Tématem předvolební kampaně v USA se staly požáry a klima

Rozsáhlé požáry, které již několik týdnů sužují západní pobřeží Spojených států, se dnes staly tématem americké předvolební kampaně. Zatímco prezident Donald Trump při návštěvě Kalifornie zopakoval, že za ničivým rozsahem letošní sezóny stojí především špatná správa místních lesů, jeho sok Joe Biden požáry spojil s klimatickými změnami a Trumpa kritizoval za to, že podle něj těmto procesům nevěnuje dostatečnou pozornost, informovala agentura Reuters.

Několik států na západě USA sužují požáry.
doporučujeme

"Správa lesů v Kalifornii je velmi důležitá a nyní se týká také (států) Washington a Oregon. Je potřeba silná, dobrá správa lesů, o čemž s těmito státy mluvím asi tři roky," řekl po přistání v Kalifornii na začátku své krátké návštěvy Trump. "Myslím, že jde spíše o problém řízení," odpověděl na otázku týkající se role klimatických změn v požárech prezident, pod jehož vedením USA odstoupily od pařížské klimatické dohody.

Kritici přitom prezidentovi podle Reuters vyčítají, že ohledně současných požárů, jež si vyžádaly nejméně 35 obětí a zničily tisíce domů, převážně mlčel a mluvil o nich jen tehdy, když chtěl kritizovat vedení demokraty řízených států. Republikánský prezident se s vedením Kalifornie střetl již mnohokrát zejména ohledně nařízení v oblasti migrace či ochrany životního prostředí. Trump si v nejlidnatějším americkém státu nevedl ve volbách před čtyřmi roky dobře a příznivý výsledek tam republikáni neočekávají ani letos.

Demokratický kandidát Biden na druhou stranu vidí příčinu požárů v rostoucí průměrné teplotě na západě USA a v častějším suchu, jež přičítá klimatickým změnám. Ty přitom považuje za stejnou krizi, jakou je třeba pandemie covidu-19.

Biden dnes v projevu ze svého domovského státu Delaware nazval Trumpa "klimatickým žhářem". "Pokud budeme mít další čtyři roky Trumpova popírání klimatických změn, kolik dalších předměstí shoří při požárech?" řekl. O předměstích přitom podle Reuters nemluvil náhodou. Trump se totiž v reakci na nedávné městské protesty a nepokoje označil za prezidenta zákona a pořádku a varoval, že za Bidenovy vlády by byl v ohrožení mimo jiné typický způsob života na amerických předměstích.

Do výměny názorů se zapojil demokratický guvernér Kalifornie Gavin Newsom, který po setkání s Trumpem v Sacramentu prohlásil, že požáry v jeho státu zhoršuje právě změna klimatu. "Důkazy, které pozorujeme, mluví samy za sebe: klimatická změna je skutečná a zhoršuje požáry," řekl Newsom stojící vedle Trumpa.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Život na Venuši? Profesorka rozebrala nedávný překvapivý objev

22.09.2020 00:01 NÁZOR - Venuši, sesterská planetě Země, nebyla při hledání života přikládána velká pozornost,…

Koronavirus se může šířit kapénkami i aerosolem, hlásil CDC

21.09.2020 21:14 Koronavirus se může běžně šířit kapénkami i malými částicemi, jako jsou ty obsažené v aerosolu. V…

Trump zveřejní jméno nástupkyně Ginsburgové koncem týdne

21.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA ještě tento…

Zaměstnanec Boeingu varoval, že úpravy letadla 737 MAX nestačí

21.09.2020 20:01 Jeden ze zaměstnanců americké společnosti Boeing vyzval Federální úřad pro letectví (FAA) k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama