Trump dál zpochybňuje výsledek voleb, americká média začínají bít na poplach

Šance na zvrácení Trumpovy porážky v prezidentských volbách považují experti stále za mizivé, přesto povolební manévry dosavadního prezidenta vyvolávají ve Spojených státech stále ostřejší ohlasy.

Donald Trump

Podle některých médií je snaha Trumpova tábora zpochybnit vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena čím dál agresivnější a může mít pro americkou demokracii vážné následky. Tvrdá kritika už přichází i od některých republikánů, senátor Mitt Romney ve čtvrtek Trumpovo počínání označil za nedemokratické.

Šéf Bílého domu letos opakovaně předesílal, že nebude-li označen za vítěze voleb, odmítne výsledek uznat, přesto mnozí komentátoři povolební vývoj hodnotí jako šokující. Zatímco kampaň soudních stížností vedená Trumpovým štábem a dalšími republikány pomalu ale jistě selhává, vyvolávají nové obavy zprávy o tom, že prezident a jeho spojenci se pokoušejí zasahovat do procesu oficiálního vyhlašování výsledků v klíčových státech. V tomto kontextu agentury Reuters a AP vnímají i dnešní schůzku mezi Trumpem a republikánskými lídry parlamentu státu Michigan.

"Měli bychom jasně říkat, že úsilí poraženého prezidenta vstoupilo do nové fáze. Prohrál svobodné a spravedlivé volby. Prohrál skoro všechny soudní spory, což upevňuje skutečnost jeho porážky. Teď žádá stranické kolegy, aby mu zkrátka prezidentský úřad darovali," hodnotil dnes situaci dlouholetý moderátor veřejnoprávního rozhlasu NPR Steve Inskeep.

Jeho komentář odkazuje na spekulace o tom, že Trump by se mohl ve státech jako Michigan, Wisconsin nebo Pensylvánie pokusit za pomoci republikány ovládaných parlamentů obejít verdikt voličů. Z právního hlediska by byl takový postup přinejmenším diskutabilní a republikánské špičky ve zmíněných státech scénáře o jmenování vlastních prezidentských volitelů odmítají, Reuters nicméně ve čtvrtek napsal, že právě nátlak na lokální zákonodárce je čím dál větší součástí Trumpovy "strategie udržení moci".

Podle deníku The Washington Post hlava státu ve snaze zvrátit porážku využívá síly svého úřadu a tlačí na republikánské činitele v Michiganu, Georgii i jinde. The New York Times ve čtvrtek klasifikoval Trumpův postup jako "troufalé uplatnění hrubé politické síly", které nemá v amerických dějinách obdoby. Star Tribune, což je největší list státu Minnesota, dnes na titulní stránce čtenáře varuje před "anulováním voleb".

Trump svou neochotu uznat porážku vysvětluje tvrzeními o nesrovnalostech při zpracovávání hlasů. Ačkoli volební orgány jednotlivých amerických států nepředložily žádné informace, které by nasvědčovaly systematickým podvodům, většina čelných představitelů Republikánské strany ve svých veřejných prohlášeních prezidentovy postoje nezpochybňuje.

Najdou se ale i výjimky, přičemž jde o politiky, kteří se dlouhodobě od některých Trumpových činů distancují. "Poté, co nedokázal před žádným soudem prezentovat věrohodný případ rozsáhlého podvodu nebo spiknutí, se nyní prezident uchýlil k otevřenému nátlaku na státní a lokální činitele ve snaze podkopat vůli lidu a zvrátit volby. Těžko si představit horší, více nedemokratické jednání ze strany úřadujícího amerického prezidenta," uvedl senátor Romney.

Dnes se k němu přidal jeho kolega Bob Corker, který v tweetu počínání prezidenta a jeho právníků označuje za nezodpovědné. Další republikánský senátor Ben Sasse zase v prohlášení podotkl, že zástupci Trumpovy kampaně v některých případech u soudů odmítli vznést obvinění o podvodech, "protože lhaní soudcům s sebou nese právní následky". "Jsme zemí zákonů, nikoli tweetů," dodal Sasse.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 08:50 Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Ukrajinský soud odsoudil ruského vojáka za zastřelení civilisty na doživotí

23.05.2022 13:28 Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Na Ukrajině byly zřejmě nasazeny proti ruským okupantům i raketomety z…

22.05.2022 22:07 České raketomety RM-70 byly již nasazeny do bojů proti ruským invazním silám, které napadly…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Počasí bude mít tento týden do tropů daleko. Ochlazení s sebou přinese déšť

23.05.2022 06:30 Letní teploty z minulého týdne se v tom nadcházejícím opakovat nebudou. Ochladí se a v některých…

Biden: USA by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 09:06 Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině

21.05.2022 13:15 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu…

Biden: Spojenectví mezi USA a Jižní Koreou odstrašuje KLDR

21.05.2022 09:54 Sedmdesátileté spojenectví mezi Spojenými státy a Jižní Koreou bylo postaveno na odmítání změn…

Vesmírná loď Starliner od Boeingu se připojila k ISS

21.05.2022 04:35 Kosmická loď CST-100 Starliner společnosti Boeing úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice …

Trump zaplatil pokutu 110 tisíc dolarů za pohrdání soudem, oznámila…

20.05.2022 21:25 Někdejší americký prezident Donald Trump zaplatil pokutu 110.000 dolarů (2,57 milionu Kč), která se…

Čtyři další země mají první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Aktualizováno Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Podpora Bidena klesla na nejnižší úroveň od začátku mandátu

20.05.2022 17:47 Aktualizováno Výkon demokrata Joea Bidena v roli šéfa Bílého domu schvaluje 39 procent Američanů, což je nejméně…

Vzácné opičí neštovice se po Evropě objevily i v USA

19.05.2022 21:45 Aktualizováno V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se…

Senát USA schválil mnohamiliardovou pomoc Ukrajině, návrh poslal Bidenovi

19.05.2022 20:50 Aktualizováno Americký Senát dnes jasnou většinou schválil masivní balík vojenské a humanitární podpory pro…

Ve Spojených státech zemřel od začátku pandemie covidu přes milion…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

Související:

Právě se děje

reklama