Američtí vojáci jsou pouhé stroje na zabíjení? Bushův muž má jasno

NÁZOR - Dvě nedávné události - jedna mimořádně závažná a druhá naprosto malicherná - vyvolávají otázku: co ve skutečnosti znamená síla? V komentáři pro server Washington Post si ji položil Michael Gerson, bývalý poradce a speechwriter někdejšího amerického prezidenta George W. Bushe.

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Služba v zájmu svobody

Prezident Spojených států Donald Trump nejprve udělil milost třem americkým vojákům obviněným z válečných zločinů, připomíná Gerson. Skutečnost, že šéf Bílého domu si dva z nich vzal s sebou na pódiu během benefice na Floridě, označuje za jeho poklonu brutalitě.

Trump tvrdí, že hájil „válečníky“ před zlovůlí toho, co označuje za „hluboký stát“, upozorňuje bývalý Bushův poradce. „Cvičíme naše hochy na zabijácké stroje a pak je stíháme, když zabíjejí,“ cituje prezidentův Tweet.

Jednání šéfa Bílého domu označuje Gerson za ničivé a urážlivé. Deklaruje, že američtí vojáci nejsou cvičeni, aby byli zabijáci, a ačkoliv zabíjení nepřátel ve válce tvoří část jejich práce, mají povinnost dodržovat zásady čestného jednání a sloužit zájmu svobody a lidské důstojnosti, což není v souladu s pácháním válečných zločinů.

Jak víme, Trump příliš nelpí na morálních zásadách a pohrdá případy, které přesahují nacionalismus,“ pokračuje speechwriter. Konstatuje, že prezident opět mrhá časem v kauze, kterou nedoceňuje, případně jí nerozumí.

Trump dává najevo, že sílu vnímá jako brutální užití zákony nezákonného násilí, což je typické pro mafii, nikoliv čestnou službu zemi, jak je pojímáno působení v americké armádě, kritizuje Gerson. Tvrdí, že prezident vnímá sílu a velikost podobně jako slabý člověk, podobně jako slaboch chápe koncept hrdinství.

Podobně vnímá bývalý Bushův muž Trumpovy útoky na šestnáctiletou klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou na sociálních sítích, jelikož vycházejí rovněž z nízkých pohnutek a stejného vnímání síly. „Trump zřejmě cítí závist i hněv kvůli zvolení Thunbergové osobností roku časopisu Times a nabádá ji k zapracování na problému, který má se zvládáním vzteku,“ píše Gerson.

Americký prezident by zajisté vysvětlil, že se pouze mstí někomu, kdo jej kritizoval jako první, ale budoucí historikové budou zděšeně popisovat divadlo, jehož prostřednictvím se úzkoprsý nemilosrdný starý muž snaží zlomit ducha idealistické mladé dívky, tvrdí Gerson.

Příběh o vítězství pokorných

V Trumpově světonázoru není nic opovrženíhodnější než slabost, kterou definuje jako zranitelnost a zdrženlivost tváří v tvář provokacím, konstatuje speechwriter. Dodává, že základem Trumpových ctností je oslava silných a neomalených, krutých a nemilosrdných, dle hesla „oplať špatnost dvojnásobnou špatností“.

Je příznačné, že omilostnění amerických vojáků i útoky na Thunbergovou přišly v předvánoční době a zřetelně ukazují pravou podstatu moci, jak o ní hovoří Bible, deklaruje Gerson. Míní, že celý příběh rámuje vládní snahu nárokovat si a vykonávat kontrolu – Ježíš se narodil v Betlémě, protože jeho rodiče putovali na sčítání lidu, Herodes se pokoušel vypořádat s konkurenčním králem, zabíjení novorozenců byla státní masová vražda, svatá rodina musela utéct z Egypta a Římská říše snažila vypátrat potenciální vnitřní odpadlíky, což vedlo nakonec ke Kristovu ukřižování.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Konflikt mezi Římem a Ježíšem se může jevit jako jednostranný, Ježíšovo ukřižování ukončuje hrozbu, kterou podle Říma představoval, tyranie vítězí a nikomu nepřijde reálné, že by jeho tvrdohlaví stoupenci nakonec Římskou říši přežili, uvádí Gerson. Dodává, že se tak přesto stalo.

Příběh o Ježíšovi je tedy opakem tradičního vnímání moci a historie vztahů mezi běžnými lidmi, tvrdí bývalý Bushův poradce. „Pastýři jsou publikem andělů. Stáj je vlivnější než královský dvůr. Uprchlíci jsou důležitější než vládci. Naděje lidstva se upínají, navzdory všem očekáváním, k bezbrannému novorozenci. Moc se zakládá na odmítnutí moci; síla spočívá ve slabosti,“ píše speechwriter

Není vždy zřejmé, jak se tento protiklad vztahuje na naše životy a politiku, přiznává Gerson. Vysvětluje, že nám zakazuje věřit v to, že krutost může přinést lidem uznání, že mír lze nastolit vražděním, že spravedlnost může vyrůst z bezpráví. Příběh naopak říká, že pokora a slušnost je víc než arogance a bezohlednost, že láska bude mít poslední slovo, uzavírá někdejší prezidentský poradce.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Související:

Právě se děje

reklama