Trump chtěl dle demokratů po volbách ovládnout ministerstvo spravedlnosti

Vysocí činitelé amerického ministerstva spravedlnosti a právníci Bílého domu hrozili na začátku ledna tehdejšímu prezidentovi Donaldu Trumpovi hromadnou rezignací, pokud by Trump nahradil tehdejšího dočasného ministra spravedlnosti svým spojencem ve snaze zapojit úřad do snah o zvrácení volebních výsledků.

Donald Trump

Vyplývá to z předběžné zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnili demokraté ze senátního právního výboru. Republikáni ve výboru ve vlastní zprávě tvrdí, že Trump pouze dělal to, co by se od prezidenta v podobné situaci očekávalo.

Téměř 400stránková zpráva demokratů detailně pojednává o tom, jak se Trump snažil vyvíjet tlak na ministerstvo spravedlnosti v posledních týdnech svého prezidentství, kdy se jeho tým pokoušel různými prostředky nabourat proces po listopadových volbách, v nichž zvítězil demokrat Joe Biden. Trump opakovaně tvrdil, že volby provázely rozsáhlé podvody, což se mu však nepodařilo dokázat.

Závěry zprávy vychází z rozhovorů se třemi bývalými činiteli ministerstva a řady dokumentů a e-mailů. Trump podle ní od poloviny prosince do začátku ledna devětkrát telefonoval nebo se sešel s vysokými činiteli ministerstva a přímo a opakovaně je vyzýval, aby "zahájili vyšetřování, podali jeho jménem žaloby a veřejně prohlásili volby z roku 2020 za zkorumpované," uvádí zpráva.

V polovině prosince rezignoval tehdejší ministr vnitra William Barr a na jeho místo nastoupil Jeffrey Rosen. Toho chtěl však Trump nahradit Jeffreym Clarkem, vysokým činitelem ministerstva, který přišel společně s prezidentem s plánem, jak by úřad mohl zasáhnout do povolebního procesu ve státu Georgia a následně i v dalších státech, kde Biden vyhrál jen velmi těsně. Rosen a další činitelé ministerstva nicméně Clarkův plán odmítali uskutečnit.

Na 3. ledna pak Trump svolal schůzku s právníky Bílého domu a vysokými představiteli ministerstva, na níž se jednalo především o tom, zda by měl nahradit Rosena Clarkem. Vedení úřadu však pohrozilo tím, že v takovém případě hromadně odstoupí, a dodalo, že by se vlna rezignací mohla rozšířit i mezi státní zástupce a další činitele. Podle zprávy se účastníkům schůzky nakonec podařilo přesvědčit Trumpa, aby od svého plánu ustoupil, nicméně až ke konci asi tříhodinového jednání.

Podle demokratů přitom vyvíjeli tlak na ministerstvo i někteří další činitelé Trumpovy administrativy nebo exprezidentovi naklonění členové Kongresu.

Republikáni z právního výboru vydali vlastní verzi zprávy, v níž tvrdí, že demokraté přepisy rozhovorů s činiteli ministerstva špatně interpretovali. Závěr, že se Trump snažil zneužít ministerstvo spravedlnosti k vlastním politickým cílům a zvrácení výsledku voleb, je podle nich nesprávný.

"Dostupné důkazy ukazují, že prezident Trump dělal to, co bychom od prezidenta ve věci podobné důležitosti očekávali: poslouchal svoje nejbližší poradce a řídil se jejich radami a doporučeními," uvedl ve vyjádření republikánský senátor Chuck Grassley.

Demokratický předseda výboru Dick Durbin nicméně ve čtvrtek v televizi CNN prohlásil, že Spojené státy byly začátkem ledna "půl kroku od ústavní krize".

Události se podle Durbina odehrály ve třech fázích. "V první fázi se Trump obrátil na soudy. Prohrál všechny žaloby, v nichž tvrdil, že ve volbách došlo k podvodům. Následně se rozhodl ovládnout ministerstvo spravedlnosti a jeho šéfa a přimět jej k tomu, aby řekl státům, že by měly přestat zasílat (Kongresu) součty hlasů ve svých sborech volitelů. Když toto selhalo (...), bylo třetím krokem vypustit dav na Kapitol v den, kdy se hlasy (volitelů) sčítaly," řekl Durbin s odkazem na útok Trumpových příznivců na sídlo Kongresu z 6. ledna.

Američané šli k urnám začátkem listopadu, vzhledem k americkému nepřímému a decentralizovanému volebnímu systému však trvá oficiální potvrzení vítěze voleb asi dva měsíce. Trump se po volbách snažil se svými právníky napadat různé fáze povolebního procesu, které jsou za normálních okolností považovány jen za formalitu. Exprezident před volbami i po nich hovořil bez patřičných důkazů o volebních podvodech, svou prohru v hlasování, které mnozí volební činitelé označili za výjimečně bezproblémové, dodnes neuznává.

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Další útok akustickou zbraní? Ambasáda v Kolumbii hlásí případy …

13.10.2021 15:02 Velvyslanectví Spojených států v Kolumbii zaznamenalo několik případů záhadného onemocnění…

Harrisová: USA by se měly postavit čelem k násilí vůči původním kmenům

12.10.2021 21:06 Spojené státy by se měly vyrovnávat se svou "ostudnou minulostí" spočívající v počátečním páchání…

Související:

Právě se děje

reklama