Trump a Biden ovládli prezidentské primárky ve státě Oregon

Bývalý viceprezident a poslední aktivní uchazeč o demokratickou nominaci na prezidenta USA Joe Biden zvítězil v primárních volbách ve státě Oregon.

Joe Biden
doporučujeme

Na základě sečtených hlasů ze 73 procent okrsků to napsala agentura AP. Republikánské primárky ovládl stávající prezident Donald Trump, pro nějž je však nominační souboj jen formalitou.

Biden podle částečných výsledků obdržel necelých 70 procent hlasů, které voliči zasílali převážně poštou. Podle odhadů televize CBS News tak po posledním vítězství nashromáždil již 1514 delegátů, jejichž hlasy budou o nominantovi rozhodovat na srpnovém sjezdu v Milwaukee. Pro automatický zisk nominace si jich musí zajistit 1991.

Druhého června se budou konat primárky v dalších sedmi státech, včetně poměrně lidnatého Marylandu a Pensylvánie, a bude se rozdělovat celkem 500 delegátů. Teoreticky by si tak někdejší viceprezident v administrativě Baracka Obamy mohl zajistit nominaci už začátkem příštího měsíce.

Biden je přitom jediný, kdo v souboji aktivně vede kampaň, ostatní kandidáti už svoje snahy pozastavili. Někteří z nich se nicméně stále v některých státech uchází o přízeň voličů, ačkoliv již nepočítají se ziskem nominace. Chtějí tím posílit svůj hlas na sjezdu strany při rozhodování o vnitrostranických záležitostech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden chce pracovat hned po inauguraci. Policie zabránila možnému útoku

17.01.2021 12:21 Aktualizováno Budoucí prezident Spojených států Joe Biden hodlá krátce po svém nástupu do úřadu 20. ledna…

KOMENTÁŘ: Kulhající demokracie, aneb občanská výchova z USA v přímém…

17.01.2021 12:09 KOMENTÁŘ MARTINY KLICPEROVÉ - V současné době se výuka odehrává hlavně zprostředkovaně. Poutavou…

USA mají skoro 400.000 obětí koronaviru

17.01.2021 10:42 Počet obětí epidemie ve Spojených státech brzy překoná hranici 400.000. Za sobotu podle dat…

Brazílie neschválila ruskou vakcínu. Nepovažuje ji za bezpečnou

17.01.2021 08:02 Brazilská agentura pro kontrolu léčiv (Anvisa) farmaceutické společnosti Uniao Quimica vrátila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama