Trump ignoroval prosby svých dětí a poradců, aby vyzval své příznivce k zastavení násilí

Někdejší americký prezident Donald Trump loni 6. ledna celé hodiny sledoval v přímém přenosu útok na sídlo Kongresu, nekontaktoval špičky bezpečnostních složek a ignoroval prosby svých dětí a blízkých poradců, aby vyzval své příznivce k zastavení násilí. Takový obrázek o jednání končící hlavy státu vytvářejí svědectví prezentovaná v noci na dnešek při dalším slyšení vyšetřovacího výboru Sněmovny reprezentantů. Bývalá pracovnice Bílého domu vyjádřila názor, že Trump "dal zelenou" účastníkům nepokojů.

Donald Trump

Výbor se při svém posledním veřejném slyšení v letní sérii snažil co nejvíce přiblížit chování tehdejšího prezidenta během 187minutového úseku 6. ledna 2021. Takový čas uplynul od projevu na shromáždění u Bílého domu, v němž Trump vyzval své příznivce k pochodu k nedalekému Kapitolu, do zveřejnění videa, ve kterém prezident svým stoupencům řekl, aby místo opustili. Násilnosti přitom začínaly už v době, kdy Trump zakončoval svůj proslov opakující nepodložený příběh o "ukradeném" vítězství v předešlých prezidentských volbách

"Prezident Trump seděl u svého jídelního stolu a sledoval útok v televizi, zatímco jeho nejvýše postavení zaměstnanci, nejbližší poradci a rodinní příslušníci ho prosili, aby udělal to, co se očekává od každého amerického prezidenta," uvedla členka výboru za Demokratickou stranu Elaine Luriaová, která provázela nejnovější sérií svědectví.

Zahrnovala například vyjádření policisty přiděleného 6. ledna do prezidentské kolony, které naznačuje, že i po návratu z mítinku s voliči do Bílého domu Trump pomýšlel na cestu ke Kapitolu. Bývalý právník Bílého domu Pat Cipollone uvedl, že prezident nekontaktoval během nepokojů ani ministra obrany, ani ministra spravedlnosti nebo ministra pro vnitřní bezpečnost. Další dva někdejší pracovníci prezidentské kanceláře vypověděli, že si nevybavují žádný pokus Trumpa zmobilizovat posily pro policisty v sídle Kongresu.

"Dav plnil záměr prezidenta Trumpa, takže samozřejmě nezasáhl," řekl kongresman Adam Kinzinger, což je jeden ze dvou zástupců Republikánské strany ve sněmovním výboru. Tehdejší Trumpovo chování označil za "naprosté zanedbání jeho povinností vůči naší zemi".

Podle Cipolloneho se lidé v Bílém domě ihned po vypuknutí násilností snažili Trumpa přimět k jejich odsouzení. Prezident místo toho několik minut po vniknutí prvních výtržníků do budovy Kongresu prostřednictvím twitteru zaútočil na svého viceprezidenta Mikea Pence, který odmítl zasahovat do potvrzování výsledků voleb naplánovaného na stejný den.

Bývalá pracovnice tiskového odboru Bílého domu Sarah Matthewsová daný tweet označila za "zelenou" pro dav na Kapitolu a "přilévání oleje do ohně". "Oni (Trumpovi stoupenci) si skutečně berou k srdci každé slovo, co řekne, každý tweet," popsala svoji zkušenost. Také vypověděla, že Trump měl možnost "skoro okamžitě" promluvit k národu skrze kameru v tiskovém sále, kdyby tak chtěl učinit.

I den po útoku na Kapitol nechtěl Trump veřejně uznat, že volby skončily a že je prohrál, ukazuje dosud nezveřejněná videonahrávka publikovaná při kongresovém slyšení. "Nechci říct, že volby skončily," uvádí bývalý prezident na záznamu, který byl pořízen, když si 7. ledna 2021 nacvičoval projev připravený pracovníky Bílého domu v naději na uklidnění situace.

"Chci jen říct, že Kongres potvrdil výsledky, aniž bych řekl, že volby skončily," dodal na nahrávce Trump. Mimo kameru je pak slyšet, jak jeho nejstarší dcera Ivanka pomáhá text projevu opravovat. Ve verzi, která byla v té době vysílána, Trump řekl pouze: "Nyní Kongres potvrdil výsledky. Nová administrativa bude inaugurována 20. ledna."

Nejnovější jednání devítičlenného vyšetřovacího výboru, které se ve Washingtonu konalo v hlavním vysílacím čase, bylo osmým slyšením během šesti týdnů. Kongresmani divákům prezentovali výsledky svého ročního vyšetřování a snažili se násilnosti v sídle Kongresu vykreslit jako vyvrcholení povolební kampaně poraženého prezidenta s cílem udržet se u moci. Svědecké výpovědi ukázaly, jak Trump trval na svém příběhu o zmanipulovaných volbách navzdory opakovaným apelům svých spolupracovníků, jak vyvíjel nátlak na státní i federální činitele a jak nakonec poslal své příznivce ke Kapitolu, ačkoli byl informován, že někteří z nich jsou ozbrojení.

Na nová svědectví Trump reagoval sérií příspěvků na své sociální síti Truth Social, v níž útočí na kongresmany i svědky a obviňuje vyšetřovací výbor z manipulací. "Tolik lží a zkreslování v podání zkorumpovaného a vysoce stranického... výboru," uvedl, aniž by upřesnil konkrétní výhrady k výpovědím svých bývalých spolupracovníků.

Sněmovní výbor původně další veřejná slyšení po nynější dokončené sérii neplánoval, nyní ovšem ohlásil pokračování. "Máme mnoho dalších důkazů ke sdílení s americkým lidem a další je třeba shromažďovat. Náš výbor se tak bude v srpnu věnovat nově přicházejícím informacím na vícero frontách, načež svolá dodatečná slyšení v září," uvedla republikánská členka výboru Liz Cheneyová.

Útok na Kapitol si vyžádal několik mrtvých. Z účasti na nepokojích bylo obviněno více než 850 lidí, z nichž více než 325 se dosud přiznalo k vině. Zda bude obviněn i Trump, zůstává nejasné. Rozhodnutí je v rukách ministerstva spravedlnosti, které věc vyšetřuje souběžně s kongresovým výborem. Vývoj staví ministra Merricka Garlanda do mimořádně složité pozice, mimo jiné proto, že Trump zůstává lídrem Republikánské strany a zjevně zvažuje novou kandidaturu na prezidenta.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Cena benzinu v Česku po dlouhé době klesla pod 42 korun

11.08.2022 08:25 Cena benzinu v Česku poprvé za více než pět měsíců klesla pod 42 korun. Litr naturalu se aktuálně u…

Trump se spojenci šíří spekulaci, že FBI při prohlídce nastrčila důkazy

10.08.2022 21:18 Zatímco pondělní zásah Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v sídle amerického exprezidenta…

Exprezident Trump měl vypovídat na newyorské prokuratuře, odmítl to

10.08.2022 17:27 Aktualizováno Exprezident Spojených států Donald Trump uvedl, že dnes využil svého práva nevypovídat, když…

Čínská armáda tvrdí, že úspěšně splnila úkoly v okolí Tchaj-wanu

10.08.2022 15:57 Aktualizováno Čínská armáda dnes uvedla, že po zhruba týdnu cvičení v okolí Tchaj-wanu "úspěšně splnila různé…

USA s podpisem Bidena ratifikovaly přihlášky severských zemí do NATO

09.08.2022 21:31 Spojené státy dnes dokončily ratifikaci finské a švédské přihlášky do NATO, když příslušný návrh po…

Ve USA zřejmě ustupuje zatím poslední vlna covidu-19

09.08.2022 20:59 Ve Spojených státech od konce července klesají počty nově registrovaných infekcí koronavirem, což…

Exprezident Trump tvrdí, že jeho rezidenci na Floridě prohledává FBI

09.08.2022 13:30 Aktualizováno Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Blinken: Pokud Rusko bude šikanovat Ukrajinu a nikdo se jí nezastane,…

08.08.2022 21:23 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

USA poskytnou Ukrajině 4,5 miliardy dolarů a další vojenskou pomoc za…

08.08.2022 21:09 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině…

Trump si přál, aby jeho generálové k němu byli stejně loajální jako ti…

08.08.2022 18:26 Donald Trump se během svého prezidentského mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi, že si přeje,…

Senát USA schválil Bidenův sociální a klimatický balík

07.08.2022 22:06 Aktualizováno Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který podle členů Demokratické strany prezidenta Joea…

Související:

Právě se děje

reklama