"To je Amerika, kterou znám." Bush a Harrisová vyzvali na pietní akci k 11. září Američany k jednotě

U pensylvánské obce Shanksville se dnes za přítomnosti americké viceprezidentky Kamaly Harrisové a George Bushe, který byl prezidentem v době teroristických útoků 11. září 2001, konala vzpomínková akce pro rodiny obětí letu United Airlines 93. Čtvrtý unesený letoun se po potyčce cestujících a posádky s únosci zřítil ve státě Pensylvánie u Shanksville.

Kamala Harrisová

Bush i Harrisová na akci vyzvali Američany k jednotě, kterou ukázali v dnech po 11. září. Podle Bushe se dny jednoty po útocích dnes "zdají být vzdálené".

Obřad zahájila minuta ticha, po které následoval výčet jmen cestujících a posádky, kteří se postavili únoscům. Čtvrté unesené letadlo díky nim nedorazilo ke svému cíli, kterým podle pozdějšího vyšetřování mohl být Bílý dům nebo sídlo Kongresu. Na palubě zahynulo všech 44 lidí, včetně čtyř únosců.

„Před dvaceti lety jsme všichni různými způsoby, na různých místech, ale ve stejný okamžik zjistili, že se náš život navždy změnil," uvedl Bush, který vystupuje na veřejnosti jen zřídka. "V týdnech a měsících po útocích z 11. září jsem byl hrdý na to, že mohu vést úžasný, odolný a sjednocený lid. Pokud jde o jednotu Ameriky, tyto dny se teď zdají být vzdálené těm našim," dodal.

„Zdá se, že v našem společném životě působí zhoubná síla, která mění každý nesouhlas na hádku a každý argument na kulturní střet. Tolik z naší politiky se stalo pouhou odpovědí na hněv, strach a zášť," prohlásil Bush. "Obáváme se proto o náš národ a naši společnou budoucnost. Přicházím bez vysvětlení a řešení. Mohu vám jen říct, co jsem viděl. V den americké zkoušky a smutku jsem viděl miliony lidí, kteří instinktivně chytili ruku svého souseda a pomáhali si. To je Amerika, kterou znám,“ řekl bývalý prezident Spojených států.

Viceprezidentka Kamala Harrisová v následném projevu uctila ztracené životy a hrdinství cestujících. Podobně jako Bush vyzvala Američany k jednotě. "Co se stalo na letu 93, nám říká mnoho o odvaze lidí na palubě, kteří dali vše, co měli, o odhodlání prvních zasahujících, kteří riskovali vše, a o odolnosti amerického lidu," uvedla Harrisová.

"Ve dnech, které následovaly po 11. září, jsme si všichni připomněli, že v Americe je možná jednota. Také jsme si připomněli, že jednota je v Americe nezbytná. Je zásadní pro naši sdílenou prosperitu, národní bezpečnost a naše postavení ve světě," uvedla Harrisová.

Do Shanksville poté přiletěl prezident Joe Biden, který měl dnes v plánu navštívit všechna tři místa, na která dopadla letadla unesená teroristy. Prezident navštívil místní požární stanici, kde krátce promluvil s přítomnými novináři, před kterými obhajoval stažení vojáků z Afghánistánu. Sedmdesát procent Američanů si myslí, že nastal čas opustit Afghánistán, ale nelíbí se jim, jak jsme to udělali. Ale je těžké komukoli vysvětlit, jak jinak se to dalo provést, řekl Biden televizní stanici CNN. Po New Yorku a Shanksville, kde položil věnec k památníku obětí, uctí také oběti útoku na sídlo amerického ministerstva obrany, Pentagon.

Právě u Pentagonu se dnes dopoledne místního času konala třetí velká vzpomínková akce. Na pietě promluvili americký ministr obrany Lloyd Austin a předseda sboru náčelníků štábů Mark Milley.

Milley ve svém vystoupení mluvil také o amerických vojácích, kteří padli během téměř 20 let války v Afghánistánu. Bylo jich 2461, včetně 13, kteří zahynuli v srpnu při útoku na kábulském letišti. Podle Milleyho se uzavřela "tato hrozná kapitola v historii našich národů". "Sváří se v nás tento den rozporuplné pocity bolesti a hněvu, zármutku a smutku současně s pýchou a nezdolností," řekl nejvýše postavený americký generál.

Spojené státy podnikly invazi do Afghánistánu na podzim roku 2001 a letos v létě se ze země definitivně stáhly. Zemi pak velmi rychle znovu ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán, které před 20 lety poskytovalo útočiště pachatelům atentátů z teroristické organizace Al-Káida. Rychlý pád afghánské vlády podporované USA a Západem vrhl stín na nynější připomínku útoků 11. září 2001.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 08:20 Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Prokurátor chce obžalovat haitského premiéra kvůli vraždě prezidenta

14.09.2021 20:02 Nejvyšší prokurátor Haiti dnes požádal vyšetřujícího soudce, aby obžaloval premiéra země Ariela…

Soud s teroristou z 11. září začne nejdříve za rok

14.09.2021 15:50 Soud s pěticí mužů, mezi kterými je i údajný strůjce atentátů z 11. září 2001 na USA, začne…

Americká policie u sídla demokratů zatkla muže se sečnými zbraněmi

13.09.2021 18:48 Policie Kapitolu nedaleko sídla Celostátního výboru Demokratické strany (DNC) ve Washingtonu zatkla…

Související:

Právě se děje

reklama