Trump na volebním mítinku v Georgii znovu popřel svoji porážku

Americký prezident Donald Trump ve svém projevu před voliči v Georgii znovu zopakoval, že prezidentské volby byly podle něj poznamenány rozsáhlými podvody, informuje dnes agentura Reuters.

Donald Trump
doporučujeme

Na mítink organizovaný Republikánskou stranou do Goergie se Trump původně vydal podpořit dva republikánské kandidáty do Senátu před lednovým finálním kolem místních voleb, rychle ale přešel k tématu údajných manipulací při prezidentských volbách.

Současný šéf Bílého domu stále odmítá upustit od nepodložených tvrzení, že jeho vyzývatel ve volbách, demokrat Joe Biden, zvítězil díky podvodům, píše BBC.

"Podváděli a zmanipulovali naše prezidentské volby, ale my je stejně vyhrajeme," sdělil Trump několikatisícovému davu shromážděném ve městě Valdosta. Publikum skandovalo ‚Máme tě rádi!‘ a ‚Čtyři další roky!‘. Proti podobným Trumpovovým tvrzením se však vymezili představitelé na státní i federální úrovni, téměř všechny pokusy Trumpova týmu o napadení průběhu voleb soudní cestou ztroskotaly.

Šéf Bílého domu se na pomoc pokusil povolat také republikánského guvernéra Georgie Briana Kempa a několik hodin před svým vystoupením mu telefonoval a snažil se ho přesvědčit, aby zajistil přezkoumání podpisů na lístcích od voličů, kteří hlasovali na dálku. Kemp, který k něčemu podobnému ale nemá pravomoci, Trumpovu žádost odmítl, informuje BBC. Trump také ve svých tweetech vyzýval k svolání speciálního zasedání místního zákonodárného sboru. Trump již dříve prohlašoval, že nárůst poštovního hlasování vedl k rozšíření podvodů, nicméně pro toto tvrzení chybějí důkazy.

Georgia byla jedním z klíčových států během letošních voleb a dopomohla zpečetit Bidenovo vítězství. Biden ji získal s těsným ziskem jako první demokrat od roku 1992. Nyní se v tomto státu hraje o kontrolu nad Senátem. Pokud demokraté ovládnou tamní lednové volby, republikáni ztratí svůj dosavadní mírný náskok v počtu obhájených křesel. Při lednovém hlasování se o dvě křesla v senátu utkají republikánští senátoři David Perdue a Kelly Loefllerová a jejich vyzývatelé z řad demokratů Jon Ossoff a Raphael Warnock.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden si poprvé od inaugurace volal se zahraničními lídry

23.01.2021 07:50 Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 07:43 Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama