Továrna v USA vyrobila miliony nepoužitelných vakcín Johnson & Johnson

Pracovníci jedné továrny na vakcíny ve Spojených státech nedávno znehodnotili velkou várku polotovaru pro očkovací látku od firmy Johnson & Johnson (J&J), uvedla tato farmaceutická společnost. V závodě, kde se vyrábějí dvě různé vakcíny na covid-19, byly podle informací deníku The New York Times (NYT) zkombinovány prvky ze dvou výrobních postupů. Kontaminováno tak bylo množství přípravku odpovídající 15 milionům dávek.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

V továrně společnosti Emergent BioSolutions ve městě Baltimore se kromě vakcíny J&J vyrábí také vakcína od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. K pochybení tam došlo před několika týdny a závod pak musel přerušit produkci preparátu J&J na dobu vyšetřování, které vedl Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Johnson & Johnson oznámil, že jeho proces kontroly kvality odhalil jednu várku lékové substance, která neodpovídala standardům kvality. "Tato várka se nikdy nedostala do plnicích ani dokončovacích fází našeho výrobního procesu," uvádí prohlášení firmy. Úřady problém připisují lidské chybě.

NYT to hodnotí jako velmi trapný okamžik jak pro J&J, tak pro skupinu Emergent. Problém nicméně podle amerických médií neovlivnil aktuální distribuci dané vakcíny v USA. Dávky dodávané v těchto dnech byly vyrobeny v Nizozemsku, píše zpravodajský web Axios.

Johnson & Johnson nicméně počítal s tím, že závod v Baltimoru vyrobí do konce měsíce desítky milionů dávek její proticovidové vakcíny slíbených americké vládě. Nad těmito dodávkami teď visí otazník, zatímco se řeší problémy s kontrolou kvality, uvedly podle NYT osoby obeznámené se situací.

Vakcína od J&J se na konci února stala třetí schválenou očkovací látkou proti covidu-19 v USA, o necelé dva týdny později pak tuto vakcínu doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Využití přípravku by mohlo výrazně urychlit očkování, protože na rozdíl od dříve schválených se podává pouze v jedné dávce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilská mutace na Děčínsku nemusí být podle viroložky ze zahraničí

13.04.2021 17:48 Brazilská mutace koronaviru na Děčínsku nemusí podle viroložky Ruth Tachezy pocházet ze zahraničí,…

Úřady v USA jsou opatrné, doporučují přerušit očkování vakcínou Johnson &…

13.04.2021 17:43 Aktualizováno Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve…

Většina loňských úmrtí v USA za účasti policie údajně nesouvisela s násilím

13.04.2021 13:25 Ve Spojených státech loni zemřelo 1127 lidí, v jejichž smrti sehrála roli policie. Z úmrtí…

Při střelbě na škole v USA zemřel student

13.04.2021 07:54 V prostorách střední školy Austin-East Magnet High School ve městě Knoxville v americkém státu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama