Trump obvinil Kurdy: Záměrné propouští teroristy, aby vlákali USA zpět do války

Oddíly syrských Kurdů v severní Sýrii zřejmě propouštějí některé zajaté teroristy z Islámského státu (IS), aby vlákaly USA zpět do konfliktu. Na twitteru to dnes napsal americký prezident Donald Trump. Podle něj může Turecko a evropské státy snadno uprchlíky znovu pochytat, ale musely by jednat rychle.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

"Kurdové možná některé (členy IS) propouštějí, aby nás do toho vtáhli," napsal Trump. "Turecko nebo evropské státy je mohou snadno znovu chytnout, ale musely by jednat rychle. Zásadní sankce proti Turecku se blíží! Opravdu si lidé myslí, že bychom měli bojovat proti členu NATO, Turecku? Ty nekonečné války skončí," píše Trump.

USA stáhly své vojáky ze severu Sýrie, čímž umožnily Turecku zahájit útok podél své jižní hranice. Cílem je vytlačit ze syrského pohraničí oddíly syrských Kurdů YPG a zřídit bezpečnou zónu pro syrské uprchlíky, kteří jsou nyní v Turecku. V oblasti ale Kurdové střeží zajatce z IS a předem upozornili, že nebudou schopni bojovat proti turecké armádě a přitom zajistit ostrahu věznic.

Od začátku turecké ofenzívy se upozorňovalo na to, že na svobodu se mohou dostat tisíce vězněných a nebezpečných členů IS. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k tomu minulý týden řekl, že ti, kdo mají zůstat ve vězení, v něm zůstanou a že Turecko to zajistí. Ruský prezident Vladimir Putin ale vyjádřil pochybnosti, zda se Turecku udržet situaci pod kontrolou.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar dnes prohlásil, že Kurdové "vyprázdnili" jednu věznici se členy IS před tím, než na místo dorazily turecké jednotky. Podle Akara šlo o jedinou věznici s bojovníky IS, která se nacházela v hraničním pásu východně od Eufratu, v oblasti, na niž se ofenzíva zaměřuje. Podle víkendových zpráv se podařilo asi 800 příbuzným bojovníků IS uprchnout z tábora u města Ajn-Ísa. Zda měla Akar na mysli tento případ, není jasné.

Kurdové se dohodli o víkendu se syrskou vládou o vojenské pomoci a syrští vojáci už dnes dorazili do Tall Tamiru. Kurdští zástupci dnes toto rozhodnutí označili ze "předběžnou vojenskou dohodu" s tím, že politické aspekty budou vyjednány později. Kurdové za syrské války ustavili na severu vlastní samosprávu a doufali v autonomii, kterou jim ale Damašek v minulosti vždy odmítl poskytnout.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo může za americké války na Blízkém východě? Historik mluví o zradě

12.11.2019 00:01 NÁZOR – Na Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, Američané projevují svůj vděk,…

Trump na Den veteránů vyzdvihl smrt Bagdádího

11.11.2019 22:13 Americký prezident Donald Trump dnes při příležitosti Dne veteránů znovu vyzdvihl odhalení a smrt…

Boeing prozradil, kdy obnoví provoz letounů 737 MAX

11.11.2019 19:19 Americký výrobce letecké techniky Boeing předpokládá, že komerční provoz jeho letadel 737 MAX bude…

Bolívie se hroutí, politici ze strachu pokládají mandáty. Kdo zemi řídí?

11.11.2019 16:18 V Bolívii se vytvořilo mocenské vakuum, protože v neděli po rezignaci prezidenta Eva Moralese…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama