Prezident Trump neuspěl s dalšími dvěma stížnostmi na volby

Soudy ve státech Michigan a Georgia se dnes odmítly zabývat dalšími dvěma žalobami týmu republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Státní tajemník Georgie Brad Raffensperger následně oznámil, že po dvojím přepočtu hlasů znovu oficiálně potvrdil výsledky tamního hlasování, podle nichž tam těsně vyhrál demokrat Joe Biden.

Donald Trump
doporučujeme

Podle agentury Reuters je to další neúspěch v Trumpově snaze o zvrácení prohry v amerických prezidentských volbách.

"Tato žaloba se zdá být ani ne tak zaměřená na dosažení pomoci, kterou žalobci požadují (...), jako spíš na dopad jejich obvinění na víru lidí v demokratický proces a na jejich důvěru v naši vládu," uvedla michiganská soudkyně Linda Parkerová.

Biden zvítězil v Michiganu o asi 154.000 hlasů a tamní úřady již výsledek potvrdily jako definitivní. Trump žalobou žádal, aby soud výsledek zneplatnil s odkazem na údajné volební podvody. Soudkyně dnes však v odůvodnění svého rozhodnutí uvedla, že žaloba byla založena na "teoriích, domněnkách a spekulacích", přičemž neobsahovala v podstatě žádné důkazy o údajných pochybeních.

"Chtějí, aby tento soud nahradil úsudek 2,5 milionu voličů, kteří hlasovali pro Bidena. To nejsem ochoten udělat," řekl soudce v Georgii Timothy Batten.

Státní tajemník Raffensperger pak oznámil, že znovu potvrdil výsledky, podle nichž Biden Georgii ovládl jako první demokrat od roku 1992. Raffensperger sám nařídil ruční přepočet kvůli těsnému výsledku voleb, Trumpova kampaň následně zažádala ještě o další kontrolu hlasování, která byla provedena strojově. Přepočty však neměly na výsledky výraznější vliv.

Trump opakovaně nepodloženě hovoří o volebních podvodech v klíčových státech, ve kterých prohrál, jeho obvinění však odmítají soudy i volební činitelé. Žaloby jeho týmu již bez výjimky selhaly v Arizoně, Georgii, Pensylvánii, Nevadě a Wisconsinu.

Ačkoli jsou Trumpovy šance na změnu volebního výsledku podle expertů prakticky nulové, prezidentovi se podle průzkumů u svých podporovatelů daří podrývat důvěru v důvěryhodnost voleb a tím i legitimitu nastupujícího prezidenta.

Státní tajemnice státu Michigan Jocelyn Bensonová, která zodpovídá za tamní volby, dnes na twitteru napsala, že se v sobotu večer před jejím domem sešlo několik několik ozbrojených protestujících. Údajně křičeli "nemravnosti" a mimo jiné také heslo "stop the steal" (zastavte tu krádež), kterou po volbách používají Trumpovi příznivci.

Shromáždění podle ní bylo "prodlouženou rukou zastřených snah šířit nepravdivé informace ohledně bezpečnosti a přesnosti našich voleb, které jsem všichni museli snášet v uplynulém měsíci od voleb ze 3. listopadu". "(Lidé) nespokojení s výsledky voleb vedou bezprecedentní, nebezpečnou, nehoráznou kampaň ve snaze podrýt důvěru veřejnosti ve výsledky jedněch z nejbezpečnějších, nejpřístupnějších a nejtransparentnějších voleb v historii státu (Michigan)," dodala Bensonová.

Na výhrůžky a zastrašování po volbách si v posledních týdnech stěžovala řada činitelů v několika klíčových volebních státech. Volební úředník z Georgie Gabriel Sterling například minulý týden na tiskové konferenci vyzval Trumpa, aby "přestal povzbuzovat lidi k násilným činům" svými nepodloženými tvrzeními o volebních podvodech. Trump přitom Sterlingova šéfa nazval na twitteru "nepřítelem lidu". "Někdo přijde k újmě, někoho zastřelí, někdo zemře," řekl Sterling. "Tohle musí přestat," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

25.01.2021 21:53 Americký prezident Joe Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na nedávné zatčení…

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Ústavní žaloba na exprezidenta Trumpa zamíří do Senátu

25.01.2021 07:50 Americká Sněmovna reprezentantů dnes předá Senátu ústavní žalobu na Donalda Trumpa. Horní komora…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama