Těsný souboj v Iowě: Buttigieg porazil Sanderse o dva delegáty

Uchazeč o nominaci demokratů na prezidenta USA Pete Buttigieg (38) na stranických shromážděních ve státě Iowa těsně porazil o 40 let staršího soupeře Bernieho Sanderse. Potvrdila to v noci na dnešek regionální organizace Demokratické strany. Podle jejích aktualizovaných výsledků získal bývalý starosta South Bendu v Indianě 14 delegátů, zatímco Sanders 12. Výsledky z prvního nominačního souboje však stále nejsou definitivní. Uchazeči stále mohu žádat jejich přezkoumání.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pete Buttigieg
doporučujeme

Na třetím místě se v Iowě umístila senátorka Elizabeth Warrenová, kterou bude na letním nominačním sněmu demokratů z Iowy zastupovat osm delegátů, bývalý americký viceprezident Joe Biden jich po přepočtu hlasů na svou stranu získal šest a senátorka Amy Klobucharová jednoho.

Americká média se i přes aktualizované výsledky zdráhají oficiálně označit vítěze poněkud chaotického nominačního klání, které v Iowě provázely technické problémy při sčítání hlasů.

Prezidentští uchazeči mají čas do dnešních 19:00 SEČ požádat o přezkoumání výsledků. Spolupracovník silně levicového Sanderse podle agentury AP uvedl, že kampaň senátora bude požadovat částečnou úpravu výsledků z Iowy.

Po volebních shromážděních a primárkách, které se budou v jednotlivých státech USA konat postupně až do června, si demokraté i republikáni na svých velkých sjezdech s tisícovkami delegátů určí své prezidentské kandidáty. Nejbližší primárky se uskuteční v úterý v malém státě New Hampshire, kde půjde o 24 delegátů.

U republikánů je celý proces spíše formální záležitost, neboť prezidentský mandát obhajuje republikánský šéf Bílého domu Donald Trump.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVID-19 na USS Theodore Roosevelt: Nejsme ve válce. Námořníci nemusí…

01.04.2020 05:11 Kapitán americké letadlové lodě USS Theodore Roosevelt, jejíž posádka se potýká s nákazou…

Trump varuje před "těžkými dny". Bílý dům očekává až 240.000 obětí…

01.04.2020 04:42 Pandemie nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavirus, si ve Spojených státech vyžádá 100.000 až…

USA přijaly ruskou nabídku pomoci při boji s koronavirem

31.03.2020 21:37 Do Spojených států možná ještě dnes odletí ruský speciál se zdravotnickým vybavením, kterým chce…

Impeachment odvedl pozornost vlády od koronaviru, tvrdí republikán…

31.03.2020 20:46 Procedura ústavní žaloby prezidenta Donalda Trumpa, takzvaný impeachment, odvedla pozornost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama