Američtí vojáci jsou pouhé stroje na zabíjení? Bushův muž má jasno

NÁZOR - Dvě nedávné události - jedna mimořádně závažná a druhá naprosto malicherná - vyvolávají otázku: co ve skutečnosti znamená síla? V komentáři pro server Washington Post si ji položil Michael Gerson, bývalý poradce a speechwriter někdejšího amerického prezidenta George W. Bushe.

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)
doporučujeme

Služba v zájmu svobody

Prezident Spojených států Donald Trump nejprve udělil milost třem americkým vojákům obviněným z válečných zločinů, připomíná Gerson. Skutečnost, že šéf Bílého domu si dva z nich vzal s sebou na pódiu během benefice na Floridě, označuje za jeho poklonu brutalitě.

Trump tvrdí, že hájil „válečníky“ před zlovůlí toho, co označuje za „hluboký stát“, upozorňuje bývalý Bushův poradce. „Cvičíme naše hochy na zabijácké stroje a pak je stíháme, když zabíjejí,“ cituje prezidentův Tweet.

Jednání šéfa Bílého domu označuje Gerson za ničivé a urážlivé. Deklaruje, že američtí vojáci nejsou cvičeni, aby byli zabijáci, a ačkoliv zabíjení nepřátel ve válce tvoří část jejich práce, mají povinnost dodržovat zásady čestného jednání a sloužit zájmu svobody a lidské důstojnosti, což není v souladu s pácháním válečných zločinů.

Jak víme, Trump příliš nelpí na morálních zásadách a pohrdá případy, které přesahují nacionalismus,“ pokračuje speechwriter. Konstatuje, že prezident opět mrhá časem v kauze, kterou nedoceňuje, případně jí nerozumí.

Trump dává najevo, že sílu vnímá jako brutální užití zákony nezákonného násilí, což je typické pro mafii, nikoliv čestnou službu zemi, jak je pojímáno působení v americké armádě, kritizuje Gerson. Tvrdí, že prezident vnímá sílu a velikost podobně jako slabý člověk, podobně jako slaboch chápe koncept hrdinství.

Podobně vnímá bývalý Bushův muž Trumpovy útoky na šestnáctiletou klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou na sociálních sítích, jelikož vycházejí rovněž z nízkých pohnutek a stejného vnímání síly. „Trump zřejmě cítí závist i hněv kvůli zvolení Thunbergové osobností roku časopisu Times a nabádá ji k zapracování na problému, který má se zvládáním vzteku,“ píše Gerson.

Americký prezident by zajisté vysvětlil, že se pouze mstí někomu, kdo jej kritizoval jako první, ale budoucí historikové budou zděšeně popisovat divadlo, jehož prostřednictvím se úzkoprsý nemilosrdný starý muž snaží zlomit ducha idealistické mladé dívky, tvrdí Gerson.

Příběh o vítězství pokorných

V Trumpově světonázoru není nic opovrženíhodnější než slabost, kterou definuje jako zranitelnost a zdrženlivost tváří v tvář provokacím, konstatuje speechwriter. Dodává, že základem Trumpových ctností je oslava silných a neomalených, krutých a nemilosrdných, dle hesla „oplať špatnost dvojnásobnou špatností“.

Je příznačné, že omilostnění amerických vojáků i útoky na Thunbergovou přišly v předvánoční době a zřetelně ukazují pravou podstatu moci, jak o ní hovoří Bible, deklaruje Gerson. Míní, že celý příběh rámuje vládní snahu nárokovat si a vykonávat kontrolu – Ježíš se narodil v Betlémě, protože jeho rodiče putovali na sčítání lidu, Herodes se pokoušel vypořádat s konkurenčním králem, zabíjení novorozenců byla státní masová vražda, svatá rodina musela utéct z Egypta a Římská říše snažila vypátrat potenciální vnitřní odpadlíky, což vedlo nakonec ke Kristovu ukřižování.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Konflikt mezi Římem a Ježíšem se může jevit jako jednostranný, Ježíšovo ukřižování ukončuje hrozbu, kterou podle Říma představoval, tyranie vítězí a nikomu nepřijde reálné, že by jeho tvrdohlaví stoupenci nakonec Římskou říši přežili, uvádí Gerson. Dodává, že se tak přesto stalo.

Příběh o Ježíšovi je tedy opakem tradičního vnímání moci a historie vztahů mezi běžnými lidmi, tvrdí bývalý Bushův poradce. „Pastýři jsou publikem andělů. Stáj je vlivnější než královský dvůr. Uprchlíci jsou důležitější než vládci. Naděje lidstva se upínají, navzdory všem očekáváním, k bezbrannému novorozenci. Moc se zakládá na odmítnutí moci; síla spočívá ve slabosti,“ píše speechwriter

Není vždy zřejmé, jak se tento protiklad vztahuje na naše životy a politiku, přiznává Gerson. Vysvětluje, že nám zakazuje věřit v to, že krutost může přinést lidem uznání, že mír lze nastolit vražděním, že spravedlnost může vyrůst z bezpráví. Příběh naopak říká, že pokora a slušnost je víc než arogance a bezohlednost, že láska bude mít poslední slovo, uzavírá někdejší prezidentský poradce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: Súdán bude vyřazen ze seznamu teroristických zemí

19.10.2020 22:22 Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že Súdán bude vyřazen z amerického seznamu států, jež…

Washington obvinil šest Rusů z hackerských útoků

19.10.2020 22:20 Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo šest údajných příslušníků ruské vojenské rozvědky z…

Epidemiolog Fauci otevřeně o koronaviru: Bílý dům ho stáhl z médií

19.10.2020 22:04 Přední americký epidemiolog Anthony Fauci se v rozhovoru pro CBS News vyjádřil k postoji Trumpovy…

Kreml chce pokračovat v jednání s USA o odzbrojovací dohodě

19.10.2020 16:32 Rusko doufá, že jednání s USA o poslední odzbrojovací dohodě, jejíž platnost brzy vyprší, budou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama