"Trump je patologický lhář." Demokratičtí kandidáti na prezidenta schvalují impeachment

Uchazeči o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům v roce 2020 dnes v šesté televizní debatě podpořili ústavní žalobu na současného prezidenta Donalda Trumpa. Žalobu vznesla ve středu Sněmovna reprezentantů kontrolovaná demokraty, rozhodovat o ní bude ještě Senát ovládaný republikány. Očekává se přitom, že ji zamítne.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Amy Klobucharová
doporučujeme

Favorit demokratického klání, bývalý viceprezident Joe Biden označil odstranění Trumpa z funkce prezidenta za "ústavní nutnost". Podle senátora Bernieho Sanderse je současný šéf Bílého domu "patologický lhář", který zneuctil úřad prezidenta.

Hlavu státu kritizovaly také senátorky Elizabeth Warrenová a Amy Klobucharová. Pustily se také do korupce, která podle nich panuje za Trumpovy vlády ve Washingtonu. Podle Klobucharové by měl Trump nechat v Senátu vypovídat jako svědky členy své administrativy. "Pokud si prezident Trump myslí, že by neměl čelit ústavní žalobě, neměl by se bát vyslat vlastní svědky," řekla. "Prezident není v Americe králem. Zákon je králem," dodala Klobucharová.

zdroj: YouTube

Sněmovna reprezentantů, která vznesla ve středu proti Trumpovi ústavní žalobu, viní prezidenta ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Trump impeachment označil za pokračování největšího honu na čarodějnice v americké historii. Očekává se, že Senát, kde mají většinu Trumpovi republikáni, impeachment zamítne.

Demokraty kvůli ústavní žalobě Trump dnes na twitteru kritizoval. "Chci okamžitý proces," napsal mimo jiné. Republikáni, kteří ovládají Senát, jsou podle něj díky demokratům jednotní jako nikdy dřív.

Kromě Bidena, Sanderse, Warrenové a Klobucharové se šesté debaty uchazečů o demokratickou nominaci do prezidentských voleb v příštím roce dnes zúčastnili také starosta města South Bend Pete Buttigieg, miliardář Tom Steyer a podnikatel Andrew Yang.

Podle agentury Reuters se v debatě mimo jiné znovu projevila silná rivalita mezi Warrenovou a Buttigiegem. Tentokrát se střetli kvůli transparentnosti financování svých kampaní. Podle agentury DPA se 37letý Buttigieg stal terčem útoků ostatních kandidátů kvůli tomu, že v několika posledních průzkumech veřejného mínění jeho preference rostly.

Kromě ústavní žaloby na prezidenta uchazeči o demokratickou nominaci dnes debatovali také o migraci, hospodářství či zdravotnictví. Nad posledním z témat se střetli Biden se Sandersem, kteří v průzkumech veřejného mínění obsazují pravidelně první a druhé místo.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Den D začal. Senát dnes rozhodne o osudu Trumpa

21.01.2020 21:19 Debatou o organizaci a pravidlech jednání začal dnes v Senátu amerického Kongresu proces soudní…

Záhadný čínský koronavirus se dostal do USA. Na Evropu padá strach

21.01.2020 20:39 U cestujícího z Číny byl v Seattlu na západě Spojených států diagnostikován nový typ koronaviru,…

Američané jsou v názorech na impeachment rozděleni

21.01.2020 19:06 Rozdělení americké společnosti v názorech na ústavní žalobu prezidenta Donalda Trumpa ukázal…

Trumpovi jde o život. Íránský politik vypsal odměnu za zabití prezidenta…

21.01.2020 17:04 Aktualizováno Íránský zákonodárce dnes oznámil, že vypisuje odměnu v podobě tří milionů dolarů (67,9 milionu Kč)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama