Trump čelí dalšímu obvinění, porušil prý přísahu

Demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů USA, do kterého se přesunula další fáze přípravy možné ústavní žaloby (impeachmentu) na prezidenta Donalda Trumpa, obvinil hlavu státu z porušení přísahy. Jerrold Nadler v úvodu dnešního slyšení prohlásil, že Trump upřednostnil svůj prospěch před blahem vlasti, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

"Důkazy ukazují, že prezident Spojených států Donald Trump upřednostnil sebe před svou zemí. Porušil tu nejzákladnější odpovědnost vůči lidu, porušil přísahu," řekl Nadler s tím, že on naopak své přísaze dostojí. Očividně tak odkazoval na americkou ústavu, která dává zákonodárcům pravomoc prezidenta obžalovat a případně sesadit, pokud se proti základnímu zákonu země proviní.

Jádrem nynějšího sporu je otázka, zda Trump porušil pravomoci, když chtěl, aby Ukrajina začala vyšetřovat jeho politického soka z řad demokratů Joea Bidena. Trump obvinění odmítá a kauzu považuje za hon na čarodějnice.

Právní výbor sněmovny připravuje znění obžaloby. Očekává se, že výbor, ve kterém mají stejně jako v celé sněmovně většinu demokraté, bude ještě tento týden hlasovat o tom, zda žalobu předložit k posouzení sněmovnímu plénu. Sněmovna reprezentantů pak bude o návrhu obžaloby hlasovat zřejmě ještě před vánočními svátky.

Pokud sněmovna Trumpa obžaluje, povede proces Senát. Vzhledem k tomu, že v horní komoře mají většinu Trumpovi republikáni, sesazení prezidenta se nepředpokládá. K tomu, aby prezident mohl být z funkce odvolán, je ve stočlenném Senátu zapotřebí dvoutřetinová většina.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Houston se otřásl. Mohutnou explozi zachytila kamera

24.01.2020 15:40 Průmyslovým objektem na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států dnes otřásla silná exploze,…

Manželka diplomata unikne trestu za hrozivou nehodu, USA ji do Británie…

24.01.2020 09:08 Spojené státy odmítají vydat ke stíhání manželku amerického diplomata Anne Sacoolasovou, která je v…

Život bez státní příslušnosti? V USA je izolováno 200 tisíc lidí

24.01.2020 08:39 Ve Spojených státech žije přes 200.000 lidí bez státního občanství, kteří jsou izolováni, většinou…

Impeachment trvá. Padne Trump? Žalobci zvolili tvrdou strategii

24.01.2020 07:57 Třetím dnem ve čtvrtek v americkém Senátu pokračoval proces s prezidentem USA Donaldem Trumpem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama