Trump opět kritizoval michiganskou guvernérku Whitmerovou, ta si to nedala líbit

Americký prezident Donald Trump při předvolební akci ve státě Michigan v sobotu ostře kritizoval místní guvernérku Gretchen Whitmerovou za restriktivní opatření proti šíření koronaviru i za to, že mu přisuzuje spoluvinu za nedávný pokus o její únos. Prezidentovi příznivci podle agentury Reuters skandovali požadavek uvěznění demokratické političky. Ta si výpady nenechala líbit.

Gretchen Whitmerová (guvernérka)

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) tento měsíc oznámil, že šestice mužů čelí obvinění, že plánovala únos Whitmerové z jejího rekreačního sídla na severu státu. Ve vazbě skončilo také dalších sedm lidí, kteří údajně dávali najevo záměr provést útoky na členy bezpečnostních složek a budovu michiganského Kapitolu.

Některé místní obyvatele přitom pobouřila přísná karanténní opatření, která Whitmerov zavedla kvůli šíření koronaviru. Účastníci předchozích protestů, které podporoval i prezident Trump, guvernérce vyčítali porušování osobních svobod.

Trump se opět slovně pustil do političky během své první zastávky po třídenní cestě po státech, v nichž se očekává těsný souboj mezi ním a demokratickým kandidátem Joem Bidenem při volbách 3. listopadu. Jde o státy, v nichž v roce 2016 zvítězil, ale tentokrát má podle průzkumů větší šanci na úspěch Biden.

Prezident aktuálně pokračuje v kampani ve Wisconsinu a Michiganu přesto, že v obou státech strmě přibývá nakažených. Trumpovi stoupenci přitom na mítincích nedodržují rozestupy a někteří nenosí roušky.

Na předvolební m shromáždění v michiganském Muskegonu Trump několikrát osobně napadl guvernérku státu a obvinil ji z nečestnosti. "Říkají, že jí vyhrožovali," podotkl Trump. "A ona obviňovala mě," řekl šéf Bílého domu.

Trump Whitmerovou rovněž vyzval k uvolnění omezení ekonomické aktivity v regionu, který je součástí takzvaného "rust belt", tedy "zrezivělého pásu", tedy kdysi prosperující průmyslové oblasti na severovýchodě USA. "Musíte přimět svou guvernérku k otevření vašeho státu," vyzval Trump jásající dav. "A k otevření vašich škol," dodal republikánský prezident.

Trumpovi stoupenci začali skandovat "Zavřete ji", což je pokřik, který už v roce 2016 adresovali jeho tehdejší vyzývatelce v boji o Bílý dům Hillary Clintonové a v poslední době ho používají nejen vůči michiganské guvernérce, ale také proti dalším významným politikům demokratů.

"Zavřete je všechny," povzbudil Trump rozohněný dav. "Doufám, že ji hezky brzy vypakujete," nechal se unést prezident.

Whitmerová na výpady okamžitě reagovala na twitteru. "Toto je přesně ta rétorika, která ohrožuje život můj, životy mojí rodiny a dalších vládních představitelů, zatímco my se snažíme zachránit životy našich amerických spoluobčanů," napsala 49letá guvernérka, která se funkce ujala na začátku tohoto roku.

Whitmerová už dříve obvinila Trumpa, že svým jednáním dodává odvahu extremistickým buňkám, jako je ta, která ji podle obžalovby chtěla unést. Obvinění FBI ovšem nenaznačuje, že by obvinění muži byli inspirováni Trumpem.

Trump rovněž v sobotu varoval, že Biden by v případě volebního vítězství bránil zotavení Spojených států z koronavirové krize. "Biden uzavře zemi, odloží vakcínu a prodlouží pandemii," cituje Trumpa agentura Reuters.

Trumpovi poradci považují státy Michigan a Wisconsin a také Pensylvánii za klíčové pro jeho znovuzvolení. Dnes ještě zamíří do Nevady, kterou posledně ovládla Clintonová, a v pondělí ho čeká také zastávka v tradiční republikánské baště Arizoně.

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Související:

Právě se děje

reklama