Trump byl obžalován, ale bát se nemusí. Světový tisk analyzuje impeachment

Americká Sněmovna reprezentantů podle očekávání schválila ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa a stejně tak podle očekávání ho Senát viny zprostí. V tom se shoduje většina komentátorů, reagujících na středeční dění v USA a předpokládajících, že tak jako se ve Sněmovně, kterou ovládají demokraté, hlasovalo podle stranické linie, bude tomu stejně v Senátu, jejž mají v rukou Trumpovi republikáni.

The New York Times

V americké politice se polarizace zabydluje posledních 40 let, ale teď v ní vládne naprostý nihilismus, píše v komentáři The New York Times.

Tento nihilismus pramení z pohrdání fakty, laxnosti vůči korupci i lhostejnosti k historickým precedentům či zahraničnímu vměšování do americké politiky. Připsat ho lze na vrub především zbabělosti a oportunismu republikánských vůdců, soudí NYT. Rozhodli se totiž podle listu opustit své zásady a Trumpa bezvýhradně následovat.

V Senátu budou hlasovat pro zproštění viny, byť ještě nedávno mnozí z nich Trumpa kritizovali. Například Ted Cruz a Marco Rubio a dokonce i vůdce senátní většiny Mitch McConnell prohlašovali, že Trump Americe škodí, připomíná deník.

zdroj: YouTube

Impeachement se vyvíjí stejně jako prezidentství - Trump rozděluje a ničí. Jak uvádí deník The Washington Post, v době, kdy hlasovala Sněmovna, hovořil prezident ke stoupencům v Michiganu a vyzval je, aby se vzepřeli pomluvám a výsměchu, který se týká také jich. Bill Clinton, který patří do trojice prezidentů pohnaných k impeachementu, se za své chování omluvil, Trump ale žádnou vinu nepřiznává. Na rozdíl od předchozích dvou ústavních žalob, jež se odehrávaly ve vší vážnosti a kdy někteří z kongresmanů hlasovali bez ohledu na svou stranu, tato žaloba se nese v duchu Trumpova prezidentství - boření zaběhlých zvyklostí, napsal Washington Post.

The Wall Street Journal poukazuje na totéž, co zmínil i Trump v Michiganu - republikáni ve středu nepřišli o jediný hlas. Podle WSJ proti žalobě hlasovali i ti republikáni, kteří brzy ze Sněmovny odejdou a nechtějí usilovat o další funkci. Problém podle listu není jejich svědomí, ale chabá a nečestná záminka pro zahájení procesu sesazení. Demokraté ve Sněmovně nevyslyšeli požadavky na povolání svědků do výboru pro tajné služby, uspíšili debatu i hlasování.

Komentátor stanice Fox News se ale domnívá, že motivem demokratů byla čistá nenávist a že kvůli ní neváhali ještě víc rozdělit USA. Zneužili tím prý svou moc a poškodili Sněmovnu. Podle konzervativního komentátora Rushe Limbaugha demokraté do svého uvažování nezapočítali fakt, že pro Trumpa může být žaloba i osvobozením. "Co víc mohou udělat? Tímto si vystřílejí vše, co měli, a on tu zůstane," řekl. Demokraté mohou způsobit pravý opak zamýšleného, totiž dodat Trumpovi novou energii. "Dokážete si představit Trumpa s ještě větší kontrolou, větším zacílením na svou politiku?" dodal ve Fox News.

Stanice CNN, která konstatovala, že předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosiová přišla na hlasování celá v černém, jakoby na znamení smutku, neboť demokraté dobře vědí, jak celá věc dopadne, také připomněla, že žaloba Trumpovi v očích veřejnosti nijak neškodí, naopak mu pomáhá. A to musí demokraty necelý rok před volbami trochu, ale možná i hodně znepokojovat.

Agentura AP ve svém komentáři poznamenala, že ačkoli si je Trump jist, že kvůli impeachmentu o úřad nepřijde, ve středu byla napsána první věta jeho nekrologu. "V debatě o jeho prezidentství nebude možné nemluvit o impeachmentu, bude to k němu nezvratně patřit," řekl historik z Princetonské univerzity Julian Zelizer.

Dění sleduje také evropský tisk. Britský The Guardian vidí v impeachementu jenom další bitvu americké "občanské války". Hlasování je jistě satisfakcí pro Trumpovy kritiky, kteří se mohou podívat, jak prezident dostal pořádně od nosu. Ale zdaleka není jisté, že jeho politika zastrašování skončí ani že se Trumpa rána vůbec nějak dotkne. Tak jako se republikánští poslanci semkli na Trupovu obranu, bezpochyby to učiní i jejich kolegové v Senátu.

Britská BBC konstatuje, že tvůrci ústavního článku o impeachementu nepočítali s tak urputným stranictvím, jaké Sněmovna předvedla při středečním jednání. Trump bude v Senátu viny zproštěn a v úřadu zůstane. Tak co se změní?

Trump se zapíše do historie jako prezident, který byl obžalován, a to tak sebestřednému člověku bude vadit. Avšak může toho také využít v boji o nový mandát. Pelosiová která dlouho váhala, zda odvolací proces spustit, se příští rok v listopadu dozví, zda byly její obavy oprávněné.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 17:27 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

O minimální mzdě ať rozhodne až příští vláda, navrhuje Babiš

20.09.2021 14:26 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

Související:

Právě se děje

reklama