Trump má koronavirus, nakazila se i první dáma USA

Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania měli ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus. Šéf Bílého domu to oznámil na svém twitterovém účtu několik hodin poté, co přišla zpráva o nákaze u jeho poradkyně Hope Hicksové. Informaci o prezidentovi a první dámě záhy v prohlášení potvrdil Trumpův lékař Sean Conley.

Donald Trump
doporučujeme

Nákaza se u hlavy státu objevila měsíc před prezidentskými volbami v USA, ve kterých Trump obhajuje svůj mandát.

"Dnes večer (ve čtvrtek), jsme první dáma a já byli pozitivně testováni na covid-19. Okamžitě zahájíme karanténu a proces rekonvalescence. Společně se z toho dostaneme!" uvedl Trump.

Infekce se u Trumpa objevuje poté, co prezident dlouhodobě zlehčoval závažnost epidemie ve Spojených státech, píše deník The New York Times (NYT). Vývoj podle listu uvrhl vedení Spojených států do nejistoty a vystupňoval zdravotnickou a ekonomickou krizi v zemi.

Podle Trumpova lékaře Conleyho hodlají prezident a první dáma strávit nejbližší dny v Bílém domě. "Očekávám, že prezident bude bez přerušení pokračovat ve výkonu svých povinností, zatímco se bude zotavovat," uvádí komuniké.

Conley bez dalších podrobností oznámil, že Trump i Melania byli po pozitivním testu na virus SARS-CoV-2 v dobrém stavu. Jak podotýká agentura AP, u šéfa Bílého domu je zvýšené riziko komplikací spojených s covidem-19, neboť je mu 74 let.

Podle zdrojů NYT z Bílého domu působil prezident ve čtvrtek večer při setkání s přispěvateli na jeho kampaň letargicky. Na události se přitom setkal s asi stovkou lidí. Podle jiného zdroje prezident ve středu večer usnul ve vládním speciálu Air Force One při cestě z předvolebního mítinku ve státu Minnesota. Podle asistenta republikánského senátora Lindseyho Grahama zněl prezident při dnešním telefonickém rozhovoru se zákonodárcem "dobře" a "pozitivně".

U viceprezidenta Mikea Pence, který by v případě Trumpovy neschopnosti vykonávat úřad převzal prezidentské pravomoci, dnešní testy přítomnost viru SARS-CoV-2 neprokázaly. Oznámil to jeho mluvčí. Pence a jeho tým však podle zdrojů z Bílého domu budou od nynějška pracovat v jiných budovách než prezident, aby se snížilo riziko vzájemné nákazy.

"Diagnóza znamená tvrdou ránu pro prezidenta, který se ze všech sil snaží přesvědčit americkou veřejnost, že to nejhorší z pandemie už mají za sebou," uvádí AP. Dodává, že Bílý dům nedokázal Trumpa uchránit před nákazou, přestože má přístup k "takřka neomezeným prostředkům". To prý povede k otázkám, zda je vůbec možné ve zbytku USA při obnovování ekonomických a společenských aktivit ochránit zaměstnance, studenty a širokou veřejnost.

Nový vývoj prezidentovi dál komplikuje volební souboj o Bílý dům, v němž je podle průzkumů mírným favoritem kandidát Demokratické strany Joe Biden. Podle NYT se Trump musí na určitý čas stáhnout z předvolebního boje, ať už u něj bude průběh nemoci covid-19 jakýkoli.

Na dnešek měl původně prezident naplánované dvě předvolební akce, z toho jednu na Floridě, o víkendu chtěl vystoupit na dvou mítincích ve Wisconsinu. Oba uvedené státy jsou z pohledu volební matematiky mimořádně významné. V aktualizovaném prezidentově rozvrhu na dnešní den podle amerických médií zůstala jediná položka, a to "telefonát na téma covidu-19 a podpory pro zranitelné seniory".

Krátce před prezidentovým oznámením americká média informovala, že se blízká Trumpova poradkyně Hope Hicksová nakazila koronavirem. Pozitivní výsledek testu dostala podle agentury AP ve čtvrtek. Hicksová přitom v úterý letěla s prezidentem na palubě speciálu Air Force One na předvolební debatu do Clevelandu a ve středu vrtulníkem Marine One na mítink do Minnesoty. Podle AP začala Hicksová mírné příznaky nemoci covid-19 pociťovat při návratu z Minnesoty.

Bývalá modelka Hicksová působila v čele tiskového oddělení Bílého domu od Trumpova nástupu do funkce prezidenta v roce 2016. V únoru 2018 z prezidentových služeb odešla, letos v únoru se ale vrátila a v Bílém domě působí jako poradkyně.

V minulosti se infekce potvrdila u tiskové mluvčí viceprezidenta Mikea Pence Katie Millerové, bezpečnostního poradce Roberta O'Briena či jednoho z prezidentových komorníků.

Kvůli předchozím případům nákazy začal Bílý dům prezidentovy spolupracovníky denně testovat. Opatření se týká podle AP například i novinářů. Jak často se nechává testovat sám prezident, není známo.

Ve Spojených státech se koronavirem od počátku epidemie nakazilo již více než 7,2 milionu lidí. Přes 207.000 nakažených s covidem-19 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na tiskové konference Bílého domu pronikl falešný novinář

12.04.2021 22:04 Ne jednou tlumočili novináři během tiskové konference Bílého domu dotaz jednoho ze svých domnělých…

Biden nečeká a ruší Trumpova pravidla přátelská k akciovým trhům

12.04.2021 16:49 Americký prezident Joe Biden, zvolený za Demokratickou stranu, začal hned po nástupu do funkce…

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Výroba Sputniku je stále nejasná. Brazilští experti musí na inspekci

10.04.2021 09:38 Zástupci brazilského úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa) se příští týden vydají do Ruska na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama