Trump doufá, že USA vidí světlo na konci tunelu

Americký prezident Donald Trump vyjádřil naději, že Spojené státy "začínají vidět světlo na konci tunelu" v některých ohniscích koronavirové nákazy. Uvedla to dnes agentura Reuters. Američtí činitelé se však shodují v tom, že zemi čekají těžké týdny.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Trump doufá, že USA vidí světlo na konci tunelu
doporučujeme

Nejhůře postižený americký stát New York v neděli poprvé ohlásil mírný pokles počtu úmrtí oproti předchozímu dni. Ale stále šlo o téměř 600 úmrtí a více než 8300 nových případů.

"Možná je to dobré znamení," řekl Trump novinářům. "Začínáme vidět světlo na konci tunelu," poznamenal. Ale dodal, že se tím nelze těšit v době, kdy umírá tolik lidí. "Myslím, že všichni víme, že musíme dosáhnout určitého bodu - a ten bod bude z hlediska úmrtí děsivý - ale bude to také bod, v němž se věci začnou měnit," řekl Trump.

Spojené státy čelí v koronavirové krizi kritickému období. "Tohle bude náš Pearl Harbor, naše 11. září, jen to nebude omezené na jedno místo. Bude se to dít po celé zemi. A chci, aby to Amerika pochopila," varoval v neděli s odkazem na příští týdny šéf americké zdravotnické služby Jerome Adams. Vyzval přitom všechny guvernéry, aby ve svých státech omezili pohyb obyvatel nejméně na týden, ideálně však na 30 dní.

Spojené státy evidují již přes 337.000 lidí s koronavirem, nejvíce na světě. Experti Bílého domu předpověděli, že během pandemie by mohlo zemřít 100.000 až 240.000 Američanů. Nejnovější údaje ale podle Trumpa naznačují, že tyto odhady mohly být nadhodnocené.

Hlavní americký epidemiolog a stratég boje s koronavirem Anthony Fauci v neděli prohlásil, že v příštích týdnech může být počet mrtvých "pro mnohé šokující, ale tak to bude, než se to zase zlepší, takže se na to prostě připravte". Virus se přitom podle něj letos pravděpodobně nepodaří zcela vymýtit a pokud jej nedostane pod kontrolu celý svět, bude se zřejmě na území USA pravidelně vracet. Stát by proto měl být na takovou možnost připraven.

Trump také popřál brzké uzdravení britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, který v neděli musel být převezen do nemocnice kvůli tomu, že u něho příznaky nemoci covid-19 přetrvávají i deset dnů poté, co měl pozitivní test. "Všichni Američané se za něj modlí. Je to můj přítel a skvělý člověk, vynikající vůdce," řekl americký prezident. "Jsem přesvědčen, že to dobře dopadne. Je to silný muž, silná osobnost," dodal.

Bývalý viceprezident a největší favorit na zisk demokratické kandidatury pro prezidentské volby Joe Biden v neděli prohlásil, že letní nominační sjezd Demokratické strany, který zvolí Trumpova protikandidáta v listopadových volbách, se možná bude muset odehrát na internetu. Vedení strany přitom již minulý týden rozhodlo, že akci s mnohatisícovou účastí kvůli koronaviru přesune z července na srpen.

Americké ministerstvo obrany dnes nařídilo všem lidem ve svých budovách, aby nosili látkovou pokrývku obličeje, pokud nemohou udržovat asi dvoumetrovou vzdálenost od ostatních osob. Již v pátek doporučily federální zdravotnické úřady nošení roušek všem občanům. Trump však prohlásil, že to není povinnost a že on ji nosit nehodlá. Biden naopak v neděli prohlásil, že roušku nosit na veřejnosti bude, a občany vyzval, aby naslouchali radám vědců.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA na špici, Brazílie je co do nakažených druhá. Rusko hlásí rekord obětí

24.05.2020 20:45 Brazílie v počtu nakažených koronavirem opět překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě za…

Brazílie má druhý nejvyšší počet nakažených, překonala Rusko

24.05.2020 13:55 Brazílie v počtu nakažených koronavirem opět překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě za…

V USA zemřelo už přes 97 000 lidí s nemocí covid-19

24.05.2020 09:12 Aktualizováno Ve Spojených státech zemřelo už přes 97.000 lidí s nemocí covid-19, z toho na 1100 za poslední den,…

Brazílie eviduje nejméně 347 400 nakažených a 22.000 úmrtí. Testy na covid…

24.05.2020 08:47 Aktualizováno Brazílie oznámila za poslední den 16.508 nakažených koronavirem a 965 úmrtí s nemocí covid-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy