Trump má nošení roušek za osobní rozhodnutí každého člověka

Nošení roušek, které podle odborníků pomáhají jako prevence před šířením koronaviru, nechává americký prezident Donald Trump na osobním rozhodnutí každého člověka. Dnes to podle agentury Reuters prohlásila mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová. Prezident osobně roušky nosit odmítá, jeho spolupracovníci včetně dcery Ivanky Trumpové, která v Bílém domě pracuje jako poradkyně, je ale v přítomnosti hlavy státu nosí.

Donald Trump
doporučujeme

"Je každého osobní volbou, zda bude nosit roušku, nebo ne," reagovala McEnanyová na žádost o komentář k novému nařízení ve floridském městě Jacksonville. Tamní místní úřady počínaje dnešním odpolednem nařídily kvůli zhoršení epidemické situace povinné nošení roušek na veřejných místech, kde není možné dodržet dostatečný odstup.

"Vyzývá lidi, aby se rozhodli tak, jak to bude nejlepší pro jejich bezpečnost. Zároveň mi řekl, že nemá problém s rouškami a ani s tím, co místní samosprávy vyžadují," dodala McEnanyouvá.

Ač roušky doporučují jako preventivní opatření odborníci, americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a také Světová zdravotnická organizace (WHO), Trump jejich vřelým zastáncem není. V dubnu například prohlásil, že prezident by v roušce nevypadal dobře, proto ji nenosí. Nedávno zase podle CNN naznačil, že někteří Američané si takto ústa a nos zakrývají, aby vyjádřili nesouhlas s jeho vládou.

Téma roušek je v USA nadále aktuální, protože zemi se nedaří šíření koronaviru zastavit. V původních ohniscích, jako byl například New York, se situace sice výrazně zlepšila, mezitím se ale objevila nová místa, odkud se nákaza šíří. Příkladem jsou státy Texas, Arizona, Florida, Georgie či část Kalifornie.

Washingtonská univerzita na základě předpovědi svého Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) odhaduje, že do 1. října zemře v USA 179.000 lidí s covidem-19. Pokud by ale roušky nosilo 95 procent Američanů, zachránilo by to do počátku října 33.000 životů, uvádí IHME.

V USA, kde žije 330 milionů obyvatel, se koronavirem podle propočtů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) dosud nakazilo 2,56 milionů lidí, z nichž zhruba 126.000 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové průzkumy ukazují náskok Bidena v klíčových státech USA

16.07.2020 04:15 Demokratického kandidáta Joea Bidena podle nového průzkumu vysoké školy Monmouth University v…

Podvodníci napadli prominentní účty na twitteru

16.07.2020 04:11 Neznámí podvodníci ve středu napadli twitterové účty technologických magnátů, politiků, celebrit a…

USA hrozí sankcemi firmám v projektech Nord Stream 2 a Turkstream

15.07.2020 21:33 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes varoval, že Spojené státy podnikly kroky, díky kterým…

Americký Walmart zavádí povinné roušky, nakazil se guvernér Oklahomy

15.07.2020 19:50 Po celých Spojených státech budou muset lidé od pondělka v prodejnách řetězce Walmart nosit roušky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama