Trump naznačil, že zraněný demonstrant byl provokatér Antify

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru napsal, že 75letý demonstrant, jehož svalili minulý týden policisté na zem při protestu v Buffalu a způsobili mu poranění hlavy, byl zřejmě provokatér z hnutí Antifa. Podle serveru The Hill jeho prohlášení pravděpodobně vychází z reportáže krajně pravicového kanálu One America News Network (OANN).

Policisté v Buffalu vážně zranili 75letého muže
doporučujeme

"Protestující v Buffalu, svalený policií, mohl být provokatérem Antify. Pětasedmdesátiletého Martina Guginoa odstrčili poté, co zřejmě skenoval policejní komunikaci, aby mohl vyřadit jejich zařízení," uvedl prezident o incidentu z minulého týdne. Na videu natočeném jiným protestujícím je vidět Gugino, jak přichází k policistům a v ruce drží blíže neurčené elektronické zařízení. Policisté jej následně svalí na zem, Gugino po pádu na záda zůstane ležet a z hlavy mu začne vytékat krev na chodník. Kvůli incidentu čelí dva zasahující policisté obvinění z ublížení na zdraví a byli postaveni mimo službu. Podle prokuratury se však cítí být nevinní.

Trump v příspěvku rovněž napsal, že rychlost Guginova pádu neodpovídala tomu, jakou silou do něj policisté strčili. "Mohlo to být narafičené?" dotázal se prezident.

Server Axios uvedl, že podobná teorie vznikla na krajně pravicovém blogu Conservative Treehouse a následně se objevila na kanálu OANN, který Trump ve svém příspěvku zmínil. Novinář Kristian Rouz, který píše rovněž pro ruský server Sputnik, v reportáži tvrdí, že se Gugino snažil skenovat policejní komunikaci.

Rouz přitom podle listu The Guardian nedávno udělal reportáž, podle níž je pandemie covidu-19 "globalistickým spiknutím s cílem ustavit rozsáhlou kontrolu obyvatelstva", které financuje americký miliardář George Soros.

Ve Spojených státech vypukly ke konci května mohutné protesty po úmrtí černocha George Floyda, který zemřel po tvrdém zásahu bělošského policisty. Na mnoha místech se demonstrace vyhrotily do násilných potyček s policií, žhářství a rabování. Trump krátce nato prohlásil, že za nepokoji stojí krajně levicová organizace Antifa (antifašistická akce) a uvedl, že ji federální vláda zařadí na seznam teroristických organizací.

Řada pozorovatelů však upozorňuje, že vláda pro toto tvrzení nepředložila žádné důkazy. Antifa je navíc decentralizovaným a různorodým hnutím, které nemá jednotnou organizační strukturu a vedení. Americké zákony také administrativě nedovolují označit za teroristickou žádnou vnitrostátní organizaci.

Na internetu se v posledních dvou týdnech objevily stovky videí, jež dokumentují velice tvrdé zákroky policistů i proti pokojným účastníkům manifestací. Mezi protestujícími přitom v posledních dnech začínají sílit hlasy po snížení rozpočtu policejních sborů a přesměrování financí na preventivní programy, výchovu mládeže, služby pro psychicky nemocné či na protidrogovou léčbu. Podle některých aktivistů totiž často těžce vyzbrojená policie v některých městech zaručuje bezpečí jen většinovému obyvatelstvu, zatímco pro příslušníky etnických menšin představují zásahy policistů naopak bezpečnostní riziko.

Trump se naopak sám postavil do role prezidenta zákona a pořádku, snižování policejních rozpočtů odmítá a prezentuje jej jako požadavek radikálů s cílem rozvrátit veřejný pořádek. Podle agentury AP si tím snaží získat přízeň některých svých podporovatelů, kteří byli nespokojeni s jeho dosavadní reakcí na protestní hnutí. "Zákon a pořádek, nebrat policii finance a nerušit ji. Radikálně levicoví demokraté se zbláznili," napsal v pondělí na sociální síti twitter prezident.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Někdejší poradce Vindman skončí v armádě kvůli "šikaně" od Trumpa

08.07.2020 22:02 Podplukovník Alexander Vindman, který byl na podzim klíčovým svědkem Sněmovny reprezentantů při…

V USA bují debata ohledně otevírání škol po prázdninách

08.07.2020 21:40 Ve Spojených státech se v posledních dnech rozhořela debata o znovuotevření základních a středních…

USA zachytily náklad íránských zbraní směřující do Jemenu

08.07.2020 19:39 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes oznámil, že USA společně se svými partnery v regionu…

Čínští záchranáři hledají devět lidí, zasypal je sesuv půdy

08.07.2020 10:53 Záchranáři v centrální části Číny dnes pátrají po devíti lidech, kteří jsou pohřešováni poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy