Trump odmítá ustoupit, dál šíří dezinformace o volbách

Před novináři v posledních dnech americký prezident Donald Trump prakticky nevystupuje, jeho oficiální účty na sociálních sítích však zůstávají aktivní a nadále propagují dezinformace o průběhu prezidentských voleb.

Donald Trump

Vlna pokračovala i dnes dopoledne washingtonského času, kdy Trump na twitteru opět vyhlásil, že je vítězem voleb a mimo jiné prezentoval nepodložená obvinění ohledně přepočtu hlasů ve státě Georgia. Twitter i Facebook ke všem jeho dnešním příspěvkům připojily popisky s kontextem.

Porážku současného prezidenta v letoších volbách oznámily přední zpravodajské organizace už před deseti dny a na konci minulého týdne se objevovaly náznaky, že Trump začíná zmírňovat rétoriku a dokonce připouští vítězství svého rivala Joea Bidena. Dnešní sada příspěvků ovšem míří proti jakýmkoli úvahám v tomto směru.

"Volby jsem vyhrál. Podvody s hlasy po celé zemi!" vzkazuje Trump v jednom z nových prohlášení, které bylo kompletně napsáno velkými písmeny. Jeho slova nejsou jen v rozporu s propočty respektovaných médií, ale také s hodnocením státních i federálních volebních činitelů, kteří nehlásí žádné důkazy či podezření týkající se rozsáhlých podvodů.

Trump přesto v prohlášeních na sociálních sítích dál hovoří o "zmanipulovaných volbách". I dnes opakoval, že zástupcům Republikánské strany byl odepřen přístup do místností, kde se sčítaly hlasy, ačkoli žádné takové obvinění neobstálo u soudu a média i úřady tvrzení týkající se konkrétních měst mnohokrát vyvrátily.

Prezident také napadl proces přepočítávání hlasů v Georgii, přestože na něj dohlíží republikánská státní administrativa. Ta zatím nenahlásila žádné nekalosti související s volbami a jejich průběh dokonce označila za úspěch, tudíž nebylo jasné, čeho se Trumpův dnešní výrok o "tisících podvodných hlasů" týkal.

Twitter pětici nových příspěvků včetně toho o Georgii opatřil upozorněním, že "toto tvrzení o volebních podvodech je sporné", u toho o údajném Trumpově vítězství poznamenal, že více zdrojů přineslo jiný výsledek. I Facebook na Trumpově oficiálním profilu opakovaně připomíná, že za vítěze voleb byl vyhlášen demokrat Biden.

I přes tato opatření mají zřejmě nepravdivá vyjádření značný dosah. Například tweet, ve kterém se Trump znovu prohlásil za vítěze, už nasbíral přes 40 tisíc sdílení a 150 tisíc "lajků", tedy interakcí uživatelů sítě. Průzkumy z posledních dní ukazují, že velká část republikánských voličů prezidentovu porážku rovněž odmítá, podle čerstvé sondáže vypracované pro agenturu Reuters je to zhruba polovina z nich.

Analytici spolupracující s americkými a světovými médii po sečtení drtivé většiny hlasů dospěli k závěru, že Trump si v letošních volbách zajistil 232 hlasů v prezidentském sboru volitelů, zatímco Biden 306.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje