Trump chtěl omezit přistěhovalectví, soud zasáhl

Federální soud ve státě Oregon v sobotu dočasně zablokoval proklamaci amerického prezidenta Donalda Trumpa, která by znamenala zpřísnění pravidel pro vydávání přistěhovaleckých víz, takzvaných zelených karet. Vláda chtěla zablokovat vydávání povolení k pobytu těm imigrantům, kteří nemají zdravotní pojištění ani peníze k uhrazení nákladů na lékařskou péči. Soud bude nyní kauzu dále projednávat, podle agentury AP však zatím není jasné, kdy padne finální verdikt.

Donald Trump
doporučujeme

Trumpova proklamace z 5. října měla vstoupit v platnost dnes. Soud ji svým dnešním rozhodnutí zablokoval na 28 dní. Žalobu proti opatření ve středu podalo sedm amerických občanů a jedna nevládní organizace s odůvodněním, že by znemožnilo příchod do USA téměř dvěma třetinám budoucích žadatelů. Podle žaloby by také hrozilo značné omezení možností pro sjednocování rodin, jejichž část už ve Spojených státech žije.

"Jsme vděční, že soud uznal nutnost okamžitě zablokovat zákaz týkající se zdravotní péče. Omezení by rozdělilo rodiny a snížilo počet migrantů přicházejících se zelenými kartami o dvě třetiny počínaje dnešním (sobotním) večerem, kdyby nebylo zastaveno," uvedl právník žalobců.

Trumpova proklamace se týká pouze lidí usilujících o zisk přistěhovaleckého víza ze zahraničí, ne těch, kteří v USA již jsou. Nemá vliv ani na lidi s trvalým pobytem, žadatele o azyl, uprchlíky či děti.

Trump učinil z omezení legální a ilegální imigrace klíčovou součást své politiky. Minulý měsíc jeho administrativa uvedla, že hodlá v příštím fiskálním roce přijmout maximálně 18.000 uprchlíků. To představuje nejnižší roční strop od spuštění novodobého programu přesídlování uprchlíků v roce 1980.

Soudy před necelým měsícem zablokovaly jiné obdobné Trumpovo opatření, podle nějž by úřady přestaly udělovat povolení k pobytu migrantům, kteří by byli považováni za potenciální příjemce sociální podpory.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se po volbách uchýlil na twitter, kalendář má poloprázdný

24.11.2020 16:29 Od amerických prezidentských voleb uplynuly tři týdny a republikánský prezident Donald Trump,…

Do Bílého domu přivezli vánoční strom. Média to okomentovala nevybíravým…

24.11.2020 14:08 První dáma Spojených států v pondělí podle tradice v Bílém domě převzala vánoční strom. Jedle…

Nástup Bidena. Írán doufá ve zrušení amerických sankcí, firmy navazují…

24.11.2020 12:39 Írán doufá v návrat zahraničních společností, pokud zvolený americký prezident Joe Biden zruší…

Trump pověřil svůj tým předáním moci Bidenovi, hodlá ale pokračovat v…

24.11.2020 11:02 Aktualizováno Donald Trump pověřil svůj tým, aby zahájil předání moci nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama