Trump bez důkazů zpochybňuje regulérnost voleb. Republikáni ho kritizují i hájí

Ostrou kritiku od některých republikánských politiků si dnes vysloužil prezident Donald Trump za výroky, jimiž zpochybnil regulérnost voleb. Řekl mimo jiné, že demokraté se mu snaží vítězství ukrást. Bývalý republikánský kandidát na prezidenta Rick Santorum označil Trumpova slova za nezodpovědná, nepřijatelná jsou také podle guvernéra státu Maryland Larryho Hogana. Na Trumpovu obranu se naopak postavili senátoři Lindsey Graham či Ted Cruz.

Ted Cruz
doporučujeme

Trump na tiskové konferenci v Bílém domě řekl, že se považuje za vítěze úterních voleb, a zopakoval nepodložené obvinění, že se mu demokraté snaží vítězství ukrást. Výsledky hlasování hodlá podle svých slov napadnout u nejvyššího soudu. Zahraniční tiskové agentury upozorňují, že úřady v USA neodhalily zatím žádné významné nesrovnalosti při hlasování ve volbách.

Bývalý senátor Santorum, který se v roce 2012 neúspěšně ucházel o republikánskou nominaci do prezidentského klání, označil aktuální Trumpovy výroky za nebezpečné. "Žádný zvolený republikán se za toto prohlášení nepostaví. Ani jeden z nich," řekl stanici CNN. Podle něj nebyla většina prezidentových obvinění na tiskové konferenci založena na faktech. Santorum odmítl kritiku států, v nichž se stále sčítají hlasy a upozornil, že v čele dvou z nich - Georgie a Arizony - stojí republikáni.

Ke kritice prezidenta Trumpa se připojil i republikánský guvernér státu Maryland Larry Hogan. Na twitteru napsal, že pro prezidentovy výroky, které "podkopávají náš demokratický proces", neexistuje žádné ospravedlnění. "Amerika počítá hlasy a my musíme respektovat výsledek, jako jsme to dělali vždy. Žádné volby ani osoba nejsou důležitější než naše demokracie," uvedl Hogan, který je předsedou asociace sdružující americké guvernéry.

Kongresman Adam Kinzinger vyjádřil přání, aby byl každý legální hlas sečten. "Pokud máte legitimní obavy kvůli podvodům, předložte důkaz a podejte žalobu u soudu. Přestaňte šířit vyvrácené dezinformace," napsal.

Nepřímo Trumpa ve svých vyjádřeních podle AP kritizovali i senátoři Marco Rubio či Mitt Romney. Například aljašská senátorka Lisa Murkowská vyzvala, aby lidé byli trpěliví a vyčkali výsledku voleb.

Někteří republikáni se ale naopak jasně postavili za prezidenta. "Můžu vám říct, že prezident je naštvaný, já jsem naštvaný a voliči by měli být naštvaní," uvedl texaský senátor a někdejší uchazeč o prezidentskou kandidaturu Ted Cruz ve vysílání stanice Fox News. Podle něj v klíčovém státě Pensylvánie nařídili spočítat všechny hlasy do okamžiku, "než Biden vyhraje".

Na sčítací komisaře v Pensylvánii zaútočil i další senátor a Trumpův spojenec Lindsey Graham. Podle něj brání komisaři lidem v přístupu do sčítacích místností, protože "nechtějí, aby lidé viděli, co tam dělají". V Pensylvánii je podle posledních údajů sečteno 96 procent hlasů, zbývají sečíst hlasy z městských aglomerací nakloněných spíše demokratům. Graham vyjádřil Trumpovi podporu také finančně. Jeho právnímu fondu daroval 500.000 dolarů (11,3 milionu Kč).

Na twitteru se k situaci po volbách vyjádřili i prezidentovi synové Eric a Donald. "Kde jsou republikáni! Nebuďte přece bezpáteřní. Bojujte proti tomuhle podvodu," napsal Eric. Voliči podle něj republikánům nikdy neodpustí, pokud se budou chovat jako ovce. Donald Trump mladší napsal, že nejlepší pro budoucnost USA bude, když jeho otec zahájí "totální válku" o volby a odhalí všechny podvody. "Je načase uklidit tenhle nepořádek a přestat vypadat jako banánová republika," dodal.

"Stojím za prezidentem Donaldem Trumpem," uvedl na twitteru také viceprezident Mike Pence. Zároveň dodal, že je třeba sečíst "všechny legální hlasy". Trump přitom v posledních dvou dnech několikrát vyzval, aby se sčítat přestalo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři exprezidenti USA jsou ochotni nechat se očkovat před kamerami

03.12.2020 15:25 Exprezidenti USA Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton by byli ochotni nechat se…

USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

03.12.2020 14:10 Aktualizováno Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické…

Koronavirus: Denní počet zemřelých v USA překonal jarní maximum

03.12.2020 10:59 Do statistik úmrtí spojených s covidem-19 v USA přibylo za středu dalších 3157 lidí, což je…

Je čas dospět. EU se musí stát politickým a vojenským hráčem, apeluje…

03.12.2020 00:01 NÁZOR - Pocit úlevy evropských politických elit ze zvolení Joe Bidena americkým prezidentem byl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama