"Trump je patologický lhář." Demokratičtí kandidáti na prezidenta schvalují impeachment

Uchazeči o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům v roce 2020 dnes v šesté televizní debatě podpořili ústavní žalobu na současného prezidenta Donalda Trumpa. Žalobu vznesla ve středu Sněmovna reprezentantů kontrolovaná demokraty, rozhodovat o ní bude ještě Senát ovládaný republikány. Očekává se přitom, že ji zamítne.

Amy Klobucharová
doporučujeme

Favorit demokratického klání, bývalý viceprezident Joe Biden označil odstranění Trumpa z funkce prezidenta za "ústavní nutnost". Podle senátora Bernieho Sanderse je současný šéf Bílého domu "patologický lhář", který zneuctil úřad prezidenta.

Hlavu státu kritizovaly také senátorky Elizabeth Warrenová a Amy Klobucharová. Pustily se také do korupce, která podle nich panuje za Trumpovy vlády ve Washingtonu. Podle Klobucharové by měl Trump nechat v Senátu vypovídat jako svědky členy své administrativy. "Pokud si prezident Trump myslí, že by neměl čelit ústavní žalobě, neměl by se bát vyslat vlastní svědky," řekla. "Prezident není v Americe králem. Zákon je králem," dodala Klobucharová.

zdroj: YouTube

Sněmovna reprezentantů, která vznesla ve středu proti Trumpovi ústavní žalobu, viní prezidenta ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Trump impeachment označil za pokračování největšího honu na čarodějnice v americké historii. Očekává se, že Senát, kde mají většinu Trumpovi republikáni, impeachment zamítne.

Demokraty kvůli ústavní žalobě Trump dnes na twitteru kritizoval. "Chci okamžitý proces," napsal mimo jiné. Republikáni, kteří ovládají Senát, jsou podle něj díky demokratům jednotní jako nikdy dřív.

Kromě Bidena, Sanderse, Warrenové a Klobucharové se šesté debaty uchazečů o demokratickou nominaci do prezidentských voleb v příštím roce dnes zúčastnili také starosta města South Bend Pete Buttigieg, miliardář Tom Steyer a podnikatel Andrew Yang.

Podle agentury Reuters se v debatě mimo jiné znovu projevila silná rivalita mezi Warrenovou a Buttigiegem. Tentokrát se střetli kvůli transparentnosti financování svých kampaní. Podle agentury DPA se 37letý Buttigieg stal terčem útoků ostatních kandidátů kvůli tomu, že v několika posledních průzkumech veřejného mínění jeho preference rostly.

Kromě ústavní žaloby na prezidenta uchazeči o demokratickou nominaci dnes debatovali také o migraci, hospodářství či zdravotnictví. Nad posledním z témat se střetli Biden se Sandersem, kteří v průzkumech veřejného mínění obsazují pravidelně první a druhé místo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml chce pokračovat v jednání s USA o odzbrojovací dohodě

19.10.2020 16:32 Rusko doufá, že jednání s USA o poslední odzbrojovací dohodě, jejíž platnost brzy vyprší, budou…

CNN: Česko zvládlo první vlnu díky rouškám, teď to zkazilo a patří k…

19.10.2020 16:10 Za neskutečný označuje americká televize CNN vývoj pandemie covidu-19 v České republice, která…

Novým prezidentem Bolívie bude patrně socialita Luis Arce. Vrátí se…

19.10.2020 13:26 Aktualizováno Nedělní prezidentské volby v Bolívii patrně vyhrál už v prvním kole exministr hospodářství Luis…

Demonstrace v Santiagu de Chile přerostly v násilnosti, radikálové…

19.10.2020 10:27 Demonstrace desetitisíců Chilanů, které se konaly v neděli u příležitosti prvního výročí vypuknutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama