není možné u sebe mít zbraň, a Bensonová nemá právo vydávat podobné nařízení, protože to přísluší jedině parlamentu.

Tajemnice nařídila, že lidé se střelnou zbraní nesmějí být v blízkosti volebních míst v okruhu 30 metrů. "Svobodné, spravedlivé a bezpečné volby jsou základem naší demokracie. Jsem odhodlaná zajistit oprávněným michiganským občanům uplatnit své základní právo bez obav z hrozeb, bez zastrašování a bez obtěžování. Zákaz přinášet zbraně k místům, kde občané volí, je nezbytný pro ochranu všech voličů," uvedla ke svému rozhodnutí Bensonová. Pracovníci volebních komisí mají k volebním místům instalovat značky znázorňující zákaz střelné zbraně.

Rozhlasová stanice NPR upozornila, že obavy z konfrontace u volebních místností panují v celých Spojených státech jednak kvůli názorovým rozdílům mezi voličskými tábory, a jednak kvůli výrokům prezidenta Donalda Trumpa. Podle něj se demokraté pokoušejí volby "ukrást". Trump bude v listopadu svůj mandát obhajovat a jeho soupeřem je demokrat a bývalý viceprezident Joe Biden.

Před týdnem Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil, že zmařil plán únosu a zřejmě i vraždy michiganské guvernérky Gretchen Whitmerové. V případu bylo podle NPR z členství v gangu a z poskytnutí materiální podpory obviněno 14 mužů. Whitmerová v jednom rozhovoru řekla, že se v minulých čtyřech letech v USA "přiostřuje rétorika a podobné skupiny dostávají více prostoru, což jim dodává více odvahy".

Michigan býval v minulosti státem s převahou demokratických voličů, v roce 2016 tam ale o necelých 11.000 hlasů vyhrál Trump. Podle posledních průzkumů bude i letošní výsledek v Michiganu těsný.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mýlil jsem se, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou volby v USA?

25.10.2020 00:01 NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl…

Prezident Trump využil předčasné hlasování a odvolil na Floridě

24.10.2020 18:09 Americký prezident Donald Trump dnes odevzdal svůj hlas ve volbách hlavy státu v knihově města West…

Bez covidu by pro Bidena bylo těžké Trumpa porazit, říká amerikanista

24.10.2020 16:04 ROZHOVOR - Mají republikáni budoucnost? Nejen o vývoji Republikánské strany na americké politické…

Pokud lidé nezačnou nosit roušky, v USA zemřou statisíce lidí, zjistila…

24.10.2020 15:18 Aktualizováno Počet lidí zemřelých v USA v souvislosti s covidem-19 by mohl do února dosáhnout hranice půl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama