Trump chce, aby Sněmovna reprezentantů stáhla ústavní žalobu

Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že by měla Sněmovna reprezentantů vzít zpět ústavní žalobu za zneužití pravomoci a z obstrukcí vůči Kongresu, kterou na něj podala na konci loňského roku.

Donald Trump
doporučujeme

Senát přitom Trumpa ve středu všech obvinění zprostil a proces tím skončil. Prezident je však podle agentury Reuters kvůli celé aféře stále zahořklý a chystá se ji také zřejmě nadále využívat k útokům na své soupeře v kampani před listopadovými volbami.

Trump se ve čtvrtek krátce po svém osvobození ostře ohrazoval proti svým politickým oponentům, zejména proti demokratce Nancy Pelosiové, jež je předsedkyní Sněmovny reprezentantů, která na Trumpa ústavní žalobu podala. Pelosiová přitom často opakuje, že Trump bude navždy prezidentem, na něhož byla podána ústavní žaloba.

To chce zřejmě prezident podle svého dnešního výroku změnit. "Měli by ve Sněmovně reprezentantů vzít impeachment zpět?" ptal se Trump novinářů před Bílým domem. "Měli, protože se jednalo o politickou falešnou zprávu," odpověděl si prezident.

S nápadem na zrušení ústavní žaloby přišli před několika dny republikánští zákonodárci. Zrušení přitom plánují na příští volební období, pokud by znovu získali ve Sněmovně reprezentantů většinu. "Nemyslím si, že by to mělo zůstat v záznamech," řekl vůdce republikánů v dolní komoře Kongresu Kevin McCarthy s tím, že se jednalo o "nejrychlejší, nejslabší a nejvíce zpolitizovanou ústavní žalobu v historii".

Podle expertů oslovených britským listem The Independent by však takové rozhodnutí po právní stránce nic nezměnilo. "Nemělo by to žádný význam. Rozhodně ne právní význam," prohlásil James Gardner, profesor práva z univerzity v Buffalu. "Mohlo by to mít politickou váhu," dodal.

Trump dnes také naznačil, že se chystá vyhodit z Národní bezpečnostní rady (NSC) svého poradce a experta na Ukrajinu Alexandera Vindmana. Ten v listopadu navzdory zákazu Bílého domu ve Sněmovně reprezentantů dosvědčil, že prezident poprosil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zahájil vyšetřování vůči synovi Trumpova politického rivala Joea Bidena. Právě kvůli této aféře Trump žalobě nakonec čelil.

"Nejsem s ním spokojený. Vy si myslíte, že s ním mám být spokojený?" řekl Trump. Podle dvou nejmenovaných zdrojů agentury Bloomberg se Vindman přesune z Bílého domu na ministerstvo obrany.

Trump dnes naopak označil za nepravdivé nedávné spekulace, že se z podobných důvodů chystá vyhodit personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneyho. "To byla falešná zpráva. S Mickem mám skvělý vztah," řekl prezident.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli dezinformacím o covidu už zemřely stovky lidí. Pijí chemikálie a…

13.08.2020 09:14 Kvůli dezinformacím okolo koronaviru za první tři měsíce tohoto roku zemřelo po celém světě nejméně…

Brazílie hlásí přes 55 000 nově nakažených, Venezuela covid ve vládě

13.08.2020 08:11 Brazílie po předchozím prudkém nárůstu opět eviduje vysoký denní přírůstek nakažených; koronavirus…

Další únik ropy z lodi u ostrova Mauricius je nejspíš zažehnán

12.08.2020 19:57 Většinu zbývající ropy z poškozeného japonského plavidla u korálového pobřeží blízko ostrovního…

Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, rekord v Kolumbii

12.08.2020 16:39 Aktualizováno V Brazílii se opět prudce zvýšil počet nakažených novým typem koronaviru, za den přibylo více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama