Testování vakcíny AstraZeneca v USA stále stojí

Klinické testy vakcíny proti covidu-19 britské firmy AstraZeneca, což je jeden z nepokročilejších v současnosti vyvíjených preparátů, v USA zatím stále neběží. V jiných zemích přitom již znovu začaly poté, co je globálně zdržela zdravotní komplikace u jednoho z testovaných pacientů v Británii. Agentuře Reuters to sdělily nejmenované zdroje seznámené se situací.

AstraZeneca
doporučujeme

AstraZeneca uvedla, že testy v Británii znovu zahájila tuto sobotu poté, co tamní úřady dokončily přezkum vážných vedlejších příznaků, jež látka způsobila u jednoho účastníka testů.

V USA však zkoušky stále stojí a podle Reuters se tak jedná o první náznak toho, že se tamní testy neobnoví, dokud komplikaci neposoudí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Podle Reuters se ve Spojených státech stále do zkoušek nenabírají další pacienti a pozastaveny jsou i další testovací procesy. Pauza má přitom trvat nejméně do poloviny tohoto týdne, přesný termín však není známý.

Delší přerušení testů by podle Reuters mohlo mít za důsledek, že vakcína bude dostupná v USA později než jinde ve světě.

Vlády po celém světě podporují vývoj vakcíny proti koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19. V souvislosti s ní již zemřelo po celém světě přes 900.000 lidí, a situace způsobila vážný šok světové ekonomice. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom již dříve prohlásila vakcínu společnosti AstraZeneca, na níž pracují rovněž vědci z Oxfordské univerzity, za nejslibnější z několika desítek dalších kandidátů.

Mluvčí společnosti AstraZeneca dnes neuvedla, kdy by se měly testy v USA obnovit. V současné chvíli je stále nejasné, zda se zkoušky rozběhly také v Indii či v Jihoafrické republice, v Brazílii však již znovu začaly, píše Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama