Trump odmítá předat své finanční záznamy, brání se žalobou

Právníci amerického prezidenta Donalda Trumpa podali v pondělí novou žalobu k soudu na Manhattanu ve snaze zablokovat nebo významně omezit obsílku, jíž žádá tamní prokuratura o předložení prezidentových finančních záznamů.

Donald Trump. 45. prezident USA
doporučujeme

Informovala o tom agentura AP. Právo na obdržení záznamů přiznal státnímu zastupitelství v první polovině července v bedlivě očekávaném rozsudku Nejvyšší soud USA.

Právníci žádost o vydání Trumpových finančních dokumentů označují za "prezidentské obtěžování" a snaží se proti obsílce bojovat způsobem, který ve svém rozhodnutí naznačil sám Nejvyšší soud. Původně tvrdili, že Trump nemůže jako prezident během svého funkčního období čelit kriminálnímu vyšetřování. Nyní však napadají obsílku jako nezákonnou, což by mohl v podobné situaci učinit kdokoliv.

Trumpovy záznamy požaduje prokurátor Cyrus Vance jako důkazy při vyšetřování toho, zda se Trump snažil při prezidentské kampani před čtyřmi lety uplatit k mlčenlivosti dvě ženy, s nimiž měl údajně nemanželský poměr. Prezident však tato obvinění popírá. Vance chce nahlédnout do osmi let prezidentových soukromých i firemních záznamů.

Přezkoumáním zákonnosti obsílky se podle rozhodnutí Nejvyššího soudu bude zabývat federální soudce na Manhattanu, který již loni v případu rozhodl v Trumpův neprospěch.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama