Trump obrátil ohledně volení poštou, na Floridě ho doporučuje

Ačkoliv americký prezident Donald Trump již několik měsíců bez patřičných důkazů varuje před možnými podvody, které by podle něj doprovázelo široké využívání možnosti hlasovat v nadcházejících prezidentských volbách poštou, v úterý tento postup doporučil voličům na Floridě.

Donald Trump
doporučujeme

Florida je přitom jedním z hlavních takzvaných bitevních států, kde se bude rozhodovat o tom, kdo bude od ledna na další čtyři roky šéfem Bílého domu, píše agentura Reuters.

Možnost zaslat hlasovací lístek poštou prosazuje především řada demokratických politiků jako možnost, jak snížit riziko přenosu koronaviru během voleb. USA totiž co do absolutních čísel zasáhla pandemie covidu-19 nejhůře na celém světě.

Republikáni v čele s Trumpem však opakovaně bez dostatečných důkazů tvrdí, že pokud by využili korespondenční volby všichni voliči a ne jen ti, kteří k tomu mají zvláštní důvod, vedlo by to k rozsáhlým podvodům. Trump opakovaně varuje, že listopadové hlasování bude "nejvíce zmanipulované v historii", ačkoliv sám svůj hlas v několika posledních volbách odeslal poštou a se všeobecným dálkovým hlasováním má několikaletou zkušenost řada států.

"Na Floridě je volební systém zajištěný a bezpečný, vyzkoušený a spravedlivý. Floridský hlasovací systém byl vyčištěn (zabránili jsme pokusům demokratů o změny), takže na Floridě vás všechny vyzývám, abyste si řekli o hlasovací lístek a hlasovali poštou!" napsal prezident na twitteru.

Mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová přesto uvedla, že Trump je nadále odpůrcem "masového hlasování poštou", a naopak podporuje takzvané absenční hlasování, k němuž musí mít volič jasně stanovený důvod a u nějž musí požádat o vydání volebního lístku.

Trump v pondělí prohlásil, že zažaluje stát Nevada poté, co tamní legislativa rozhodla o tom, že zašle poštovní hlasovací lístky všem místním voličům.

Čistě poštovní hlasování v minulosti pořádaly státy Colorado, Havaj, Oregon, Utah a Washington. Kalifornie a Vermont se pro takový postup rozhodly poprvé letos právě kvůli koronaviru. V řadě dalších států se nyní o podrobnostech hlasování vedou vášnivé diskuze, přičemž do voleb nyní zbývá 90 dní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Louisville druhou noc pokračovaly protesty, policie zatkla 24 lidí

25.09.2020 10:49 Město Louisville v americkém státu Kentucky bylo po druhou noc svědkem protestů proti rasismu, při…

Karneval v Riu se odkládá na neurčito, naposledy byl zrušen v roce 1912

25.09.2020 08:34 Slavný karneval v Riu de Janeiro, který se měl konat příští rok v únoru, se odkládá kvůli…

Další federální poprava v USA: Smrtící injekci dostal černoch, který…

25.09.2020 07:37 Odsouzenec, který zavraždil pobožný bělošský pár, byl dnes popraven smrtící injekcí ve federální…

Těhotná žena zachránila manžela před žralokem

25.09.2020 07:26 Těhotná turistka zachránila svého manžela před útočícím žralokem v moři u souostroví Florida Keys,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama