Trump hrozí, že nechá přesunout nominační sjezd republikánů

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru pohrozil, že přesune letní nominační sjezd republikánské strany ze Severní Karolíny. Stalo by se tak podle něj v situaci, kdy by tam v době zamýšleného konání akce stále platily společenské restrikce spojené s pandemií covidu-19, které by průběh republikánského setkání omezovaly.

Donald Trump
doporučujeme

Sjezd oficiálně určí kandidáta, jehož strana vyšle do listopadových prezidentských voleb. Trump má svoje místo v souboji o Bílý dům již v podstatě jisté. Několikadenní setkání tisíců vysoce postaveních činitelů Republikánské strany z celých Spojených států, jež má začít začít 24. srpna ve městě Charlotte, je však politicky významnou událostí. Trump by na něm měl pronést bedlivě sledovaný proslov.

Demokratický guvernér státu Roy Cooper by měl podle prezidenta dát republikánům okamžitě vědět, zda povolí konání sjezdu bez omezení. Jinak prý bude strana "neochotně donucena" setkání přesunout jinam, což by se týkalo také milionů dolarů, které by akce přinesla pro místní podnikatele.

Prezident v dnešním vzkazu na twitteru mimo jiné napsal, že se Cooper stále nachází v "restriktivním rozpoložení". Opakovaně přitom uvedl, že stát i jeho obyvatele miluje.

Severní Karolína vstoupila minulý týden do druhé fáze uvolňování ochranných opatření. Například restaurace tam nyní mohou fungovat s poloviční kapacitou, velká shromáždění jsou však nadále zakázána.

Trump dlouhodobě prosazuje co nejrychlejší otevírání americké ekonomiky a se často kvůli tomu dostává do konfliktu zejména s demokratickými guvernéry, z nichž řada volí opatrnější postup kvůli strachu z druhé vlny nákazy. Státy s obyvatelstvem klonícím se většinově k demokratům jsou přitom podle analýzy agentury Reuters pandemií v průměru více zasaženy než republikánské bašty.

Demokraté svůj nominační sjezd plánovaný v Milwaukee již kvůli pandemii o měsíc přesunuli z července na srpen. Ve straně se přitom diskutuje i tom, že by se akce kvůli koronaviru uskutečnila na internetu či v jiném netradičním formátu. Trump však podobné návrhy pro republikány odmítá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama