Trump je mezi adepty na Nobelovu cenu za mír, návrh podal norský populista

Poradce Bílého domu Jared Kushner uvítal, že norský poslanec Christian Tybring-Gjedde nyní zopakoval svůj návrh udělit Nobelovu cenu za mír prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Důvodem podle něj má být úspěšná Trumpova politika na Blízkém východě. Také Trump návrh uvítal v tweetu.

Donald Trump
doporučujeme

Tybring-Gjedde patří k populistické a protiimigrační Pokrokové straně a Trumpa na Nobelovu cenu navrhl s jedním kolegou už v roce 2018, tehdy za jeho údajně úspěšnou diplomacii se Severní Koreou.

Nyní by rád ocenil prezidenta za blízkovýchodní politiku, v níž mu radí právě skupina kolem Kushnera. Kushner, který je zároveň Trumpovým zetěm, řekl, že je jeho tchán návrhem "velmi poctěn". "Myslím si, že je to opravdu úžasná věc," uvedl Kushner.

USA v době Trumpova vedení uznaly v rozporu s přáním Palestinců Jeruzalém za hlavní město Izraele, přesunuly tam své velvyslanectví a zcela čerstvě zprostředkovaly významnou dohodu o normalizaci vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty.

"Děkuji," tweetoval Trump v reakci na návrh Tybringa-Gjeddeho. V minulosti si stěžoval, že je ve srovnání se svým předchůdcem Barackem Obamou posuzován mnohem přísněji. Loni například prohlásil, že "by mohl dostat Nobelovu cenu za mír za mnoho věcí, pokud by bylo toto ocenění udělováno spravedlivě, což není".

Agentura AP připomenula, že Obama cenu dostal za rok 2009, tedy v prvním roce svého mandátu, za posílení mezinárodní diplomacie a spolupráce mezi národy. "Obamovi dali (cenu) okamžitě po jeho nástupu k moci, zatímco on netušil, zač ji dostává," tvrdil Trump.

Tybring-Gjedde svůj druhý návrh týkající se Trumpa hájil slovy, že si to prezident zaslouží, "zejména v porovnání s minulými laureáty" ceny. Poukázal na to, že ji získali ti, kdo vyjednali izraelsko-egyptskou mírovou dohodu v roce 1978 i aktéři mírových jednání s Palestinci v Oslu v roce 1993.

Nobelův výbor nechal věc bez komentáře. Někteří jeho členové se v minulosti o Trumpovi zmínili nepříznivě. Nominace musejí být výboru zaslány do 31. ledna, takže návrh Tybringa-Gjeddeho se týká až roku 2021. Pro letošní rok výbor obdržel na Nobelovu cenu za mír 318 nominací, mezi nimiž je 211 jednotlivců a 107 organizací.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus se může šířit kapénkami i aerosolem, hlásil CDC

21.09.2020 21:14 Koronavirus se může běžně šířit kapénkami i malými částicemi, jako jsou ty obsažené v aerosolu. V…

Trump zveřejní jméno nástupkyně Ginsburgové koncem týdne

21.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA ještě tento…

Zaměstnanec Boeingu varoval, že úpravy letadla 737 MAX nestačí

21.09.2020 20:01 Jeden ze zaměstnanců americké společnosti Boeing vyzval Federální úřad pro letectví (FAA) k…

Videoposelství: Princ Charles vyzval k činům v boji s klimatickými změnami

21.09.2020 14:45 Britský princ Charles dnes vyzval ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama