Trump kvůli koronaviru aktivoval desítky let staré opatření z dob války

Americký prezident Donald Trump uvede v činnost zvláštní opatření, jež umožňuje úřadům nařídit soukromým společnostem výrobu produktů požadovaných vládou. Podle agentury AP to dnes oznámil na tiskové konferenci. Uvedl také, že do města New York a na západní pobřeží USA vyslal dvě nemocniční lodě, které mají pomoci při péči o pacienty nakažené novým typem koronaviru.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Trump zatím neuvedl, jak by chtěl nové pravomoci využít. Řekl jen, že se na své právo dané zákonem přijatým v 50. letech 20. století v čase korejské války rozhodl odvolat "pro případ, že bude potřeba". Zákon dává prezidentovi pravomoc "urychlit a rozšířit dodávky prostředků od amerického průmyslu na podporu vojenských, energetických, vesmírných a bezpečnostních programů", uvádí na svých stránkách americký úřad pro krizové situace (FEMA).

Prezident rovněž prohlásil, že americké ministerstvo bytové výstavby a rozvoje měst do konce dubna pozastaví vyhošťování nájemníků a lidí, kteří nejsou schopni splácet své hypotéky. Řada Američanů se totiž kvůli přijatým krizovým opatřením ocitla bez příjmů, poznamenává AP.

Viceprezident Mike Pence, který vede vládní krizový štáb pro boj s koronavirem, vyzval Američany, aby odložili neurgentní operace a umožnili tak nemocnicím vypořádat se s přílivem pacientů trpících nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Trump zároveň poznamenal, že vláda objednala "tisíce a tisíce" plicních ventilátorů, které jsou potřeba pro lidi s těžkým průběhem onemocnění.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf OSN Guterres varoval před růstem domácího násilí v době pandemie

06.04.2020 13:00 Generální tajemník OSN António Guterres vyzval vlády jednotlivých zemí světa, aby zakročily proti …

Trump doufá, že USA vidí světlo na konci tunelu

06.04.2020 10:02 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vyjádřil naději, že Spojené státy "začínají vidět světlo na konci…

Tygr v newyorské zoo měl pozitivní test na koronavirus

06.04.2020 09:13 Tygr v zoologické zahradě v newyorském Bronxu měl pozitivní test na přítomnost koronaviru, uvedl…

Zemřela herečka Shirley Douglasová, matka Kiefera Sutherlanda

06.04.2020 05:32 Známá kanadská divadelní a filmová herečka a aktivistka Shirley Douglasová zemřela v neděli ve věku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy