Trump chce znovuotevřít ekonomiku s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času řekl, že by chtěl ekonomiku navrátit k chodu s "velkým rachotem", ale než se to stane, bude muset začít v USA ubývat lidí, kteří umírají na koronavirus.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Ve Spojených státech si nemoc covid-19 podle údajů zveřejňovaných Univerzitou Johnse Hopkinse vyžádala přes 15.700 životů, což je po Itálii nejvíce na světě. Nakazilo se přes 432.000 Američanů.

Trump podle agentury Reuters neřekl, kdy by chtěl umožnit rozjezd ekonomiky, ale jeho hlavní ekonomický poradce Larry Kudlow v úterý uvedl, že je možné, že by se tak mohlo stát za čtyři až osm týdnů.

"Američané budou dál bojovat, až zvítězí a zajistí zářnou budoucnost, jakou si naši občané tolik zaslouží, zejména poté, co budou mít za sebou tuto noční můru, tuto odpornou bestii," prohlásil Trump v souvislosti s epidemií nemoci covid-19.

Agentura Reuters připomíná, že Trump, který v listopadových prezidentských volbách usiluje o znovuzvolení, by chtěl, aby se činnost v hospodářství obnovila co nejrychleji, jeho zdravotní poradci ovšem nabádají k opatrnosti. Obávají se, že pokud by se život vrátil k normálu příliš brzy, mohlo by to vést k další vlně epidemie.

To je názor i hlavního amerického epidemiologa a stratéga boje s koronavirem Anthonyho Fauciho, který dnes varoval před předčasným rušením karanténních opatření. V rozhovoru s televizí CBS prohlásil, že je nutné znásobit úsilí o fyzické odloučení, aby se bilance šíření infekce zlepšila.

Poslední modely předpokládají, že pandemie si v USA vyžádá méně obětí, než bylo původně odhadováno, což je podle Fauciho dokladem funkčnosti sociálního odloučení a snah lidí zůstávat v ústraní. "Věřím, že se dočkáme snížení. Zdá se, že budeme mít spíše 60.000 obětí než 100.000 až 200.000," řekl o původních odhadech.

Odhad Washingtonské univerzity udává, že do 4. srpna zemře v USA na komplikace související s koronavirem 60.415 Američanů. Vrchol v počtu denních úmrtí univerzita očekává již tuto neděli, kdy očekává 2212 obětí.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dnes umožnilo lidem z klíčových odvětví, jako je zdravotnictví, kteří přišli do styku s někým nakaženým koronavirem, aby se vrátili do práce, pokud se u nich neprojevují žádné příznaky infekce. Musejí ovšem nosit roušku nebo si dvakrát denně měřit teplotu. Podle dřívějšího nařízení CDC měli zůstat dva týdny v domácí izolaci.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo, který na brífinku vystoupil spolu s Trumpem, řekl o Číně, že "nyní není vhodná doba na odvetu. Nicméně pro jasnost a transparentnost doba vhodná je". Podle čínských úřadů zemřelo v nejlidnatější zemi světa na koronavirus okolo 3000 lidí, což Trump a další činitelé vzhledem k bilanci z ostatních zemí zpochybňují.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump hrozí, že nechá přesunout nominační sjezd republikánů

25.05.2020 17:49 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru pohrozil, že přesune letní nominační sjezd…

Krize ve Venezuele se dál zhoršuje. Uprchlo už přes pět milionů lidí,…

25.05.2020 16:58 Z Venezuely uprchlo kvůli ekonomické krizi a represím autoritářského režimu v posledních několika…

V Brazílii se mluví o „genocidě“ domorodců. Přispívá k ní koronavirus

25.05.2020 12:15 Virus SARS-CoV-2 udeřil mohutnou silou v Brazílii, která už je druhou nejvíce zasaženou zemí.…

Vakcína se může zvrhnout v nebezpečnou zbraň. Kdo získá přístup k léku…

25.05.2020 10:45 Počet hlášených případů koronaviru po celém světě překročil 5 milionů. Celosvětově tak pandemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy