Trump ve městě Kenosha podpořil bezpečnostní složky, kritizoval demokratického starostu

Americký prezident Donald Trump při úterní návštěvě města Kenosha ve státě Wisconsin podpořil příslušníky bezpečnostních sil a místní protesty proti rasismu a policejnímu násilí označil za "domácí terorismus". Demonstrace ve městě vypukly poté, co zde minulý měsíc bělošský policista několika výstřely do zad vážně zranil 29letého černocha Jacoba Blakea.

Donald Trump mluví s novináři ve městě Kenosha. (1.9.2020)
doporučujeme

Trump se do Kenoshe vydal i přesto, že ho demokratický guvernér Wisconsinu Tony Evers a další politici od návštěvy odrazovali.

Krátce po příjezdu do města šéf Bílého domu navštívil zbytky domovního bloku, který se stal při nepokojích terčem žhářů. Promluvil si také s majiteli sto let starého obchodu, který plameny zničily. Vinu za situaci v Kenoshe znovu svalil na demokraty, kteří stojí v čele města i státu Wisconsin. Varoval přitom před katastrofou, která by podle něj nastala, kdyby v listopadových prezidentských volbách zvítězil demokratický kandidát.

"Toto nejsou mírové protesty, ale domácí terorismus," prohlásil Trump. Násilí, jehož svědkem byla v posledních dnech Kenosha, označil za "protiamerické". Slíbil také federální příspěvek ve výši jednoho milionu dolarů na podporu bezpečnostních složek ve městě, čtyři miliony dolarů drobným podnikům a 42 milionů dolarů na veřejnou bezpečnost v celých Spojených státech.

Otázkám novinářů ohledně "systematického rasismu v policejních složkách" se Trump vyhnul a nenavštívil ani Jacoba Blakea, který po policejní střelbě zůstává ochrnutý na dolní polovinu těla, či jeho rodinu. Prezident nicméně řekl, že je mu líto všech, kdo utrpěli ztrátu.

Podle agentury AP Trump a jeho kampaň před volbami cíleně přitahují pozornost k ohniskům nepokojů ve snaze zdůraznit, že stojí na straně "práva a pořádku". Před dnešním odletem do Kenoshe Trump prohlásil, že by město lehlo popelem, kdyby tam nebyli nasazeni příslušníci národní gardy. "Odvedli tam skvělou práci," uvedl Trump.

Demokratického starostu města Johna Antaramiana označil za blázna a obvinil ho, že obhajuje "radikální anarchisty". "Spousta lidí se znechucením sleduje, co se děje s těmito městy, která vedou demokraté," řekl prezident před nástupem na palubu Air Force One. "Vidí, co se děje, a nemohou uvěřit, že se to odehrává v naší zemi. Ani já tomu nemůžu uvěřit," dodal.

Kenosha je svědkem bouřlivých protestů od 23. srpna, kdy zde bělošský policista několika výstřely do zad vážně zranil 29letého černocha Jacoba Blakea při zásahu u domácí hádky. První tři večery demonstrací proti rasismu se zvrhly v nepokoje, které se neobešly bez žhářství, rabování a střetů s policií. Minulý týden v úterý pak 17letý bělošský mladík zastřelil ve městě dva protestující a jednoho dalšího zranil. Jeho obhájci tvrdí, že jednal v sebeobraně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Náročné stěhování v Bílém domě. Hotovo musí být za pět až šest hodin

20.01.2021 13:03 Pouhých několik hodin mají dnes zaměstnanci Bílého domu na to, aby vystěhovali z prezidentského…

Washington je před inaugurací plný vojáků, Trump odlétá na Floridu

20.01.2021 12:52 Hlavní město Spojených států je před dnešní inaugurací nového amerického prezidenta v podstatě…

Přehledně: Jak proběhne Bidenova inaugurace a kdo vystoupí?

20.01.2021 09:30 Joe Biden bude formálně uveden do úřadu prezidenta Spojených států ve středu. Krátce před ním složí…

Trump nakonec podle médií omilostnil svého bývalého stratéga Bannona

20.01.2021 07:38 Americký prezident Donald Trump se rozhodl omilostnit svého bývalého poradce a hlavního stratéga…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama