Tisícům lidí na jihu USA po hurikánu Ida hrozí týdny bez elektřiny

Obyvatelé Louisiany, nad kterou o víkendu prošel silný hurikán Ida, se připravují na další nebezpečí - až několik týdnů bez elektřiny a vlnu veder, informovala dnes agentura AP. Záchranáři mezitím odklízejí trosky po bouři, která si vyžádala nejméně dva životy.

Energetika, ilustrační fotografie

Ida zasáhla Louisianu v neděli kolem poledne místního času jako hurikán čtvrté kategorie na pětibodové škále. Provázel ji vítr o rychlosti až 240 kilometrů v hodině. Stala se pátým nejsilnějším hurikánem, jaký kdy zasáhl pevninu, poznamenala AP. Následně bouře s postupem na sever slábla, vítr v ní nyní podle Národního centra pro hurikány (NHC) dosahuje rychlosti zhruba 48 kilometrů za hodinu. Bouře si přímo vyžádala nejméně dvě oběti. Úřady dříve informovaly o motoristovi, který se utopil v New Orleansu, na dalšího člověka u města Baton Rouge spadl strom.

V sousedním státě Mississippi v noci na dnešek zemřeli dva lidé a dalších deset jich bylo zraněno, když se pod nimi probořila silnice. Neštěstí podle místních úřadů patrně souviselo s přívalovými deštěm, který s sebou bouře Ida přinesla. Do zhruba šest metrů hluboké díry, která vznikla odplavením části dvouproudé silnice, spadlo sedm vozidel, napsal zpravodajský server stanice CNN.

Silný vítr a déšť v regionu zpustošil elektrickou síť, bez elektřiny se ocitlo celé New Orleans a stovky tisíc dalších obyvatel státu. Zatím není jasné, kdy se dodávky podaří obnovit.

Podle guvernéra Louisiany Johna Bela Edwardse s opravou elektrických sítí pomáhá na 25.000 pracovníků, další se očekávají v následujících dnech. Jeho kancelář škody na elektrickém vedení označila za "katastrofální" a na některých místech mohou být dodávky obnoveny až za několik týdnů. Úřady v okrese Jefferson Parish jižně od New Orleansu uvedly, že výpadek potrvá nejméně tři až čtyři týdny.

Obyvatelé Louisiany se navíc připravují na vlnu veder, která podle CNN zasáhne až dva miliony lidí žijících v oblastech poničených hurikánem.

Obyvatelka New Orleansu Pamela Mitchellová AP sdělila, že přemýšlela nad odchodem z města do doby, než se výpadek elektřiny podaří obnovit. Její 14letá dcera Michelle se však rozhodla zůstat, a tak vyklízejí ledničku a potraviny ukládají do přenosného chladicího boxu. Další obyvatelé města se spoléhají na generátory a velkorysost sousedů. Hank Fanberg uvedl, že mu využití jejich elektřiny nabídli sousedé z obou vedlejších domů. Na přípravu jídla ji však využívat nemusí. "Mám gril na plyn i na uhlí," uvedl.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama