Totální ekonomická bouře. Analytik naznačil, co může přinést pandemie

NÁZOR – V posledních pětadvaceti letech nebyla nouze o vnější ekonomické krize, které představovaly vážnou výzvu pro americké hospodářství, konstatuje ekonom Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku American Enterprise Institute poukazuje, že v současné globální koronavirové pandemii se ale američtí politici zjevně zaměřují výhradně na domácí ekonomická rizika.

Nová, větší výzva

Spojené státy mají zkušenost s vnějšími hospodářskými krizemi, které negativně ovlivňují jejich ekonomický výkon, upozorňuje odborník. Stávající přístup amerických politiků proto považuje za překvapivý, především s ohledem na to, jakou ekonomickou krizi vyvolává koronavirus ve světě a nakoli negativní dopad může mít tato krize na americké hospodářství.

Mezi vnější události, které nakonec ovlivnily americkou ekonomiku, řadí Lachman například asijskou měnovou krizi nebo ruskou a jihoamerickou dluhovou krizi. „Nedávno se mezi ně zařadila také evropská státní dluhová krize, které se soustředila okolo Řecka a vyslala otřesy na americké a globální finanční trhy,“ dodává ekonom.

Jestliže minulé vnější krize představovaly pro americkou ekonomiku vážnou výzvu, dá se předpokládat, že krize vyvolaná koronavirem bude výzvou ještě větší, tvrdí expert. Nejde podle něj jen o to, že mnoho jiných ekonomik je současně zasaženo masivním externím otřesem v podobě pandemie, která přivodila nejhorší ekonomickou recesi od druhé světové války, ale také o skutečnost, že mnoho zemí bylo již před pandemií silně předluženo.

Navíc, rozvíjející se tržní ekonomiky dnes tvoří mnohem větší část světové ekonomiky než před deseti lety, poukazuje Lachman. Právě tyto komodity produkující rozvíjející se ekonomiky označuje za nejslabší článek globální ekonomiky, protože mnohé z nich – včetně jihoamerických a afrických – vstoupilo do krize s chatrnými veřejnými financemi a neefektivní vládou.

„Nyní je zasáhla totální ekonomická bouře ve formě pandemie, která narušuje domácí produkci, propadu mezinárodních cen komodit, periodických vln odlivu kapitálu a velmi slabé vnější poptávka po jejich exportu,“ pokračuje odborník. Připouští však, že ve světě, kde americká centrální banka zajišťuje dostatečnou finanční likviditu, finanční trhy zatím zjevně nepanikaří kvůli restrukturalizaci dluhů a bankrotům, ke kterým již dochází v Africe a zemích jako Argentina, Venezuela, Ekvádor či Libanon.

Situace by se ale mohla změnit, pokud by dluhové problémy dohnaly systémově důležité rozvíjející se trhy jako Brazílie, Jihoafrická republika nebo Turecko, varuje analytik. Obává se, že s ohledem na tlak, pod kterým se nyní ocitají měny těchto států, a špatný stav jejich veřejných financí je pouze otázkou času, kdy začnou mít potíže s obsluhou svého vnějšího dluhu.

Problém jménem Itálie a Španělsko

Vzhledem k vlně bankrotů, které může brzy zasáhnout rozvíjející se ekonomiky, je tou poslední věcí, kterou světová ekonomika potřebuje, další vlna evropské dluhové krize, deklaruje Lachman. Situaci by podle něj ještě více zkomplikovalo, pokud by se tato krize točila okolo Itálie a Španělska, jejichž ekonomiky jsou mnohonásobně větší, než je ta řecká.

Naneštěstí je těžké předvídat, jak si v nadcházejícím roce eurozóna poradí s touto hrozící další vlnou dluhové krize, uvádí odborník. Vysvětluje, že na turismu závisející ekonomiky Itálie a Španělska pandemie zasáhla mimořádně tvrdě - Mezinárodní měnový fond nyní odhaduje jejich propad za letošní rok nejméně o 12,5 % -, navíc tyto země byly již před pandemií silně zadlužené a měly slabý bankovní sektor.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Nyní se oficiálně předpovídá, že Itálie a Španělsko čeká v roce 2020 nafouknutí jejich rozpočtového deficitu o více než 10 % HDP,“ píše expert. Dodává, že do konce letošního roku poměr veřejného dluhu těchto zemí k jejich ročnímu HDP přesáhne 150 % v případě Itálie a 120 % v případě Španělska.

Je rovněž pravděpodobné, že při recesi, která bude hlubší než v roce 2009, zasáhne italské a španělské banky rekordní vlna nesplácených úvěrů, domnívá se Lachman. Obává se, že omezení v podobě eura, které Itálii a Španělsku brání oslabovat měnu a mírnit tím dopady rozpočtového tlaku, budou obě země čelit nevyhnutelným volbám v hospodářské politice.

Pakliže se uchýlí k rozpočtovým škrtům, které by ulevily jejich veřejným financím, riskují Itálie a Španělsko prohloubení již tak bolestivé hospodářské recese, konstatuje analytik. Podotýká, že v opačném případě ale hrozí, že se jejich veřejné zadlužení vydá na neudržitelnou cestu.

Výše uvedené podle Lachmana naznačuje, že američtí politici by měli věnovat větší pozornost znepokojivému ekonomickému vývoji v zahraničí, který by je mohl přimět k opětovnému prosazování tradiční vůdčí role Spojených států v řešení světových hospodářských krizí. „Také to může dodat na naléhavosti myšlence, že americké hospodářství, které prochází oživením, jež nyní zřejmě ztrácí dech, možná bude potřebovat další ekonomické stimuly,“ uzavírá ekonom.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika Ekonomická krize dluhy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy