V Brazílii se koronavirus šířil už v čase karnevalů, říká studie

Koronavirus se v Brazílii šířil již začátkem února, tedy o několik týdnů dříve, než úřady nákazu potvrdily u prvního člověka. V tomto čase přitom v zemi vrcholilo období karnevalů, při němž se miliony Brazilců účastní bujarých oslav na ulici. Ve své nové studii to uvedl tamní výzkumný ústav Fiocruz, informovala dnes agentura AFP.

Studie: V Brazílii se koronavirus šířil už v čase karnevalů
doporučujeme

Nákaza se podle výzkumníků začala v Brazílii šířit v prvním únorovém týdnu. Úřady přitom oznámily první nález SARS-CoV-2 u muže navrátivšího se z Itálie až 26. února.

Virus tedy v zemi byl už v období kolem popeleční středy, kdy končí v mnoha brazilských městech karnevaly, při nichž se po několik dní shromažďují tisíce lidí na ulicích. Nákaza se tak podle ústavu začala přenášet mezi Brazilci již předtím, než tamní úřady začaly zavádět ochranná opatření.

Nová studie tak podle jejích autorů ukazuje, jak těžké je kdekoliv vystopovat původ nákazy. Ke společenským restrikcím je podle ní rovněž nutné přistoupit nejpozději poté, co se podaří zaznamenat první importované případy nákazy v zemi.

Ochranná opatření začali zavádět jako první guvernéři státu Rio de Janeiro a Sao Paulo několik dní před oznámením prvního zemřelého v zemi, ale až několik týdnů po oficiálním nálezu SARS-CoV-2 v Brazílii.

První úmrtí spjaté s onemocněním covid-19 ohlásily brazilské úřady 17. března. Od té doby v souvislosti s nákazou v zemi zemřelo téměř 12.000 lidí, koronavirus se prokázal již u více než 172.000 Brazilců. Podle odborníků však oficiální statistiky rozšíření nákazy v zemi silně podhodnocují.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v USA: Trump se nezaručil, že by v případě prohry předal moc pokojně

24.09.2020 07:45 Americký prezident Donald Trump se ve středu odmítl jasně vyjádřit k tomu, zda by v případě prohry…

Ve městě Louisville vypukly násilné protesty, dva policisté postřeleni

24.09.2020 07:37 Během protestů, které vypukly ve městě Louisville v americkém státu Kentucky po středečním…

Americká rýže Uncle Ben's mění název, obal bude bez usměvavého černocha

24.09.2020 07:29 Z obalů rýže Uncle Ben´s zmizí obrázek usměvavého prošedivělého černocha a také samotný výrobek…

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

23.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama