Trump může po odchodu z funkce zneužít úřady k osobnímu obohacení, tvrdí blízké zdroje

Své zahraniční kontakty hodlá Trump údajně udržovat i po odchodu z úřadu, tvrdí lidé z blízkého okruhu prezidenta. Obchodní jednání plánuje obnovit jak s vládními příslušníky, tak se zahraničními společnostmi. Odborníci varují před střetem zájmů a negativními politickými dopady.

Donald Trump
doporučujeme

Trump Organization, kterou Donald Trump zdědil po svém otci, plánuje obnovit nemovitostní projekty v zahraničí. Soustředit by se měla zejména na luxusní hotely, tvrdí lidé z blízkého kruhu prezidenta. Zástupci společnosti již údajně vyhlížejí investiční příležitosti v Indii, zvažují prý i obnovení některých projektů v Číně, Turecku, Kolumbii a Brazílii.

Trumpovy potenciální obchodní vyhlídky v zahraničí se ve Spojených státech podle serveru Politico setkávají s velmi silnou kritikou. Úřady vyzdvihují především zneužití úřadu k osobnímu obohacení. Někteří se obávají, že by skrze osobu bývalého prezidenta mohlo dojít k ovlivňování americké politiky. 

Podobná kritika se vznášela i nad předchozími prezidenty. Ta se týkala především výdělků z projevů v zahraničí, záloh na sepsání jejich pamětí nebo zahraničních příspěvků na zřízení prezidentských knihoven. 

Žádný z prezidentů ovšem svého úřadu nezneužil k prosazování nebo obnovení svých obchodních zájmů. Trump Organization přitom vlastní více jak 500 hotelových a jiných resortů včetně golfových klubů po celém světě. Protože se ale nejedná o veřejnou společnost ani nadaci, vykazovat původ finančních prostředků tak společnost v podstatě nemusí. 

Amerických firem, které jsou nadále ochotny Trumpově společnosti, která má na svém kontě miliardové dluhy, půjčovat peníze, ubývá. I proto je Trump nucen rozhlížet se jinde. ,,Jsou tu určité hranice, které v minulosti neexistovaly, a silně pochybuji, že Trump je bude respektovat,“ uvedl člen sněmovního kontrolního výboru a iniciátor vyšetřování Trumpových obchodních aktivit pro podezření z ústavního přečinu, demokrat Gerry Conolly. 

Trump chodem společnosti sice pověřil své děti, nadále ale zůstal v jejím čele i během výkonu funkce. To vyvolalo řadu spekulací ohledně střetu zájmů a negativním dopadu prezidentových obchodních aktivit na jeho politická rozhodování. Kongresu se ale nepodařilo získat finanční záznamy Trumpovy společnosti a podezření na střet zájmů se nakonec neobjevilo ani mezi články ústavní žaloby na prezidenta na konci minulého roku. 

Trumpovy resorty a golfové kluby sahají od Spojených arabských emirátů přes Filipíny, Turecko a Jižní Koreu až po Irsko a Skotsko. Obchodními partnery Trump Organization jsou v některých zemích kromě soukromých i společnosti státní, v některých zemích dokonce tamní vlády realizovaly zakázky na výstavbu silnic a jiné infrastruktury kolem pozemků v Trumpově vlastnictví.

Dle amerických médií a úřadů se ovšem Trumpova společnost ocitá v čím dál tím větší ztrátě. Během koronavirové pandemie měla navíc prodělat několik milionů dolarů. Dle časopisu Forbes klesla během pandemie hodnota Trumpova majetku až o miliardu dolarů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 13:27 Aktualizováno Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

KOMENTÁŘ: Spojené státy načínají novou kapitolu. Jen slova ale stačit…

23.01.2021 13:10 KOMENTÁŘ - Po krušných a vyčerpávajících měsících se Joe Biden ve středu stal oficiálním 46.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama