Trump byl obžalován, ale bát se nemusí. Světový tisk analyzuje impeachment

Americká Sněmovna reprezentantů podle očekávání schválila ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa a stejně tak podle očekávání ho Senát viny zprostí. V tom se shoduje většina komentátorů, reagujících na středeční dění v USA a předpokládajících, že tak jako se ve Sněmovně, kterou ovládají demokraté, hlasovalo podle stranické linie, bude tomu stejně v Senátu, jejž mají v rukou Trumpovi republikáni.

Přidejte svůj názor 1 komentář

The New York Times
doporučujeme

V americké politice se polarizace zabydluje posledních 40 let, ale teď v ní vládne naprostý nihilismus, píše v komentáři The New York Times.

Tento nihilismus pramení z pohrdání fakty, laxnosti vůči korupci i lhostejnosti k historickým precedentům či zahraničnímu vměšování do americké politiky. Připsat ho lze na vrub především zbabělosti a oportunismu republikánských vůdců, soudí NYT. Rozhodli se totiž podle listu opustit své zásady a Trumpa bezvýhradně následovat.

V Senátu budou hlasovat pro zproštění viny, byť ještě nedávno mnozí z nich Trumpa kritizovali. Například Ted Cruz a Marco Rubio a dokonce i vůdce senátní většiny Mitch McConnell prohlašovali, že Trump Americe škodí, připomíná deník.

zdroj: YouTube

Impeachement se vyvíjí stejně jako prezidentství - Trump rozděluje a ničí. Jak uvádí deník The Washington Post, v době, kdy hlasovala Sněmovna, hovořil prezident ke stoupencům v Michiganu a vyzval je, aby se vzepřeli pomluvám a výsměchu, který se týká také jich. Bill Clinton, který patří do trojice prezidentů pohnaných k impeachementu, se za své chování omluvil, Trump ale žádnou vinu nepřiznává. Na rozdíl od předchozích dvou ústavních žalob, jež se odehrávaly ve vší vážnosti a kdy někteří z kongresmanů hlasovali bez ohledu na svou stranu, tato žaloba se nese v duchu Trumpova prezidentství - boření zaběhlých zvyklostí, napsal Washington Post.

The Wall Street Journal poukazuje na totéž, co zmínil i Trump v Michiganu - republikáni ve středu nepřišli o jediný hlas. Podle WSJ proti žalobě hlasovali i ti republikáni, kteří brzy ze Sněmovny odejdou a nechtějí usilovat o další funkci. Problém podle listu není jejich svědomí, ale chabá a nečestná záminka pro zahájení procesu sesazení. Demokraté ve Sněmovně nevyslyšeli požadavky na povolání svědků do výboru pro tajné služby, uspíšili debatu i hlasování.

Komentátor stanice Fox News se ale domnívá, že motivem demokratů byla čistá nenávist a že kvůli ní neváhali ještě víc rozdělit USA. Zneužili tím prý svou moc a poškodili Sněmovnu. Podle konzervativního komentátora Rushe Limbaugha demokraté do svého uvažování nezapočítali fakt, že pro Trumpa může být žaloba i osvobozením. "Co víc mohou udělat? Tímto si vystřílejí vše, co měli, a on tu zůstane," řekl. Demokraté mohou způsobit pravý opak zamýšleného, totiž dodat Trumpovi novou energii. "Dokážete si představit Trumpa s ještě větší kontrolou, větším zacílením na svou politiku?" dodal ve Fox News.

Stanice CNN, která konstatovala, že předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosiová přišla na hlasování celá v černém, jakoby na znamení smutku, neboť demokraté dobře vědí, jak celá věc dopadne, také připomněla, že žaloba Trumpovi v očích veřejnosti nijak neškodí, naopak mu pomáhá. A to musí demokraty necelý rok před volbami trochu, ale možná i hodně znepokojovat.

Agentura AP ve svém komentáři poznamenala, že ačkoli si je Trump jist, že kvůli impeachmentu o úřad nepřijde, ve středu byla napsána první věta jeho nekrologu. "V debatě o jeho prezidentství nebude možné nemluvit o impeachmentu, bude to k němu nezvratně patřit," řekl historik z Princetonské univerzity Julian Zelizer.

Dění sleduje také evropský tisk. Britský The Guardian vidí v impeachementu jenom další bitvu americké "občanské války". Hlasování je jistě satisfakcí pro Trumpovy kritiky, kteří se mohou podívat, jak prezident dostal pořádně od nosu. Ale zdaleka není jisté, že jeho politika zastrašování skončí ani že se Trumpa rána vůbec nějak dotkne. Tak jako se republikánští poslanci semkli na Trupovu obranu, bezpochyby to učiní i jejich kolegové v Senátu.

Britská BBC konstatuje, že tvůrci ústavního článku o impeachementu nepočítali s tak urputným stranictvím, jaké Sněmovna předvedla při středečním jednání. Trump bude v Senátu viny zproštěn a v úřadu zůstane. Tak co se změní?

Trump se zapíše do historie jako prezident, který byl obžalován, a to tak sebestřednému člověku bude vadit. Avšak může toho také využít v boji o nový mandát. Pelosiová která dlouho váhala, zda odvolací proces spustit, se příští rok v listopadu dozví, zda byly její obavy oprávněné.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armáda USA v pohotovostním režimu. Bude nasazena proti demonstrantům?

30.05.2020 21:05 Americké státy a města musí tvrději zasáhnout proti násilným demonstracím, jinak se do věci vloží…

Jsem další na řadě já? ptá se po smrti černocha tenistka Gauffová

30.05.2020 20:26 Aktualizováno Americká tenisová hvězdička Coco Gauffová se emotivním videu připojila k protestům proti smrti…

Trump pohrozil demonstrantům "nejzlejšími psy a nejstrašlivějšími zbraněmi"

30.05.2020 18:48 Jedna z celoamerických demonstrací vyvolaných smrtí černocha George Floyda se v noci na dnešek…

USA obrací pozornost k prezidentským volbám. Jak si stojí kandidáti?

30.05.2020 18:39 Aktualizováno Do volby nového prezidenta Spojených států zbývá pár měsíců. Už nyní je však téměř jisté, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy