Trump hrozí dalšími stížnostmi na volby, původní obvinění ale značně zredukoval

Americký prezident Donald Trump uvedl na twitteru, že brzy podá zásadní stížnosti, které údajně prokážou neústavnost letošních prezidentských voleb, v nichž zvítězil demokrat Joe Biden. Trumpův volební tým ale podle serveru Politico zásadním způsobem zredukoval obvinění vznášená původně proti výsledku v Pensylvánii.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

"Brzy půjdou k soudu velké případy, které ukážou neústavnost letošních voleb a nehorázné činy, jejichž cílem bylo změnit výsledek!" napsal Trump.

Dříve si Trumpův tým stěžoval u soudu na údajné volební nesrovnalosti v řadě amerických států včetně Pensylvánie, Michiganu a Arizony. Právnická firma Porter Wright Morris & Arthur, která prezidentovu kampaň zastupuje v Pensylvánii, se ale nejméně z jedné kauzy stáhla, soud v Michiganu také zamítl jednu ze stížností týkající se průběhu voleb v Detroitu, další žalobu v Arizoně stáhla prezidentova kampaň sama.

V Pensylvánii v neděli Trumpova kampaň stáhla hlavní část žaloby, podle níž bylo nelegálním způsobem započítáno přes 682.000 hlasů zaslaných poštou. Žaloba v nové podobě však stále trvá na tom, aby stát Pensylvánie neuzavíral volební výsledek a nepotvrdil Bidenovo vítězství. S hlasy demokratických voličů se podle ní zacházelo jinak než s hlasy republikánů.

Agentura AP Bidenovo vítězství v tomto severoamerickém státě ohlásila 7. listopadu na základě projekce, která už nedávala možnost zvrácení výsledku. I kdyby ovšem Biden o 20 pensylvánských volitelů přišel, na celkovém výsledku voleb se nic nezmění, protože demokratický kandidát má nyní 306 z 270 minimálně potřebných volitelů.

Žaloba týkající se Pensylvánie v upraveném znění podle Politico tvrdí, že okresy s převahou demokratických voličů porušily zákon, když potvrdily platnost poštou došlých hlasů před volbami, i když tyto hlasy byly vadné - postrádaly například doručení ve vnitřní tajné obálce nebo chyběl podpis voliče na vnější obálce. Podle žaloby se okresy s většinou republikánských příznivců zákona držely a neumožnily započtení takovýchto hlasů.

Právník demokratů Cliff Levine řekl, že není jasné, kolika lidí by se takto neplatné hlasy mohly týkat, ale podle něj jde o minimum a určitě ne o 70.000 hlasů, o něž Biden v Pensylvánii zvítězil. Politico píše, že jde "o několik tisíc hlasů nebo méně".

Americká média přisoudila Bidenovi ve volbách ze 3. listopadu 306 hlasů ve sboru volitelů, zatímco úřadující republikánský šéf Bílého domu Trump jich získal 232.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid zrychluje. 60 milionů nakažených, posledních 5 milionů za 8 dní

25.11.2020 21:41 Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se objevil loni v prosinci v Číně, první…

V USA stoupá počet lidí, kteří bojují s nedostatkem potravin

25.11.2020 21:02 Ve Spojených státech na podzim přibývá obyvatel, kteří bojují s nedostatkem potravin. V dnešním…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

"Zastavte toto monstrum." Konference OSN k výročí konce války v Bosně…

25.11.2020 14:44 Konference uspořádaná v sídle OSN při příležitosti 25. výročí konce války v Bosně přerostla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama