Susan Riceová bude v Bidenově vládě dohlížet na domácí politiku

Někdejší bezpečnostní poradkyně exprezident Baracka Obamy a bývalá velvyslankyně USA při OSN Susan Riceová zastane v nastupující administrativě demokrata Joea Bidena pozici ředitelky rady Bílého domu pro domácí politiku.

Susan Riceová a Joe Biden
doporučujeme

Podle agentury AP tak bude mít velký vliv na formování postupu budoucí vlády v oblastech imigrace, zdravotní péče či rasových nerovností. Biden rovněž nominoval někdejšího Obamova personálního šéfa Denise McDonougha do pozice ministra pro veterány a Marciu Fudgeovou do čela ministerstva pro bytovou výstavbu.

Demokrat podle jeho poradců výběrem Riceové do čela rady signalizuje, že domácí politika bude mít v začátcích jeho mandátu významné postavení. Ačkoliv měl mít tento orgán v Bílém domě podle původního záměru podobně výsadní postavení, jaké si užívá Rada pro národní bezpečnost (NSC), tradičně se na něj veřejnost soustředila výrazně méně, což platilo i pro jeho ředitele.

Riceová však podle pozorovatelů tuto roli zvýrazní, jak uvnitř Bílého domu, tak i navenek. Její jmenování podle AP vytvoří v Bílém domě nové mocenské centrum, Riceová se totiž pravděpodobně bude pokoušet důrazněji koordinovat činnost řady ministerstev. Kromě toho bude zřejmě hrát významnou roli i při formování strategie pro boj s pandemií covidu-19.

Šestapadesátiletá Riceová bude jednou z nejvýše postavených žen tmavé pleti v nastupující administrativě. AP připomíná, že byla rovněž jednou z předních kandidátek, které Biden zvažoval na post viceprezidentky, než si vybral kalifornskou senátorku Kamalu Harrisovou.

McDonoughovi přičítají pozorovatelé zásluhy za snahy o překonání neshod mezi stranickými oponenty v Kongresu při prosazování řady legislativních návrhů během Obamova druhého mandátu, včetně důležitého zákona týkajícího se mimo jiné zdravotní péče pro veterány americké armády.

Fudgeová momentálně slouží ve Sněmovně reprezentantů za stát Ohio a v minulosti předsedala vlivnému kongresovému klubu sdružujícímu zákonodárce tmavé pleti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat dětí do škol? Američtí akademici naznačili, kde leží bezpečná…

22.01.2021 00:01 NÁZOR - Zjistili jsme, že školy mohou otevřít pro prezenční výuku, aniž by v lokalitě zesílilo…

Biden představil celostátní strategii boje proti koronaviru

21.01.2021 22:10 Nový prezident USA Joe Biden dnes podepsal sérii exekutivních příkazů týkajících se boje s…

Biden se ujal vlády, podle tisku si svět vydechl

21.01.2021 18:09 Nový americký prezident Joe Biden má po středeční slavnostní inauguraci za sebou první den v úřadu,…

První vystoupení nové mluvčí Bidena: S novináři se nehádala, vyjádřila jim…

21.01.2021 15:28 Na všechny otázky neodpověděla, reportéry ale nepoučovala a nehádala se s nimi, naopak jim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama