Školení pro boj s rasismem jsou podle Trumpa zvrácená. Všechna je ukončil

Bílý dům nařídil ukončení školících programů proti rasismu určených pro federální zaměstnance. „Je to zvrácené,“ okomentoval jejich iniciativu Donald Trump. Americký prezident, který sám popírá existenci systematického rasismu ve Spojených státech, tak odmítá uvolnit další finanční prostředky z federálních fondů na boj proti rasové nespravedlnosti.

Donald Trump

Americký prezident nařídil federálním složkám ukončit veškeré školící programy na prevenci a boj proti rasismu. Toto nařízení vydal Bílý dům v pátek. Dle Donalda Trumpa se jedná o „zvrácenost, která nesmí nadále pokračovat.“ Smyslem programů bylo poskytnout federálním zaměstnancům povědomí o „rasové teorii“ nebo „privilegiu bílých“.

V oficiální zprávě Úřadu pro správu a rozpočet informující federální složky o tomto nařízení stojí, že prezident nařídil veškeré iniciativy ukončit, neboť nehodlá finančně podporovat šíření „anti-americké propagandy“ mezi federálními zaměstnanci. Dle něj se podobné programy zaměstnancům pokoušejí vnuknout dojem, že „rasismus je prakticky vinou bělochů,“ jak dále uvádí zpráva.

Bílému domu mimo jiné vadí tón, v němž se školení nesou. Některé programy údajně stavějí na teorii, že „rasismus je mimo jiné zakořeněn v přesvědčení, že Amerika je zemí možností, nebo v dojmu, že pouze kvalifikovaná osoba má právo na zaměstnání.“ To Bílý dům označil za kontroverzní tvrzení podněcující rozhořčení ve společnosti. Dle Donalda Trumpa tak agitátoři iniciující tato školení podlamují ideály, na nichž byla Amerika založena. 

Nařízení nyní ukládá federálním složkám povinnost identifikovat programy, které se odvolávají na rasové teorie a dominanci bílé rasy včetně těch, které nazývají Spojené státy rasistickou zemí. Následně mají nařízeno s agitátory těchto školení okamžitě ukončit spolupráci. 

Trump ve svém příspěvku na twitteru zároveň vyzval své příznivce k nahlášení podobných aktivit, aby ony iniciativy „mohly být rychle zažehnány“. Podobně se na twitteru vyjádřil i ředitel Úřadu pro správu a rozpočet Russell Vought se slovy „Časy, kdy daňoví poplatníci dotovali nemorální programy rozsévající rozkol a rasismus, jsou u konce.“ 

Tzv. „Critical Race Theory“ zkoumá vliv právních a kulturních systémů na vnímání rasy a rasismu. Zároveň věří, že studium různých institucí ve společnosti společně s vytvářením bezpečného prostoru pro etnické minority, kde se mohou scházet a sdílet své zkušenosti, napomáhá k vytvoření spravedlivějšího světa. 

Dle prezidenta Trumpa jsou ale právě obdobná hnutí a myšlenkové proudy zdrojem nepokojů ve společnosti. Už dříve nazval na příklad hnutí Black Lives Matter „symbolem nenávisti“ nebo protestující proti policejní brutalitě „násilníky“. V reakci na nasazení federálních a tajných složek proti demonstrantům se sám prezident nazval „zákonem a pořádkem“.

Dle průzkumů společnosti Pew se však zhruba 50 % Američanů domnívá, že právě prezident Trump přispěl ke zhoršení situace ve společnosti s ohledem na rasové otázky. Průzkumy navíc odhalily, že rozdílný přístup k současným protestům proti rasismu mezi Američany je dán mimo jiné i jejich politickou příslušností.

Kvůli nedostatku pohonných hmot na Haiti zavírají desítky nemocnic

27.10.2021 11:53 Kvůli nedostatku pohonných hmot muselo na Haiti zavřít či výrazně omezit své fungování 50 nemocnic…

Prázdné regály a nedostatek zboží? USA vypadají jako Československo, řekl…

27.10.2021 10:54 Nejstarší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa přirovnal aktuální dění ve Spojených státech…

Očkována proti covidu je už polovina světa

27.10.2021 08:35 Vakcínou proti covidu-19 bylo po celém světě alespoň částečně naočkováno přes 3,84 miliardy lidí,…

NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají…

27.10.2021 00:01 Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám,…

Pentagon: Islámský stát v Afghánistánu by mohl napadnout USA už za půl roku

26.10.2021 21:53 Americké tajné služby se domnívají, že odnož teroristické organizace Islámský stát v Afghánistánu …

Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA

26.10.2021 07:57 Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA Aktualizovali jsme v čele o informaci…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Související:

Právě se děje

reklama