Světové politiky znepokojilo obsazení Kapitolu: Ostuda, Trump pošlapává demokracii

Zahraniční politici vyjadřují znepokojení a obavy kvůli středečnímu dění ve Washingtonu, kde příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa dočasně obsadili sídlo amerického Kongresu - Kapitol. Politici vyzývají k pokojnému předání moci. Čína a a některé další země varují své občany před situací ve Washingtonu.

Příznivci prezidenta Donalda Trumpa vtrhli do Kapitolu. (6.1.2021)
doporučujeme

"Trump a jeho příznivci by konečně měli přijmout vůli amerických voličů a přestat s pošlapáváním demokracie," uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Britský premiér Boris Johnson označil dění ve Washingtonu za "ostudné". "Nyní je klíčové, aby se uskutečnilo pokojné a spořádané předání moci," napsal na twitteru.

"Věříme v sílu americké demokracie," uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého protesty v americkém hlavním městě nevystihují Ameriku.

Víru v sílu amerických demokratických institucí vyjádřil také kanadský premiér Justin Trudeau.

Generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese dění v USA zarmoutilo, uvedla Guterresova mluvčí. "V těchto případech je důležité, aby političtí vůdci vyzvali své příznivce, aby se zdrželi násilí a aby respektovali demokratické procedury a právní stát," zdůraznil nejvyšší představitel světové organizacedl Guterres.

"Nemůžeme dopustit, aby demokratický proces byl rozvrácen nezákonnými protesty," uvedl indický premiér Náréndra Módí, který rovněž vyzval k pokojnému předání moci v USA.

"To, co jsme viděli v USA, svědčí především o tom, jak je západní demokracie křehká a zranitelná," podotkl íránský prezident Hasan Rúhání. Rúhání, který na domácí scéně patří k umírněným politikům a je ultrakonzervativci kritizován za kompromisy vůči Západu, zároveň vyjádřil přesvědčení, že "nová americká vláda napraví (škody napáchané Trumpovou administrativou) a vrátí USA ve světě postavení, které si zaslouží".

"Nepokoje a násilí, které jsme viděli ve Washingtonu, vyvolávají obavy," poznamenal australský premiér Scott Morrison. Austrálie varovala své občany před situací ve Washingtonu a vyzvala je, aby se protestům vyhnuli.

Obdobnou výzvu vydalo i čínské velvyslanectví ve Washingtonu, které varovalo čínské občany před vážnou situací v americkém hlavním městě. Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing přirovnala středeční nepokoje ve Washingtonu k loňským protivládním demonstracím v Hongkongu. Zdůraznila ale, že při obsazení hongkongského parlamentu 1. července demonstranty na rozdíl od USA nikdo nezemřel. Po nepokojích u Kapitolu byli ohlášeni čtyři mrtví.

Stálý zástupce Ruska v Radě bezpečnosti OSN Dmitrij Poljanskij zase přirovnal protesty ve Washingtonu k demonstracím, které na Ukrajině vedly ke svržení Moskvou podporovaného prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014.

Násilnosti ve Washingtonu odsoudily také hlavy řady států v Latinské Americe. Za Trumpa se naopak postavil brazilský prezident Bolsonaro, který bývá označován za krajně pravicového politika a obdivovatele šéfa Bílého domu. Na dotaz ohledně názoru na chaotické scény z Washingtonu Bolsonaro řekl: "Víte, že jsem s Trumpem spojený. Takže znáte mou odpověď." Poukázal také na údajné volební podvody, o nichž opakovaně bez důkazů mluví i Trump.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli útoku na Kapitol rezignoval ministr zdravotnictví USA

16.01.2021 09:30 Aktualizováno Rezignační dopis napsal 12. ledna ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok…

Pence údajně oslovil Harrisovou kvůli blahopřání i nabídce asistence

15.01.2021 20:20 Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek zavolal své nástupkyni Kamale Harrisové a poblahopřál…

Američtí generální inspektoři vyšetří postup úřadů kolem vpádu do Kapitolu

15.01.2021 19:43 Generální inspektoři několika amerických ministerstev začínají vyšetřovat, jak se různé…

Biden představil další členy týmu, jde o známé tváře z Obamovy éry

15.01.2021 15:14 Nastupující americký prezident Joe Biden představil další své kandidáty do vysokých pozic ve státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama