Svět gratuluje Bidenovi. Politici se těší na spolupráci, celebrity přejí lásku

Joeovi Bidenovi, který byl podle amerických médií zvolen novým prezidentem Spojených států, blahopřáli dnes mimo jiné kanadský premiér Justin Trudeau, předseda irské vlády Micheál Martin či skotská premiérka Nicola Sturgeonová, která zároveň označila za historickou volbu Kamaly Harrisové americkou viceprezidentkou.

Joe Biden
doporučujeme

"Blahopřeji Joeu Bidenovi a Kamale Harrisové. Naše země jsou blízkými přáteli, partnery a spojenci. Na světové scéně máme jedinečný vztah. Opravdu se velmi těším na spolupráci," napsal na twitteru Trudeau.

Irský premiér Martin označil na twitteru Bidena za "opravdového přítele" a napsal, že se těší na spolupráci s ním.

Bidenovi blahopřála na twitteru i skotská premiérka Sturgeonová, která přitom označila za "historické", že se viceprezidentkou stane Kamala Harrisová. Ta bude totiž první Afroameričankou i první ženou v této funkci.

Německá kancléřka Angela Merkelová pogratulovala demokratu Joeu Bidenovi ke zvolení novým prezidentem Spojených států. Učinili tak i vicekancléř Olaf Scholz či ministr zahraničí Heiko Maas. Ten na twitteru napsal, že Berlín se těší na spolupráci s novou americkou vládou.

"Upřímně blahopřeji! Americké občanky a občané rozhodli. Joe Biden se stane 46. prezidentem Spojených států amerických," uvedla Merkelová v tiskovém prohlášení. "Ze srdce mu přeji štěstí a úspěch a gratuluji také Kamale Harrisové ke zvolení první viceprezidentkou země," dodala kancléřka.

Merkelová poznamenala, že se těší na spolupráci s Bidenovou vládou. "Naše transatlantické partnerství je nenahraditelné, pokud chceme zvládnout ty největší výzvy současné doby," zdůraznila.

"Gratuluji zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi. Nyní nastala šance otevřít novou kapitolu transatlantických vztahů," uvedl Scholz na twitteru krátce poté, co americká média oznámila, že Biden si ve volbách zajistil dostatek volitelů, aby se mohl stát prezidentem.

"Spojené státy zůstávají nejdůležitějším a nejbližším partnerem Evropy. Práce máme dost. Tak ať se nám dobře spolupracuje!" dodal Scholz, který vedle úřadu vicekancléře zastává i post ministra financí.

Šéf německé diplomacie Maas napsal, že je dobře, že těsné volby dospěly k závěru. "Dobře, že konečně máme jasná čísla," uvedl. "Těšíme se na spolupráci s příští americkou vládou. Chceme investovat do naší spolupráce, do nového transatlantického začátku," dodal.

Maas se v posledních dnech několikrát na twitteru vyjádřil k povolebnímu dění v USA, kdy současný republikánský prezident Donald Trump v reakci na nepříznivé průběžné výsledky opakovaně a bez důkazů obvinil demokraty ze snahy ukrást mu vítězství. Maas k tomu poznamenal, že vyhrocenost neodpovídá demokratické kultuře, kterou jsou Spojené státy známé. "Být vítězem je jednoduché, ale občas je velmi těžké být tím, kdo prohrál," napsal nedávno.

Ke gratulantům se přidal i někdejší německý vicekancléř a ministr zahraničí Sigmar Gabriel, který nyní vede neziskovou organizaci Atlantik-Brücke (Atlantický most). "Opravdu to vypadá, že můžeme Joeu Bidenovi pogratulovat. Takže blahopřejeme, pane zvolený prezidente," napsal Gabriel na twitteru. Trumpovi pak vzkázal, že by mu doporučil poučit se ze slov někdejšího německého prezidenta Gustava Heinemanna, který prohlásil, že politici mohou být zvoleni a také nezvoleni.

S gratulacemi přispěchali i kandidáti na vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Budoucí předseda CDU se bude moci ucházet příští rok ve volbách o kancléřský úřad po odcházející Angele Merkelové.

Bidenovi v USA gratulují demokraté i někteří republikáni

Gratulace k vítězství v prezidentských volbách zaslali přes sociální sítě Joeu Bidenovi jeho kolegové z Demokratické strany, ale i někteří republikáni. Blahopřáli mu už exprezident Barack Obama, demokratická kandidátka z minulých prezidentských voleb Hillary Clintonová či šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Bidenovi ale popřáli i republikáni - exguvernér Floridy a syn a bratr dvou bývalých amerických prezidentů Jeb Bush či senátor Mitt Romney.

"Gratulace zvolenému prezidentovi Bidenovi. Modlil jsem se za našeho prezidenta většinu svého dospělého života. Budu se modlit i za vás a za váš úspěch. Nastal čas léčit hluboké rány. Mnozí spoléhají na vás, že je na této cestě povedete," vzkázal Bidenovi přes twitter Jeb Bush. Gratulace zaslal Bidenovi a zvolené viceprezidentce Kamale Harrisové i republikánský senátor Romney. "Víme, že jste oba lidé dobré vůle a obdivuhodného charakteru," uvedl Romney v gratulaci.

Zvolenému prezidentovi popřál i exprezident Obama, který Bidena výrazně podporoval v kampani. "Nemůžu být více pyšný, gratuluji našemu příštímu prezidentovi Joeu Bidenovi a příští první dámě Jill Bidenové," vzkázal Obama. Velkou pýchu vyjádřil také nad tím, že se první viceprezidentkou stane Harrisová.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Pelosiová označila Bidenovo vítězství za začátek "nového dne naděje pro Ameriku".

Bývalá prezidentská kadidátka demokratů z minulých voleb Clintonová poděkovala všem, kdo k Bidenovu vítězství pomohli, podle ní se začíná psát nová stránka historie Ameriky.

Blahopřání přicházejí i ze světa showbyznysu. "Joe Bidene, Kamalo Harrisová a americký lide, právě jste dali světu jeden z největších laskavých a statečných činu, jaké kdy lidstvo vidělo. Lásku našemu vrchnímu veliteli a první ženě zvolené viceprezidentkou," napsala na twitteru americká zpěvačka Lady Gaga.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama