Střelec z Floridy se před útokem inspiroval případy masové střelby

Saúdskoarabský vojenský student, který v pátek na základně americké armády na Floridě zabil tři lidi, sledoval několik dní před útokem společně se třemi dalšími muži nahrávky s případy masové střelby.

Přidejte svůj názor

Policie USA, ilustrační foto
doporučujeme

Agentuře AP to řekl nejmenovaný vysoký americký představitel. Podle dřívějších zpráv střelec rovněž před útokem na internetu zveřejnil komentáře nepřátelské vůči Spojeným státům. Americký ministr obrany Mark Esper nicméně v sobotu prohlásil, že zatím nemůže označit uvedený čin za terorismus.

Útok se odehrál v jedné z učeben na vojenské základně v Pensacole na Floridě. Podle policie použil muž krátkou střelnou zbraň, tři lidi usmrtil a osm dalších zranil. Jednalo se o příslušníka saúdskoarabského letectva, který se na základně účastnil výcviku. Proti útočníkovi zasahovali policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Motivy činu jsou zatím neznámé.

"V tuto chvíli nemohu říci, že se jedná o terorismus," řekl šéf Pentagonu Esper. Organizace SITE, která monitoruje weby islámských radikálů, ovšem uvedla, že 21letý útočník Muhammad Šamrání před činem psal o své nenávisti k USA kvůli americkým válkám v muslimských zemích a citoval zesnulého vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.

FBI nyní prověřuje sociální sítě a zkoumá, jestli střelec útočil sám, nebo byl napojen na nějakou širší skupinu. List The New York Times uvedl, že vyšetřovatelé zatím nenalezli žádné důkazy o napojení Šamráního na mezinárodní teroristické organizace a domnívají se, že se nejspíš radikalizoval sám.

Podle listu The New York Times je v souvislosti s útokem vyslýcháno šest saúdskoarabských státních příslušníků, z nichž dva si scénu natáčeli na video.

Prezident Donald Trump naznačil, že by mohl přehodnotit politiku týkající se vojenského výcviku cizinců v USA. Podle agentury AP podstupuje různé typy výcviku ve Spojených státech v současnosti více než 750 Saúdských Arabů. Patří mezi více než 5000 zahraničních studentů ze 153 zemí světa, kteří v USA nyní absolvují vojenský výcvik.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karavana tisíců migrantů se pokusila násilím překročit hranice

19.01.2020 16:51 Skupinu více než 3000 středoamerických migrantů, kteří pěšky putují do Spojených států, dočasně…

Učitele pokropilo palivo z letadla. Kvůli "psychickému utrpení" žalují…

19.01.2020 09:13 Čtyři učitelé z Los Angeles zažalovali americkou leteckou společnost Delta Air Lines poté, co je na…

Trump musí opustit funkci kvůli ochraně demokracie, tvrdí demokraté

19.01.2020 08:55 Demokratičtí zákonodárci, kteří vedou ústavní žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa,…

Mexiko drtí migrace. Stát posiluje ochranu hranice

18.01.2020 15:10 Mexiko v pátek povolalo na hranici s Guatemalou dalších 200 příslušníků národní gardy. Snaží se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama