Trump zabředá do úzkých. Z Washingtonu znějí slova o další špinavé aféře

NÁZOR - Je stále jasnější, že podezřelé praktiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajině se neomezily na nátlak na zahájení zpolitizovaných vyšetřování, které by mu pomohly v kampani za znovuzvolení. S tímto závažným obviněním vystoupil editorial prestižního serveru Washington Post.

Donald Trump, 45. prezident USA

Podezřelé osobní zájmy

Nyní se ukazuje, že květnové odvolání americké velvyslankyně na Ukrajině mělo posloužit zájmům dvou byznysmenů, kteří Trumpovi výrazně přispěli na kampaň, poukazuje renomovaný server. Konstatuje, že se množí zprávy o tom, že Lev Parnas a Igor Fruman, dva emigranti z bývalého Sovětského svazu s pohnutou finanční minulostí, darovali na začátku roku 2016 republikánským kandidátům a politickým výborům 630 tisíc dolarů, z čehož hned 325 tisíc směřovalo do Trumpova okolí.  

Zmínění muži se tento rok pokusili dosáhnout odvolání velvyslankyně Marie Yovanovitchové, kterou považovali za překážku pro zamýšlenou výměnu managementu v ukrajinské státní energetické společnosti a dohodu ohledně prodeje zkapalněného zemního plynu této firmě, nastiňuje editorial.

Parnas a Fruman spolupracovali s Trumpovým právníkem Rudolphem Giulianim, kterého představili dvěma zkorumpovaným ukrajinským žalobcům, z nichž jeden připravil falešné obvinění Yovanovitchové, vysvětluje americký server. Dodává, že výsledkem bylo její náhlé odvolání, které - jak sdělila minulý týden v Kongresu - přišlo na příkaz šéfa Bílého domu, ačkoliv ten byl americkým ministerstvem zahraničí ujišťován, že velvyslankyně se ničeho nedopustila.

Yovanovitchová tvrdí, že kontakty Rudiho Guilianiho se možná domnívali, že protikorupční tažení na Ukrajině škodí jejich osobním finančním zájmům, připomíná Washington Post. Podotýká, že Parnas a Fruman jsou nyní ve vězení a čelí obvinění z finančních zločinů, včetně poskytování nelegálních příspěvků z ruských zdrojů federálním kandidátům.

"O této špinavé aféře stále ještě mnoho nevíme, včetně role, kterou v ní sehrál (americký) ministr energetiky Rick Perry, který tlačil na změny v radě ukrajinské energetické společnosti, které zahrnovaly i pokus o dosazení jednoho z dárců pro jeho kampaň," pokračuje vlivný deník. Doplňuje, že dále není zřejmé, kde Parnas s Frumanem získali stovky tisíc dolarů, které poskytli republikánským politikům.

Dvě roviny

Podstatné je, že podezření, že Trump se svým postupem na Ukrajině dopustil zneužití svého úřadu, má nyní dvě roviny, zdůrazňuje editorial. Za první označuje Trumpův pokus přimět svůj ukrajinský protějšek, Volodymyra Zelenského, k zahájení trestního vyšetřování bývalého amerického viceprezidenta Joe Bidena a údajných ukrajinských zásahů do amerických prezidentských voleb v roce 2016, za druhou pak odvolání schopné a proti korupci brojící velvyslankyně, která odmítala pochybné chování dvou mužů, kteří Trumpovi přispěli na kampaň a obchodovali s jeho osobním právníkem.

"V jednom případě se Trump pokoušel prosazovat své osobní politické zájmy. V dalším ničil kariéru skvělé profesionálky diplomatické služby a podvracel americkou zahraniční politiky, aby posloužila jeho pochybným soukromým zájmům," kritizuje Washington Post. Škody, které prezident napáchal, označuje za značné.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Editorial tak dává zapravdu tvrzení Yovanovitchové, že nejde pouze o nevyhnutelné a pokračující rezignace a ztrátu mnoha loajálních a nadaných veřejných činitelů, ale také o skutečnost, že soukromé zájmy obcházejí profesionální diplomaty a je sledovány osobní prospěch, nikoliv veřejné dobro.

"Působí škody, když pochybní aktéři v zemích mimo Ukrajinu vidí, jak snadné je zneužít výmysly a pomluvy k manipulaci s naším systémem," cituje závěrem renomovaný deník slova odvolané velvyslankyně.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Brazílie volí prezidenta, mandát obhajuje kontroverzní Bolsonaro

02.10.2022 19:08 Aktualizováno V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Počet obětí hurikánu Ian na Floridě vzrostl na nejméně 47

02.10.2022 09:04 Aktualizováno Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, agentura Reuters ale hovoří o…

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

02.10.2022 04:43 Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden…

Počet obětí hurikánu Ian v USA vzrostl na nejméně 27

01.10.2022 17:14 Oficiální počet obětí ničivého hurikánu Ian ve Spojených státech vzrostl na nejméně 27 poté, co…

Rusko v RB OSN vetovalo rezoluci, která anexi čtyř ukrajinských regionů…

30.09.2022 22:02 Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci, která anexi čtyř ukrajinských regionů odsuzuje…

Spojené státy uvalily sankce na více než 1000 ruských firem a osob

30.09.2022 18:08 Spojené státy uvalily sankce na více než 1000 ruských firem a osob v reakci na dnešní ruskou anexi…

Biden: Spojené státy nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině

29.09.2022 22:01 Spojené státy nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes řekl…

Hurikán Ian zdevastoval část Floridy. Mrtvých mohou být stovky

29.09.2022 21:13 Aktualizováno Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech.…

Česko dostane od USA vojenskou podporu zhruba 2,7 miliardy korun

29.09.2022 12:39 Česká republika dostane od USA podporu 106 milionů dolarů (zhruba 2,7 miliardy Kč) na modernizaci…

Hurikán Ian vyřadil elektřinu na Kubě, následně udeřil na Floridě

28.09.2022 21:56 Aktualizováno Hurikán Ian způsobil v noci na dnešek výpadek elektřiny na celém území Kuby, bez proudu se tak…

Související:

Právě se děje

reklama