Trump čelí dalšímu obvinění, porušil prý přísahu

Demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů USA, do kterého se přesunula další fáze přípravy možné ústavní žaloby (impeachmentu) na prezidenta Donalda Trumpa, obvinil hlavu státu z porušení přísahy. Jerrold Nadler v úvodu dnešního slyšení prohlásil, že Trump upřednostnil svůj prospěch před blahem vlasti, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

"Důkazy ukazují, že prezident Spojených států Donald Trump upřednostnil sebe před svou zemí. Porušil tu nejzákladnější odpovědnost vůči lidu, porušil přísahu," řekl Nadler s tím, že on naopak své přísaze dostojí. Očividně tak odkazoval na americkou ústavu, která dává zákonodárcům pravomoc prezidenta obžalovat a případně sesadit, pokud se proti základnímu zákonu země proviní.

Jádrem nynějšího sporu je otázka, zda Trump porušil pravomoci, když chtěl, aby Ukrajina začala vyšetřovat jeho politického soka z řad demokratů Joea Bidena. Trump obvinění odmítá a kauzu považuje za hon na čarodějnice.

Právní výbor sněmovny připravuje znění obžaloby. Očekává se, že výbor, ve kterém mají stejně jako v celé sněmovně většinu demokraté, bude ještě tento týden hlasovat o tom, zda žalobu předložit k posouzení sněmovnímu plénu. Sněmovna reprezentantů pak bude o návrhu obžaloby hlasovat zřejmě ještě před vánočními svátky.

Pokud sněmovna Trumpa obžaluje, povede proces Senát. Vzhledem k tomu, že v horní komoře mají většinu Trumpovi republikáni, sesazení prezidenta se nepředpokládá. K tomu, aby prezident mohl být z funkce odvolán, je ve stočlenném Senátu zapotřebí dvoutřetinová většina.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V nemocnici v Americe leží nakažená žena. Jako jediná na světě má podivné…

09.04.2020 22:05 Aktualizováno V jedné z amerických nemocnic leží žena středního věku nakažená koronavirem. Na rozdíl od…

V USA již zemřelo téměř 16 tisíc nakažených koronavirem

09.04.2020 21:05 Aktualizováno Pandemie nemoci covid-19 si ve Spojených státech vyžádala již bezmála 16.000 lidských životů.…

Trump chce znovuotevřít ekonomiku s "velkým rachotem"

09.04.2020 20:32 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času řekl, že by chtěl ekonomiku…

Trump žádal 250 milionů dolarů. Demokraté to v Senátu zablokovali

09.04.2020 17:41 Demokraté v Senátu Spojených států dnes zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy