Trump je hlavním motorem dezinformací o pandemii covid-19, prokázala studie

Americký prezident Donald Trump byl pravděpodobně nejvýraznější hnací silou takzvané infodemie, tedy vlny dezinformací souvisejících s pandemií covidu-19. Takový závěr předkládá čerstvá studie výzkumníků z americké Cornellovy univerzity, o níž ve středu informoval deník The New York Times (NYT).

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Zmínky o Trumpovi podle autorů v tradičních médiích tvořily zdaleka největší část "dezinformační konverzace".

Čtyřčlenný tým analyzoval soubor více než 38 milionů anglických zpravodajských textů publikovaných v prvních pěti měsících roku zavedenými médii z celého světa. Dezinformace se údajně v jisté podobě objevily v 1,1 milionu z těchto článků, přičemž jen asi v 16 procentech případů se jednalo o materiály vytvořené výlučně za účelem konfrontace závadné informace s fakty.

"Z dat je zřejmé, že zmínky o prezidentu Trumpovi v kontextu dezinformací o covidu-19 tvoří zdaleka největší samostatnou složku infodemie. Zmínky o Trumpovi tvořily 37,9 procenta celkové infodemie, s výrazným náskokem na (kategorii) 'zázračných léků', která tvořila 26,4 procenta," tvrdí autoři studie.

Navíc se domnívají, že značná část textů o "zázračných lécích" rovněž vycházela z výroků americké hlavy státu. Trump například dlouho vyzdvihoval antimalarikum hydroxychlorochin, které se nakonec ukázalo být při léčbě covidu-19 neúčinné. "Náš závěr je tudíž takový, že prezident Spojených států byl pravděpodobně největší hnací silou 'infodemie' dezinformací o covidu-19," dodává tým vedený vědci z Cornellovy univerzity.

Podle NYT bylo oficiální vydání článku naplánováno na dnešek. Text byl předtím podán odbornému časopisu k recenznímu řízení, autoři jej ale nakonec z procesu stáhli. Považovali řízení za příliš zdlouhavé a měli za to, že informace obsažené ve studii je třeba zveřejnit co nejrychleji, řekla NYT Sarah Evanegaová, která výzkum vedla.

Ona a její spolupracovníci prezentují novou studii jako první pokus o komplexní rozbor "dezinformací generovaných médii" v souvislosti s pandemií. Relativně malý podíl "fact-checkingu" mezi texty obsahujícími problematická tvrzení podle nich naznačuje, že dezinformace o covidu-19 média ve většině případů přebírají "bez otázek či oprav".

"Tím, že se (média) rozhodnou nekriticky pokrývat prohlášení a výroky vlivných osob, aniž by výrazněji ověřovala či zpochybňovala přesnost těchto tvrzení, riskují, že nechtěně přispějí k šíření dezinformací," varují autoři analýzy.

Pokud jde o Trumpa, od začátku šíření koronaviru má v této souvislosti na kontě pestrou škálu nepodložených či zavádějících tvrzení. Mnohokrát například prohlásil, že virus SARS-CoV-2 nakonec sám od sebe zmizí, letní nárůst nových nákaz v USA označoval za důsledek intenzivnějšího testování, opakovaně zlehčuje americkou bilanci úmrtí, sporná jsou i jeho vyjádření o vývoji vakcíny či imunitě u dětí. "Pro ty, kdo Trumpova vyjádření sledují, asi nebude myšlenka, že je zodpovědný za šíření či propagování dezinformací, nijak šokující," podotýká NYT.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na tiskové konference Bílého domu pronikl falešný novinář

12.04.2021 22:04 Ne jednou tlumočili novináři během tiskové konference Bílého domu dotaz jednoho ze svých domnělých…

Biden nečeká a ruší Trumpova pravidla přátelská k akciovým trhům

12.04.2021 16:49 Americký prezident Joe Biden, zvolený za Demokratickou stranu, začal hned po nástupu do funkce…

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Výroba Sputniku je stále nejasná. Brazilští experti musí na inspekci

10.04.2021 09:38 Zástupci brazilského úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa) se příští týden vydají do Ruska na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama