Svět vzůru nohama. Pandemie otevřela prostor pro radikální změny, míní politolog

NÁZOR - Kolektivní pád do pandemického světa, který se ocitl vzhůru nohama, nám připadá jako věčnost, ale trvá jen něco málo přes měsíc, upozorňuje politolog a publicista Francisco Toro. V komentáři pro server Washington Post konstatuje, že nevíme, jak si poradit v této nové neznámé realitě, ale všichni cítíme, že nic nebude jako dřív.

Unikátní příležitost

Při přemýšlení o ekonomickém otřesu a chaotických scénách z milánských a newyorských nemocnic se idea, že pandemie covid-19 může nasměrovat naší společnost na lepší cestu, mnohým jeví jako fantaskní či přímo zvrhlá, připouští Toro. Nabádá však, abychom při poznávání světa, který koronavirus formuje, nepouštěli ze zřetele, že nejde pouze o tragédii, ale také unikátní příležitost.

Toro odkazuje na jednoho z nejvlivnější politologů, profesora Macura Olsona, o kterém většina lidí zřejmě nikdy neslyšela. Olson se proslavil v 60. letech knihou Logika kolektivního jednání, ve které detailně objasnil, proč se některým skupinám daří politicky semknout, zatímco jiným nikoliv a jak toto vysvětluje téměř veškeré aspekty politického života.  

Olson zjistil, že malé skupiny s velkým zájmem o konkrétní politickou otázku mají v otevřených politických systémech přirozenou výhodu a ta se postupně projevuje na vládě, která je sice formálně demokratická, ale jde proti zájmům většiny lidí, nastiňuje Toro. Připomíná, že pokud pět uhelných společností může vydělat 100 milionů dolarů na uvolnění limitů na znečištění ovzduší, snadno spojí úsilí při lobování v parlamentu za takovou změnu, které zřejmě dosáhnou, protože škody na lidském zdraví sice postihnou miliony jedinců, ale ty zdravotní problémy připraví řádově o stovky dolarů, což pro ně není dostatečný impulz, aby se politicky organizovali a čelili uhlobaronům.

V roce 1982 Olson shrnul své závěry v ambiciózní teorii politického úpadku, uvádí Toro. Odkazuje na Olsonovu knihu Vzestup a pád národů, ve které tvrdí, že čím déle je demokracie stabilní, tím horší jsou politické dopady pro většinu lidí, protože politická stabilita vytváří ideální podmínky pro spojování specifických zájmových skupin, které lobují za opatření, ze kterých profitují pouze ony, a to na úkor všech ostatních.

"Pokud by to dělaly pouze uhelné společnosti, byla by to jedna věc," pokračuje politolog. Upozorňuje, že Olson ovšem zjistil, že pokud je demokracie dlouho stabilní, tyto aktivity doslova metastazují do všech oblastí politiky a ovládnou politický systém jako celek. Pozvolna si tak partikulární zájmy přisvojují stále další politické oblasti a tlačí politiky k takovým opatřením, která dávají smysl z jejich pohledu, ale nikoliv z pohledu celé země, uvádí Toro.  

Nebezpečí a vzrušení zároveň

Toto vysvětluje, že Oslon výsledné dysfunkce nazývá "demokratickou sklerózou", situací, kdy se celý politický systém se ocitá pod souběžným tlakem změti partikulárních zájmů, které tlačí politiky ke konkrétním úlitbám, vytváření skulin, daňovým výjimkám nebo rozvolňování konkrétních regulací.

Jasné znaky Olsonovy dystopie odhaluje podle politologa procházka pro centru Washingtonu, kde má svou pobočku snad každá představitelná americká i globální skupina, každá si vydržuje sbor lobbistů úměrný svému finančnímu profitu a soustředí se na svůj malý díl pomyslného politického koláče.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Osm dekád demokratické stability přeměnilo Spojené státy a mnoho vyspělých demokracií v olsonovskou noční můru institucionální sklerózy, kde jsou politické zájmy normálních lidí sotva slyšet přes rachot lobbingu partikulárních zájmů," píše Toro. Tvrdí, že důsledkem je to, že je nutná velká, historická krize, aby otřásla systémem, krize natolik hluboká a všeobjímající, že převrátí konvenční uvažování o tom, co je politicky dosažitelné.

Jde o krizi, která se vkrade do osobního života téměř každého člověka, která boří staré jistoty a "plive na včerejší posvátné krávy", konstatuje politolog. Dodává, že jde o krizi rozsahu velké války, krizi, která je podobná tomu, co dnes prožíváme.

Vidíme konzervativní politiky, kteří se sešikovali a schválili biliony dolarů, aby zaplatili účty tisíců firem, což je velmi radikální gesto, a to jsme teprve na začátku, deklaruje Toro. Pokládá otázku, co se stane za dva roky, když koronavirus dokázal ve Spojených státech během jediného měsíce učinit z předsedy republikánského senátorského klubu Mitche McConnella doslova kryptomarxistu.

"Skutečnost je taková, že vůbec nevíme. To je nebezpečí a vzrušení tohoto momentu," konstatuje politolog. Deklaruje, že krom bolesti v srdci a tragédie pandemie přináší i politické možnosti, které by bez ní byly nepředstavitelné, mizí olsonovská skleróza, která definovala naši dobu, a to, co ji nahradí, je pouze na nás.

Související

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

Více souvisejících

demokracie USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy