Tajné dokumenty odhalili, co psala CIA o sametové revoluci a Československu

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) před časem zpřístupnila výňatky z více než stovky denních analytických hlášení, zachycujících hroucení komunismu ve střední a východní Evropě v letech 1989 a 1990.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

CIA
doporučujeme

Dříve přísně tajné dokumenty jsou přístupné v digitálním archivu Wilsonova centra ve Washingtonu i v elektronické čítárně CIA. Z jedné analýzy například vyplývá, že CIA necelý týden před "sametovou revolucí" předpokládala, že Československo bude "příští kostkou domina", ale změny si slibovala od prosincového jednání komunistů.

CIA z bezpečnostních důvodů neodtajnila depeše v plném rozsahu, ani v některých případech nejde o úplné novinky; více než desítku těchto hlášení CIA zveřejnila i dříve, některé už v červnu 1999. Nicméně letošní várka obsahuje méně "redakčních zásahů" než v minulosti a některé dokumenty jsou zpřístupněny vůbec poprvé, poznamenalo Wilsonovo centrum na svém webu.

Mezi dokumenty figuruje například svého času přísně tajná analýza z 13. listopadu 1989, která předvídala, že "Československo je příští kostka domina" po východním Německu a Bulharsku. Zhroucení "režimu tvrdé linie" se zdálo být "pravděpodobně jen otázkou času a okolností".

Vládnoucí komunistická elita se CIA jevila demoralizovaná, o čemž svědčila nabídka demise generálního tajemníka komunistů Miloše Jakeše za situace, kdy už jen Československo a Rumunsko odolávalo změnám.

Analýza uváděla, že stoupenci tvrdé linie se mohou udržet ještě několik měsíců, pokud se jim podaří sklíčeného Jakeše přesvědčit, aby zůstal ve funkci. Současně ale připouštěla, že změny mohou přijít rychleji. V československém vedení je čekala od prosincového zasedání ústředního výboru komunistické strany, na kterém "by podle kolujících pověstí mohli odstoupit někteří členové 'staré gardy'".

Ve skutečnosti se spouštěčem změn se stalo jen o čtyři dny později brutální potlačení studentské demonstrace v Praze a CIA v následujících dnech sledovala, jak mocenské vakuum po komunistech zaplnila sílící opozice, sdružená v Občanském fóru a těšící se důvěře většiny obyvatelstva.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se nenakazit koronavirem? Profesorka, která bojovala s ebolou, má jasno

28.02.2020 22:19 Aktualizováno NÁZOR – „Jako lékařka zabývající se infekčními chorobami a lékařská mikrobioložka, která úspěšné…

Pompeo míří do Dauhá k podpisu smlouvy USA s Tálibánem

28.02.2020 22:18 Americký prezident Donald Trump dnes vyslal ministra zahraničí Mikea Pompea do katarské metropole…

Hillary Clintonová spustí od jara svůj vlastní podcast

28.02.2020 17:19 Demokratická soupeřka Donalda Trumpa z amerických prezidentských voleb před čtyřmi lety Hillary…

CNN: Twitter schválil profil smyšleného kandidáta do voleb v USA

28.02.2020 17:10 Modré políčko s "fajfkou" vedle jména je u profilu na twitteru bráno jako důkaz důvěryhodnosti,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama