Školení pro boj s rasismem jsou podle Trumpa zvrácená. Všechna je ukončil

Bílý dům nařídil ukončení školících programů proti rasismu určených pro federální zaměstnance. „Je to zvrácené,“ okomentoval jejich iniciativu Donald Trump. Americký prezident, který sám popírá existenci systematického rasismu ve Spojených státech, tak odmítá uvolnit další finanční prostředky z federálních fondů na boj proti rasové nespravedlnosti.

Donald Trump
doporučujeme

Americký prezident nařídil federálním složkám ukončit veškeré školící programy na prevenci a boj proti rasismu. Toto nařízení vydal Bílý dům v pátek. Dle Donalda Trumpa se jedná o „zvrácenost, která nesmí nadále pokračovat.“ Smyslem programů bylo poskytnout federálním zaměstnancům povědomí o „rasové teorii“ nebo „privilegiu bílých“.

V oficiální zprávě Úřadu pro správu a rozpočet informující federální složky o tomto nařízení stojí, že prezident nařídil veškeré iniciativy ukončit, neboť nehodlá finančně podporovat šíření „anti-americké propagandy“ mezi federálními zaměstnanci. Dle něj se podobné programy zaměstnancům pokoušejí vnuknout dojem, že „rasismus je prakticky vinou bělochů,“ jak dále uvádí zpráva.

Bílému domu mimo jiné vadí tón, v němž se školení nesou. Některé programy údajně stavějí na teorii, že „rasismus je mimo jiné zakořeněn v přesvědčení, že Amerika je zemí možností, nebo v dojmu, že pouze kvalifikovaná osoba má právo na zaměstnání.“ To Bílý dům označil za kontroverzní tvrzení podněcující rozhořčení ve společnosti. Dle Donalda Trumpa tak agitátoři iniciující tato školení podlamují ideály, na nichž byla Amerika založena. 

Nařízení nyní ukládá federálním složkám povinnost identifikovat programy, které se odvolávají na rasové teorie a dominanci bílé rasy včetně těch, které nazývají Spojené státy rasistickou zemí. Následně mají nařízeno s agitátory těchto školení okamžitě ukončit spolupráci. 

Trump ve svém příspěvku na twitteru zároveň vyzval své příznivce k nahlášení podobných aktivit, aby ony iniciativy „mohly být rychle zažehnány“. Podobně se na twitteru vyjádřil i ředitel Úřadu pro správu a rozpočet Russell Vought se slovy „Časy, kdy daňoví poplatníci dotovali nemorální programy rozsévající rozkol a rasismus, jsou u konce.“ 

Tzv. „Critical Race Theory“ zkoumá vliv právních a kulturních systémů na vnímání rasy a rasismu. Zároveň věří, že studium různých institucí ve společnosti společně s vytvářením bezpečného prostoru pro etnické minority, kde se mohou scházet a sdílet své zkušenosti, napomáhá k vytvoření spravedlivějšího světa. 

Dle prezidenta Trumpa jsou ale právě obdobná hnutí a myšlenkové proudy zdrojem nepokojů ve společnosti. Už dříve nazval na příklad hnutí Black Lives Matter „symbolem nenávisti“ nebo protestující proti policejní brutalitě „násilníky“. V reakci na nasazení federálních a tajných složek proti demonstrantům se sám prezident nazval „zákonem a pořádkem“.

Dle průzkumů společnosti Pew se však zhruba 50 % Američanů domnívá, že právě prezident Trump přispěl ke zhoršení situace ve společnosti s ohledem na rasové otázky. Průzkumy navíc odhalily, že rozdílný přístup k současným protestům proti rasismu mezi Američany je dán mimo jiné i jejich politickou příslušností.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covidem-19 se ve světě nakazilo už 32 milionů lidí

24.09.2020 21:54 Ve světě se potvrdilo už přes 32 milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil…

V USA řeší další podivnost: Trump se objevil na formulářích k žádosti o…

24.09.2020 20:12 Voliči v Severní Karolíně obdrželi formuláře k žádosti o absenční lístky s obličejem Donalda Trumpa…

Trumpova neteř podala na prezidenta žalobu

24.09.2020 19:38 Mary Trumpová, která je neteří amerického prezidenta Donalda Trumpa, dnes svého strýce zažalovala.…

Biden má podporu od stovek bezpečnostních expertů. V dopise kritizují…

24.09.2020 16:42 Bezmála 500 bývalých vysoce postavených představitelů Pentagonu, velvyslanců a činitelů Bílého domu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama