Koronavirus: Texas, Vermont a Montana uvolní opatření, Florida otevřela pláže

Americké státy Texas a Vermont umožní v pondělí otevřít některé podniky, které byly uzavřeny v obavách z šíření koronaviru. Stát Montana začne uvolňovat omezující opatření v pátek. Na tiskové konferenci v noci na dnešek SELČ to prohlásil americký prezident Donald Trump.

Florida otevřela pláže. Jacksonville Beach, Florida, USA (17.4.2020).
doporučujeme

Ve státě Florida zaplnili lidé znovuotevřené pláže a parky, informovala dnes agentura Reuters.

Spojené státy jsou zemí, která byla z celého světa koronavirem postižena nejhůře. Počet obětí koronavirové nákazy tam přesáhl 35.000, potvrzených případů infekce je více než 690.000. Tvrdě zasažený americký stát New York se ale například domnívá, že vrchol epidemie už má za sebou.

"Nadále vidíme pozitivní známky toho, že epidemie již vyvrcholila," řekl šéf Bílého domu v noci na dnešek. Trump je zastáncem brzkého uvolnění karanténních opatření v zájmu záchrany ekonomiky před recesí, guvernéři některých amerických států ale již zdůraznili, že nehodlají opatření uvolňovat předčasně a že podmínkou pro návrat k běžnému životu je rozsáhlé testování.

Kromě Trumpa na guvernéry vyvíjejí tlak i stovky demonstrantů, kteří v sobotu znovu vyšli do ulic řady měst na protest proti přísným karanténním opatřením. Demonstranti se shromáždili například před domem guvernéra státu Indiana Erika Holcomba, který prohlásil, že prodlouží zákaz vycházení do 1. května.

Protestující se sešli i v texaské metropoli Austinu, kde provolávali "Nechte nás pracovat!". Od počátku koronavirové krize v Texasu zažádal o podporu v nezaměstnanosti milion lidí. Demonstraci v Austinu zorganizoval aktivista Owen Shroyer, který spolupracuje se serverem Infowars pravicového populisty a šiřitele konspiračních teorií Alexe Jonese, upozornila agentura AP.

Texas registruje více než 18.200 případů nemoci covid-19 a nejméně 453 obětí koronaviru. Ve státě se mají od pondělka otevřít parky a podniky pro prodej zboží z okének. Nemocnice budou moci znovu provádět operace, které nejsou nezbytně nutné.

Na Floridě mohli o tomto víkendu lidé poprvé po několika týdnech vyjít na některé pláže. Návštěvy pláží ale i nadále podléhají různým omezením; možné jsou například jen v některých hodinách. Lidé si mají dál udržovat od sebe odstup, povoleny jsou sportovní aktivity, nikoli však ležení na ručnících, dekách či lehátcích. Na snímcích z pláže v Jacksonville bylo vidět množství lidí, jak plavou či se procházejí, často bez roušek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko chce dle USA znevěrohodnit západní vakcíny; Kreml to popírá

08.03.2021 12:15 Ruské zpravodajské služby vedou kampaň s cílem podrýt důvěru americké veřejnosti vůči vakcíně proti…

USA zatím nerozhodly ohledně stažení svých vojáků z Afghánistánu

08.03.2021 10:51 Americká vláda zatím nerozhodla, zda do 1. května stáhne všechny své vojáky z Afghánistánu. Stažení…

Biden příkazem zjednoduší lidem hlasování ve volbách

07.03.2021 19:02 Americký prezident Joe Biden dnes vydal exekutivní příkaz, který má lidem usnadnit přístup k…

Desítky Američanů žádaly vyšetření úmrtí při policejních zásazích

07.03.2021 07:55 Na 150 lidí demonstrovalo v sobotu před sídlem guvernéra amerického státu Minnesota Tima Walze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama