Tragický omyl: Američané při náletu zmasakrovali 30 civilistů

Nejméně 30 civilistů zahynulo počátkem letošního května při náletech americké armády na předpokládané drogové laboratoře hnutí Tálibán na západě Afghánistánu. Uvádí se to ve zprávě, kterou dnes zveřejnila OSN. Americká armáda to popřela.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
doporučujeme

Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) podle zprávy poslala vyšetřovací misi do západoafghánské provincie Faráh a zjistila, že 17 obětí amerického náletu pracovalo v laboratořích na výrobu drog. Rovněž ale získala "důvěryhodné informace o dalších 30 mrtvých a sedmi zraněných z řad civilistů při náletech z 5. května". Mezi oběťmi je 14 dětí a jedna žena, dodala UNAMA.

Americká armáda v dnes zveřejněném prohlášení potvrdila, že ve zmíněný den podnikla cílené útoky na zařízení na výrobu metamfetaminu, která provozovalo hnutí Tálibán. Podle americké armády se jednalo o oprávněné operace, protože peníze získané z produkce drog povstalci využívají k financování svých útoků. Armáda USA zároveň odmítla, že by při těchto akcích zabila nějaké civilisty.

Podle OSN ale drogové laboratoře nebyly "legitimním vojenským cílem". Zasažená zařízení nebyla všechna pod kontrolou Tálibánu a lidé, kteří v nich pracovali, se svou činností nepodíleli na bojových operacích, konstatovala OSN.

Asistenční mise OSN v Afghánistánu ve své červencové zprávě uvedla, že afghánská armáda a koaliční síly působící v Afghánistánu při bojových akcích připravily letos o život více civilistů než bojovníci Tálibánu a dalších radikálních skupin.

Úmrtí civilistů vinou mezinárodních jednotek, které v Afghánistánu bojují proti islámskému radikálnímu hnutí Tálibán, budí hluboké rozhořčení mezi Afghánci, snižují podporu přítomnosti zahraničních vojáků v zemi a jsou také hlavním bodem sporu mezi Kábulem a Západem.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti z Hongkongu použili bombu? Policie má jasno

14.10.2019 18:04 Jeden policista byl pobodán o víkendu při pokračujících prodemokratických protestech v Hongkongu,…

Prezident Číny varuje separatisty: Vaše kosti budou rozemlety na prach

14.10.2019 12:01 Čínský prezident Si Ťin-pching o víkendu vystoupil s ostrým prohlášením, v němž varoval před…

Skandál otřásá jihokorejskou vládou, ministr po vlně demonstrací nabídl…

14.10.2019 09:17 Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho…

Zkáza po tajfunu Hagibis: Škody v Japonsku jsou obrovské, hrozí sesuvy…

14.10.2019 08:34 Týmy záchranářů dnes pokračovaly v pátrání po nezvěstných v severní a centrální části Japonska, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama