Tohle už je přes čáru? Video z dílny stoupenců Trumpa vyvolalo zděšení

Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA) odsoudilo falešné video, které se promítalo v Miami na politické konferenci organizované stoupenci prezidenta Donalda Trumpa. Materiál je koncipován jako parodie, v níž Trump útočí na své odpůrce a zástupce médií, která podle něj produkují lživé zpravodajství.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump
doporučujeme

Mezi napadenými je zesnulý republikánský senátor John McCain, bývalí prezidenti Bill Clinton a Barack Obama a novináři stanic CNN, BBC, PBS, NBC nebo listu The Washington Post a serveru Politico.

Předseda WHCA Jonathan Karl v prohlášení napsal, že jeho organizace je obsahem videa zděšena. "Všichni Američané by měli odsoudit líčení násilí zaměřené proti novinářům a prezidentovým politickým oponentům. Už dříve jsme prezidentovi sdělili, že jeho výroky mohou vyprovokovat násilí. Teď vyzýváme jeho a všechny, kdo jsou spojení s touto konferencí, aby toto video odsoudili a potvrdili, že násilí nemá v naší společnosti místo," stojí v textu.

Agentura Reuters dnes připomněla, že Trump ve své kampani za znovuzvolení opakovaně označil média za nepřátele národa. Trumpovy verbální útoky na média loni odsoudil i zvláštní zmocněnec OSN pro svobodu názorů a vyjadřování. S prezidentovou rétorikou někteří spojovali i loňské krveprolití v redakci novin Capital Gazette ve státě Maryland, kde muž, který měl s listem kdysi spory, zastřelil pět lidí.

Na video upozornil list The New York Times, podle něhož materiál obsahoval také logo Trumpovy kampaně pro volby 2020. Její mluvčí Tim Murtaugh ale listu řekl, že Trumpova kampaň tvůrcem videa není a před násilím nezavírá oči.

Trumpův smyšlený útok na klipu, který obsahuje zeditované scény z komedie Kingsman: Tajná služba, je zaměřen na "vyznavače víry lživých zpráv".

Pořadatelem konference v Miami byla organizace American Priority, která se od videa distancovala. Na twitteru oznámila, že o materiálu neví a neschválila ho. "Dověděli jsme se, že bylo promítáno nepovolené video," stojí v tweetu, podle nějž byl klip k vidění ve "vedlejší místnosti".

Mezi řečníky konference měli být Trumpův syn Donald Trump mladší i bývalá prezidentova mluvčí Sarah Sandersová, podle newyorského listu ale nikdo z nich o videu neví.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bidena je třeba umlátit klackem, spustila KLDR. Reakce Trumpa je překvapivá

17.11.2019 17:31 Americký prezident Donald Trump se dnes na twitteru překvapivě, i když zdrženlivě, zastal svého…

Šok pro Trumpa a republikány. Guvernérské volby v Louisianě vyhrál demokrat

17.11.2019 11:12 Voliči v americkém státě Louisiana podruhé zvolili guvernérem demokrata Johna Edwardse. Výsledek…

Rodinná hádka se zvrhla. Otec zastřelil manželku a tři děti

17.11.2019 08:07 Rodinná hádka v domě v americkém San Diegu skončila střelbou, při které přišlo o život pět lidí, z…

USA uvalily nové sankce. Na černé listině je kubánský ministr vnitra

17.11.2019 07:59 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama