Trump zabředá do úzkých. Z Washingtonu znějí slova o další špinavé aféře

NÁZOR - Je stále jasnější, že podezřelé praktiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajině se neomezily na nátlak na zahájení zpolitizovaných vyšetřování, které by mu pomohly v kampani za znovuzvolení. S tímto závažným obviněním vystoupil editorial prestižního serveru Washington Post.

Přidejte svůj názor 70 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Podezřelé osobní zájmy

Nyní se ukazuje, že květnové odvolání americké velvyslankyně na Ukrajině mělo posloužit zájmům dvou byznysmenů, kteří Trumpovi výrazně přispěli na kampaň, poukazuje renomovaný server. Konstatuje, že se množí zprávy o tom, že Lev Parnas a Igor Fruman, dva emigranti z bývalého Sovětského svazu s pohnutou finanční minulostí, darovali na začátku roku 2016 republikánským kandidátům a politickým výborům 630 tisíc dolarů, z čehož hned 325 tisíc směřovalo do Trumpova okolí.  

Zmínění muži se tento rok pokusili dosáhnout odvolání velvyslankyně Marie Yovanovitchové, kterou považovali za překážku pro zamýšlenou výměnu managementu v ukrajinské státní energetické společnosti a dohodu ohledně prodeje zkapalněného zemního plynu této firmě, nastiňuje editorial.

Parnas a Fruman spolupracovali s Trumpovým právníkem Rudolphem Giulianim, kterého představili dvěma zkorumpovaným ukrajinským žalobcům, z nichž jeden připravil falešné obvinění Yovanovitchové, vysvětluje americký server. Dodává, že výsledkem bylo její náhlé odvolání, které - jak sdělila minulý týden v Kongresu - přišlo na příkaz šéfa Bílého domu, ačkoliv ten byl americkým ministerstvem zahraničí ujišťován, že velvyslankyně se ničeho nedopustila.

Yovanovitchová tvrdí, že kontakty Rudiho Guilianiho se možná domnívali, že protikorupční tažení na Ukrajině škodí jejich osobním finančním zájmům, připomíná Washington Post. Podotýká, že Parnas a Fruman jsou nyní ve vězení a čelí obvinění z finančních zločinů, včetně poskytování nelegálních příspěvků z ruských zdrojů federálním kandidátům.

"O této špinavé aféře stále ještě mnoho nevíme, včetně role, kterou v ní sehrál (americký) ministr energetiky Rick Perry, který tlačil na změny v radě ukrajinské energetické společnosti, které zahrnovaly i pokus o dosazení jednoho z dárců pro jeho kampaň," pokračuje vlivný deník. Doplňuje, že dále není zřejmé, kde Parnas s Frumanem získali stovky tisíc dolarů, které poskytli republikánským politikům.

Dvě roviny

Podstatné je, že podezření, že Trump se svým postupem na Ukrajině dopustil zneužití svého úřadu, má nyní dvě roviny, zdůrazňuje editorial. Za první označuje Trumpův pokus přimět svůj ukrajinský protějšek, Volodymyra Zelenského, k zahájení trestního vyšetřování bývalého amerického viceprezidenta Joe Bidena a údajných ukrajinských zásahů do amerických prezidentských voleb v roce 2016, za druhou pak odvolání schopné a proti korupci brojící velvyslankyně, která odmítala pochybné chování dvou mužů, kteří Trumpovi přispěli na kampaň a obchodovali s jeho osobním právníkem.

"V jednom případě se Trump pokoušel prosazovat své osobní politické zájmy. V dalším ničil kariéru skvělé profesionálky diplomatické služby a podvracel americkou zahraniční politiky, aby posloužila jeho pochybným soukromým zájmům," kritizuje Washington Post. Škody, které prezident napáchal, označuje za značné.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Editorial tak dává zapravdu tvrzení Yovanovitchové, že nejde pouze o nevyhnutelné a pokračující rezignace a ztrátu mnoha loajálních a nadaných veřejných činitelů, ale také o skutečnost, že soukromé zájmy obcházejí profesionální diplomaty a je sledovány osobní prospěch, nikoliv veřejné dobro.

"Působí škody, když pochybní aktéři v zemích mimo Ukrajinu vidí, jak snadné je zneužít výmysly a pomluvy k manipulaci s naším systémem," cituje závěrem renomovaný deník slova odvolané velvyslankyně.

Loading...
Vstupte do diskuze (70)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřování Trumpa v Kongresu baví. Řešil se i rapper A$AP Rocky

21.11.2019 21:22 Jedním z témat dnešního veřejného slyšení v Kongresu k vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa se…

Jako Nikulin. V USA odsoudili ruského hackera, kterého vydalo Španělsko

21.11.2019 20:45 Americký federální soud poslal na čtyři roky do vězení ruského programátora Stanislava Lisova.…

Bloomberg udělal další krok vstříc Bílému domu. Přihlásil se do voleb

21.11.2019 19:52 Americký miliardář Michael Bloomberg se dnes formálně přihlásil do prezidentských voleb v USA jako…

Legendární šéf diplomacie Kissinger varuje. Bude válka USA s Čínou?

21.11.2019 19:44 Pokud se Číně a Spojeným státům nepodaří ukončit své obchodní neshody, mohl by jejich střet přerůst…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama